film
MAGAZYN KULTURALNY
06 lutego 2016

DLA NICH JESTEM MAŃKA

Karolina Bielawska wyznacza ramy ludzkiego dramatu. „Mów mi Marianna” jest historią o codzienności odosobnienia, trudności przełamania społecznej niechęci, z którą wiąże się transseksualizm.

Mów mi Marianna, reż. Karolina Bielawska

„Jeśli chcesz rozmawiać, to proszę mówić normalnie. Proszę cię, mów do mnie jak syn”. Marianna nie chce być synem, nigdy nim do końca nie była. Dokument Bielawskiej doceniony w Locarno można czytać wielorako, jednym z kluczy jest znikanie. Najpierw żona i córki, potem rodzice. Pozostawiona sama sobie, przez kilka miesięcy śpi w samochodzie. Równocześnie pracuje w warszawskim metrze. Znikanie w życiu Marianny wiąże się z nowym początkiem. Z prawdą, akceptacją własnego ciała, wreszcie wolnością. Mańka biegnąca po plaży w stroju kąpielowym to emanacja swobody, nadziei, że od teraz będzie dobrze. I nagle udar i wielomiesięczna rehabilitacja, porzucenie planów studiowania. Ale Marianna zaczyna chodzić.

Bielawska za pomocą konwencji próby teatralnej z udziałem Jowity Budnik i Mariusza Bonaszewskiego wyjaśnia widzowi trudne chwile bohaterki. Narracja tym samym jest domknięta, jednak towarzyszy tym scenom pewna doza zniecierpliwienia i poczucia sztuczności. Marianna tłumaczy aktorom kontekst kolejnych zdań, sama jest autorką i główną odtwórczynią tych wydarzeń.

Siłą filmu Bielawskiej jest sama bohaterka, która upatruje szczęścia w kobiecości. To właśnie kobiecy atrybut oddaje stan rzeczy w życiu Marianny. Paznokcie. Raz zadbane, pomalowane na wyrazisty czerwony, podczas rehabilitacji z odpryśniętym lakierem. Spojrzenie Bielawskiej uwrażliwia, powoduje smutek w oglądaniu codzienności.

„Dla nich jestem Mańka”. Tak odbierali ją znajomi z pracy.

„Czy tam na górze zapomnieli?”. Marianna jest w trakcie rehabilitacji.

Można pomóc, można wesprzeć.

Tutaj: www.callmemarianna.com

MÓW MI MARIANNA, POLSKA 2015

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: KAROLINA BIELAWSKA

ZDJĘCIA: KACPER CZUBAK

MUZYKA: NATALIA FIEDORCZUK, Antony and the Johnsons

MONTAŻ: DANIEL GĄSIOROWSKI

WYSTĘPUJĄ: MARIANNA KLAPCZYŃSKA, JOWITA BUDNIK, MARIUSZ BONASZEWSKI

następna
strona
poprzednia
strona

Zobacz także