film
MAGAZYN KULTURALNY
02 sierpnia 2015

We are, like, feminist heroes right now

Mieliśmy „Magdę M”, „Brzydulę”, „Cougar City”, ale nadal czuliśmy przy ich oglądaniu, że ktoś próbuje znieść z piedestału perypetie Carrie Bradshaw i jej wiernych przyjaciółek. Wreszcie trafił się dobry spadkobierca!

Broad City, Comedy Central

Jest taki jeden serial, który do dnia dzisiejszego uważany jest za kultowy. Opowiada historie czterech przyjaciółek z wielkiego miasta, gdzie drinki są cudowne, a świetnych facetów można spotkać na każdym rogu ulicy. Lekko wyidealizowane sytuacje nie wzburzają, a jedynie napawają nadzieją, że w całym tym uniwersum nieudanych randek można znaleźć tego ,,jedynego”. Brzmi znajomo?

Sex w wielkim mieście to serial, który w latach 90. święcił triumf i do dziś jest cytowany i często kopiowany, nawet przez nasze polskie stacje. Stąd co parę lat musi na mniejsze ekrany wejść produkcja poruszająca wątki kobiece. Mieliśmy Magdę M, Brzydulę, Cougar City, ale nadal czuliśmy przy ich oglądaniu, że ktoś próbuje znieść z piedestału perypetie Carrie Bradshaw i jej wiernych przyjaciółek. Za dobrego spadkobiercę Seksu można uznać Plotkarę. Ten serial wziął na warsztat młodych i bogatych, wpisując ich w nowojorską opowieść, a widzowie mogli odnieść wrażenie, że niektóre postacie w przyszłości mogą zastąpić bohaterów Seksu w wielkim mieście. Jednak kilka lat temu w telewizji pojawił się serial, który niekoniecznie nawiązuje w sposób dokładny do poczynań nowojorskiej elity, a odchodzi i kreuje swój świat zupełnie inaczej. Duet stworzony z  Ilany Glazer i Abbi Jacobson zastąpił spełnioną, ustabilizowaną i szykowną elitę dwójką dziewczyn pokazującymi, że życie w Nowym Jorku do łatwych nie należy.

Pomysł na Broad City pojawił się jeszcze przed popularnymi Dziewczynami Leny Dunham, w 2009 roku. Początkowo Ilana i Abbi tworzyły niskobudżetowe filmy, które następnie umieszczały na swoim kanale na youtubie. Były one krótkie, ale treściwe. Ukazywały życie dwóch dziewczyn z Nowego Jorku w krzywym zwierciadle, pełne śmiechu i zwrotów akcji. Kilka minut w miesiącu pozwoliło duetowi na wykreowanie dziewczyn z krwi i kości, które swobodnie mówią o seksie, mężczyznach i o braku pieniędzy. To sprawiło, że duet stał się w Internecie popularny, co wykorzystała stacja Comedy Central, podpisując z pomysłodawczyniami kontrakt. Tym sposobem, prostym, acz genialnym, Ilana i Abbi wypełniły lukę pomiędzy serialowymi problemami nastolatków z liceum a kobietami pracującymi. Nareszcie ktoś zatroszczył się o młodsze kobiety, które niekoniecznie mają pieniądze na szykowne drinki i buty Chanel, a raczej chodzą do sklepów z używaną odzieżą i piją tańsze trunki, nie wspominając o częstym użytkowaniu marihuany.

Broad City nie aspiruje do serialu poważnego, i dobrze. Dramatyzm oferuje nam serial Dziewczyny, gdzie problemy roztrząsane są przy każdej okazji. Kłopoty związane z miłością, seksem i pieniędzmi są zawsze przegadywane, co może czasami nużyć, ale także inspirować.  Produkcja Ilany i Abbi odcina się na tym tle. Główne bohaterki Broad City także próbują żyć według własnych zasad, ale często są one przemyśliwane w ostatnim momencie, tuż przed podjęciem decyzji. Nie mają dalekosiężnych planów, wręcz można uznać, że realizują frazę carpe diem. Są głośne, ekspresyjne i nie liczą się często ze słowami. Za nic mają dobre maniery, chociaż czasami próbują wpasować się w życie elit, ale im nie wychodzi. Ubiorą wyzywające sukienki, zapalą skręta i bez pardonu wejdą do najdroższej restauracji. To ich działanie, które jest impulsywne, wręcz można powiedzieć - niedojrzałe. Moim zdaniem to właśnie jest zaleta tego serialu. Ile razy zdarza nam się popełnić nieświadome faux pas? Czy nikt nie ubrał się niestosownie choć raz w życiu? Dziewczyny popełniają często gafy, ale jeśli je już robią, to brną w nie i nie chcą ich odkręcać, bo to by się wiązało z przybraniem maski. Ilana i Abbi nie chcą siebie ukrywać. Ich postawa brzmiałaby ,,taka jestem, i co mi zrobisz?”. Jest to pierwszy serial, który z pomyłek życiowych robi farsę, ale taką, która ma nas nauczyć dystansu do samych siebie. Dobrym przykładem takiej postawy jest odcinek, w którym dziewczyny piszą do swoich dawnych miłości licząc, że wyjdą z konkretną osobą na randkę. Po kilku minutach triumfu z powody zrobienia pierwszego kroku i feministycznych haseł, Ilana i Abbi zostają przez wszystkich odrzucone. Czy to źle? Nie, bo po kilku chwilach przyjaciółki są już w barze i zaczynają podrywać kolejnych mężczyzn. W Broad City porażki szybko ulegają zapomnieniu, bo zostają wyparte przez kolejne bodźce, przez kolejne kłopoty. Dziewczyny nie roztrząsają swoich problemów długo i namiętnie, raczej skupiają się na rzeczach błahych, ale wartych wypowiedzenia przez śmieszność i małostkowość. Po kilku odcinkach serialu nie dziwią nas pytania typu ,,jakim psem chciałabyś być?”, raczej intrygują i wprowadzają do procesu oglądania formę zabawy i śmiechu.

Ciekawie jest przedstawiona sama praca zawodowa bohaterek. Otóż mamy dwa spojrzenia na nią. Abbi jest sprzątaczką w klubie fitness, ale ciągle walczy o to, by zostać trenerem. Sytuacje, które ją spotykają w związku z możliwym awansem są okraszone humorem przez ciągłe niepowodzenia. Za to Ilana pracuje w biurze, którego właściciel jest zawsze przez nią zagadywany i można dojść do wniosku, że władzę nad nim sprawuje sama bohaterka. Dziewczyna w pracy pali marihuanę, przysypia i notorycznie szuka wymówek, by czegoś nie robić. W Broad City praca jest przedstawiona, oczywiście, jako źródło dochodu, ale także z przymrużeniem oka. Bohaterki w swoim życiu nie szukają sławy i poklasku. Nie chcą zostać poczytnymi pisarkami, aktorkami. One chcą wycisnąć z życia maksimum poprzez zabawę, a praca ma im to umożliwić finansowo.We are, like, feminist heroes right now

Serial Broad City to serial absurdalnego poczucia humoru, surrealistycznych sytuacji i wulgarnych żartów. Jest on uplasowany na granicy rzeczywistości i fantazji, której tak często nam brakuje w prawdziwym życiu. Ilana Glazer i Abbi Jacobson udowadniają, że w codziennym życiu zawsze można ją znaleźć, ale trzeba ją samemu wykreować. 

następna
strona
poprzednia
strona
przejdź do strony: 12

Zobacz także