literatura
MAGAZYN KULTURALNY
22 grudnia 2015

Na ratunek! – Prezentownik literacki

Czas do świąt właściwie można już zacząć odliczać w godzinach. Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie znaleźli wszystkich prezentów mamy nasz prezentownik literacki. Książka to na serio najlepszy prezent, zwłaszcza jedna z tych, które polecamy.

1. Na smutki

„Kołonotatnik z Bohaterem”, czyli przeniesienie na papier publikowanych na Facebooku rysunków Małgorzaty Halber to prezent uniwersalny jak mało co. Zdania głoszone przez amorficzne stworzenie podobne trochę do ziemniaka, to ubrane w zgrabne słowa myśli kotłujące się w głowie każdego, nieco bardziej wrażliwego, człowieka. I choć za pozornym humorem Bohatera kryje się jakiś potężny smutek, to miło jednak wiedzieć, że nie jesteśmy ze swoimi strachami sami.

2. Austen w kwiatach

Klasyka to zawsze dobry i bezpieczny pomysł na literacki prezent. My polecamy książki z Vintage Classics Austen Series. Okładki i ilustracje do najbardziej znanych powieści Jane Austen zostały stworzone przez graficzkę Leanne Shapton. Każda z 6 książek jest prześliczna i z pewnością pomaga jeszcze bardziej wejść w klimat historii.

3. Zmieniać świat

Dla wszystkich tych, dla których książką roku było „Jak przestałem kochać design” Marcina Wichy (które polecamy zawsze, wszędzie, i na wszystkie okazje) polecamy napisaną w latach 70, a wydaną dość niedawno w Polsce, książkę Victora Papanka „Design dla realnego świata”. W przystępny sposób projektant wyjaśnia rolę, ale i odpowiedzialność designu, jego projektantów i użytkowników we współczesnym świecie. Konieczne, żeby zrozumieć, co się wokół dzieje.

4. Zoogeografia popularna

Swego czasu podobno kultowa książka Tomasz Umińskiego „Zwierzęta i kontynenty” wraca na salony. Głównie za sprawą niesamowitych ilustracji zwierząt jakimi jest wypełniona. Minimalistyczne czarno-białe rysunki przedstawiające najdziwniejsze gatunki są czymś co sprawi, że „Zwierzęta i kontynenty” będą super prezentem zarówno dla młodszych i starszych fanów lisów, krokodyli, lwów i fok. Do dostania na allegro lub w antykwariatach.

5. Ten tramwaj dalej nie pojedzie

Czas jest burzliwy. Jednak w święta można pozwolić sobie zastąpić manifestacje książką. Idealnym wyborem będzie „Duża solidarność, mała solidarność. Biografia Henryki Krzywonos” napisana przez Agnieszkę Wiśniewską. Dobrze napisana, niesamowita historia jednej z najważniejszych polskich opozycjonistek pokazuje, że pewne wartości powinny nam towarzyszyć, też, lub zwłaszcza, w momencie spokoju.

6. Encyklopedia tego co ładne

Przegląd przez to co najlepsze w polskiej grafice XX wieku – tak w skrócie opisać można książkę „VeryGraphic. Polish Designers of the 20th Century” pod redakcją Jacka Mrowczyka. Potężnych rozmiarów książka przedstawia sylwetki ponad 60 najwybitniejszych polskich grafików, ich prace, kontekst historyczny. Dodatkowo każda okładka książki wykonywana była ręcznie według projektu Kuby Sowińskiego. Majstersztyk!

7. Fotograf w wielkim mieście

„Humans of New York” to chyba jedna z najbardziej znanych stron na Facebooku. Brandon Stanton swoimi zdjęciami Nowojorczyków zainteresował miliony ludzi, nawet samego prezydenta Baracka Obame. My polecamy książkową wersję jego cyklu fotografii. Jej wartość kryje się w różnorodności bohaterów, których uwiecznia na zdjęciach i opisuje Stanton. Nie tylko dla miłośników fotografii!

następna
strona
poprzednia
strona

Zobacz także