teatr
MAGAZYN KULTURALNY
06 grudnia 2014

PREZENTOWNIK TEATRALNY

Pod koniec listopada można było poczuć już pierwszy wigilijny zapach i to jeszcze przed pojawieniem się ulicznych światełek czy kolęd w radiu. Pewna starsza kobieta, siedząc w tramwaju, bardzo teatralnie obierała ze skórki mandarynkę nad polietylenową siatką z zakupami.

Edward Simmons - Mural Melpomena, 1896, Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie

Pierwsza myśl? Ten prowokacyjny performans najprawdopodobniej nawiązuje do słynnego „Obierania ziemniaków” Julity Wójcik. Ale coś innego świta w głowie. Ach tak! W sklepach rzucili cytrusy. Oby jednak na nich i na goździkach nie skończyła się ta radosna atmosfera oczekiwania i przygotowań do Świąt.

Trzeba przecież zastanowić się, jak dobrze ułożyć życzenia, popracować nad ich dramaturgią, tak by przekraczała oczekiwania widza-odbiorcy. Rodzice powinni opracować też strategię dla Św. Mikołaja, by podłożyć prezent dzieciom, które nie widziały go jeszcze nigdy w akcji. Warto rozeznać czy i jakie prezenty zrobić lub kupić, żeby nie popełnić faux pas.

Jeśli obdarowywany członek rodziny nie jest wielbicielem opery lub antyków, to z teleskopowej lornetki zapewne się nie ucieszy. Jeśli zaś dostanie bilet na „Dziadka do orzechów” w połączeniu z kremem odmładzającym 50+ (niezależnie od tego, czy oba prezenty przyniesie ten sam Św. Mikołaj), może to przysporzyć mu depresji, a już z pewnością pozbawić chęci dalszego świętowania czegokolwiek.

Widzom teatralnym trudno dobierać prezenty, gdyż dodatkowo bywają nad miarę wybredni i bez poczucia humoru. Dla nie-widzów teatr to tak zwany jeden pies. Dać swej sympatii w prezencie bilet do Teatru Syrena czy Kwadrat, jeśli ona chodzi zwykle do Teatru Nowego? Katastrofę wyczuwam.

Warto spytać nieoficjalnie o czyjś gust, o ile nie jest zauważalny przykładowo poprzez zawieszone w pokoju na ścianie plakaty-portrety Teatru Dramatycznego czy bardziej wirtualnie – polubienia i wydarzenia na Facebooku.

Niektóre teatry sprzedają karnety lub vouchery (np. Teatr Studio, Teatr Polonia, Teatr Dramatyczny), dzięki którym widz ma możliwość wybrać się na dowolny spektakl (albo nawet kilka). Jednocześnie nie może zwalić winy za ewentualnie nieudany wieczór na Świętego Mikołaja, gdyż sam dokonuje wyboru, co jest chyba jedynym oprócz ceny mankamentem takiego rozwiązania.

W nagonce zakupów czy pichcenia można wyskoczyć spontanicznie na spektakl, by rozładować napięcie i samemu sobie zrobić prezent. Teatry mają w repertuarze zwykle sporo przedstawień i premier przed świętami. Komedie i musicale mają wzięcie. Jeśli ktoś jednak nie zdąży się załapać, może też w nietypowy sposób spędzić w teatrze Sylwestra (oferuje to m.in. Teatr Ateneum, Teatr Studio, Teatr Lalka, Och-Teatr).

Pewnie stali bywalcy teatrów mogą mieć już przesyt w środku sezonu. To zrozumiałe. Wtedy dobrym prezentem może okazać się na przykład solidna książka czy monografia linii teatralnej Korporacji Ha!art, która zawsze może poczekać na dobre chęci.

Jest jeszcze inne rozwiązanie, ale potrzeba na nie czasu. Można samemu zrobić przedstawienie i w prezencie wręczyć na nie odręcznie wypisany bilet. Wystarczy przecież odrobina kartonu, ścinki materiału i para nożyczek, by zrobić scenę z kurtynami, kilka kredek i kartka brystolu lub igła, nitka, guziki i rękawiczki, by wykreować postacie, a na scenariusz wziąć sobie jedną z zimowych opowieści. W ten sposób możemy znów stać się dziećmi. Zupełnie jak starsza kobieta w tramwaju obierająca mandarynkę z takim zaciekawieniem, jakby czuła jej orzeźwiający słodki zapach po raz pierwszy w życiu.

POLECAMY PREZENTOWNIKI W INNYCH DZIAŁACH:

PREZENTOWNIK ARTYSTYCZNY

PREZENTOWNIK LITERACKI

PREZENTOWNIK MUZYCZNY

PREZENTOWNIK FILMOWY

PREZENTOWNIK LIFESTYLE'OWY

następna
strona
poprzednia
strona
Pietraszewski Pietraszewski
Redaktor działu "Teatr"

Zobacz także