film
MAGAZYN KULTURALNY
08 stycznia 2016

W STRONĘ SŁOŃCA

Niestety w ostatnich latach określenia „dobry film romantyczny” nie dało się używać w odniesieniu do produkcji powstających w Polsce (może poza pojedynczymi wyjątkami). Czy „Excentrycy” coś zmieniają w tej kwestii? Do pewnego stopnia tak.

Excentrycy, reż. Janusz Majewski - kadr z filmu

Nie jest to film bezwzględnie oczarowujący jak Zaklęte rewiry, nie jest to również dzieło traktujące o jazzie po 1956 roku w Polsce. W żadnym wypadku nie jest to również film zły - jeśli u kogoś pierwsze dwa „niejestestwa” wywołałyby niedosyt, znaczy to, że zapomniał, iż wybiera się do kina na bajkowy, romantyczny film. To, co może niektórym przeszkadzać, to zbytnia teatralność niektórych scen, ale poza tym - dawno nikt nie nakręcił w tym gatunku w Polsce kina tak przyjemnego w odbiorze, zabawnego i dobrze zagranego.

Oczywiście niewątpliwym atutem filmu jest muzyka. Wojciech Karolak to gwarant najwyższego poziomu. Niektórzy mogliby się przyczepić do doboru repertuaru po linii najmniejszego oporu, ale to błędny zarzut. Bo to film romantyczny, nie historia jazzu, to raz, a dwa - utwory w filmie zostały wykonane bezbłędnie. Co ciekawe, partie wokalne wykonywali sami aktorzy (Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka, Maciej Stuhr i Wiktor Zborowski) i zrobili to bardzo dobrze, a na ekranie można zobaczyć między innymi Wojtka Mazolewskiego!

Dodatkowy ukłon należy się za zdjęcia. Adam Bajerski sprawił, że łatwo wtopić się w klimat filmu. Scenografia, kostiumy, dobór lokacji (sceny kręcone między innymi w warszawskim „Dziku”) - to wszystko mocne strony Excentryków.

Czy warto? Nowy film Janusza Majewskiego nie powinien być dla nikogo czasem straconym. To dobrze opowiedziana historia miłosna z PRL-em w tle, nieuderzająca w patos, pokazująca słoneczną stronę polskiego kina romantycznego.

EXCENTRYCY, POLSKA 2015
FILM NA PODSTAWIE POWIEŚCI WŁODZIMIERZA KOWALEWSKIEGO
REŻYSERIA: JANUSZ MAJEWSKI
SCENARIUSZ: JANUSZ MAJEWSKI I WŁODZIMIERZ KOWALEWSKI
ZDJĘCIA: ADAM BAJERSKI
MUZYKA: WOJCIECH KAROLAK
MONTAŻ: MILENIA FIEDLER
SCENOGRAFIA: ANDRZEJ HALIŃSKI, INGA PALACZ
KOSTIUMY: ELŻBIETA RADKE
OBSADA: MACIEJ STUHR, SONIA BOHOSIEWICZ, NATALIA RYBICKA, ANNA DYMNA, WOJCIECH PSZONIAK, WIKTOR ZBOROWSKI, MARIAN DZIĘDZIEL, ADAM FERENCY, WŁADYSŁAW KOWALSKI, JERZY SCHEJBAL, PAWEŁ KRÓLIKOWSKI, MARIAN OPANIA, MAGDALENA ZAWADZKA, STANISŁAW BRUDNY, PRZEMYSŁAW BLUSZCZ, ZBIGNIEW BUCZKOWSKI, ANDRZEJ MASTALERZ, KRZYSZTOF CHODOROWSKI I INNI.
następna
strona
poprzednia
strona

Zobacz także