sztuka
MAGAZYN KULTURALNY
23 grudnia 2012

REDAKCJA NA ŚWIĘTA

Przed nami kilka dni wolnego, podczas których zapewne rzadko będzie nam dane na dłużej oderwać się od stołu. Gdyby jednak do tego doszło, prezentujemy garść kulturalnych propozycji na czas przerwy bożonarodzeniowej oraz serdeczne: Wesołych Świąt od magazynowego działu Sztuki!

Życzenia od całej Redakcji Magazynu

Ale jakich Świąt? Sprawa jest przecież oczywista, chociaż ich główny bohater, właściwie w przestrzeni publicznej nie istnieje. Mały Jezusek leży gdzieś w szopie na obrzeżach miasta, podczas gdy Święty Mikołaj bryluje na salonach. A może jednak spotkamy gdzieś Chrystusa? Ja znalazłam- w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie. Mesjasz na warszawskim podwórku to cykl obrazów Janusza Mulaka, cenionego na świecie polskiego malarza. Jego Chrystus jest już dorosłym mężczyzną i śmiało przechadza się po najbardziej podejrzanych zakamarkach naszej stolicy, wśród drobnych pijaczków, biednych staruszek i policjantów w białych kaskach. Mamy do czynienia z Jezusem-człowiekiem, tym, którego urodziny świętujemy 25 grudnia. Obraz wyjątkowy, właściwie niespotykany w ikonografii, chociaż podobnych zabiegów dopuszczał się w swoim czasie Caravaggio.

Oprócz spotkania z Chrystusem (tylko do 30 grudnia) warto też odwiedzić wystawę Magdaleny Abakanowicz, która znajduje się piętro niżej (do 3 lutego). Sam Dom Artysty Plastyka uzyska niebawem status zabytkowego, jako podręcznikowy przykład architektury lat 60. z luksferami, metaloplastyką i wszechobecnym lastryko. Do tego piękna arkada- jedyny ocalały po wojnie fragment zabudowy ul. Mazowieckiej. A dla spostrzegawczych, na jednym z filarów od strony ulicy- mała niespodzianka autorstwa NeSpoon- doskonały przykład biżuterii miejskiej, stosunkowo młodego gatunku street art-u.

Stefania Olbrycht

Jeżeli, drogi Czytelniku, zamierzasz udać się na spacer Krakowskim Przedmieściem, polecam skręcić w ulicę Traugutta, aby znaleźć się w Salonie Akademii. To tam, do 12 stycznia, trwa wystawa Sprzeczne informacje. Obraz wobec obrazów. Kurator wystawy - prof. Waldemar Baraniewski, stworzył ekspozycję niebanalną i niezwykle spójną. Prace zgromadzone na wystawie w zaskakujący sposób ukazują postrzeganie rzeczywistości przez ich twórców, związanych z formacją Pendzle: Tomasza Ciecierskiego, Ryszarda Grzyba, Roberta Maciejuka, Pawła Susida oraz Włodzimierza Jana Zakrzewskiego.  Dla wszystkich artystów malarstwo jest punktem wyjścia i celem pracy. Każdy z nich stawia wiele pytań: o miejsce obrazu w świecie, jego cel i funkcję...

Polecam również spacer do Centrum Sztuki Współczesnej. Tam czekają na nas jedne z najlepszych tegorocznych wystaw – Amen Maurizio Cattelana i retrospektywna wystawa prac Artura Żmijewskiego z ostatnich kilku lat. Pierwszą z nich zdążyliśmy już zrecenzować na łamach Magazynu (http://mgzn.pl/artykul/591/amen). Dodam jednak, że obecność na tej wystawie jest obowiązkowa, nie tylko ze względu na prezentację twórczości tak wielkiego artysty w Polsce, ale również ze względu na niecodzienną możliwość skonfrontowania się z tego typu dziełem sztuki, a także zastanowienia się nad sensem prac, wokół których ostatnimi czasy bywało głośno.

Z drugiej strony wystawa prac Artura Żmijewskiego wydaje się być równie ciekawą zachętą do odwiedzenia gmachu CSW. Ekspozycja jest projektem autorskim artysty, który sam dokonał wyboru wystawianych obiektów. Głównym polem zainteresowania Żmijewskiego są mechanizmy władzy, także te, które dotyczą sztuki. Zobaczyć możemy wybór filmów z lat 2006 - 2012. Artysta portretuje ludzi wykonujących różne zawody, szczególnie takie, które cechuje powtarzalność wykonywanych czynności, nawiązując tym samym do dzisiejszej klasy pracującej. Na wystawie zobaczyć można także serię filmów pt. Demokracje, prezentujących różnorodne przejawy politycznej aktywności w przestrzeni publicznej. Twórca wraz z ekipą filmową wyruszają z kamerami na ulice, by obserwować polityczne wydarzenia o różnym charakterze: demonstracje, pogrzeb, zamieszki uliczne... Na wystawie nie mogło też zabraknąć najbardziej rozpoznawalnych ostatnimi czasy prac: Moi sąsiedzi, Msza oraz Na ślepo.REDAKCJA NA ŚWIĘTA

Magdalena Linke

Jeśli jeszcze nie znudziły Ci się świąteczne lampki i błyszczące na każdym kroku wystawy, warto wstąpić do Muzeum Neonów na warszawskiej Pradze. W zbiorach muzeum znajduje się obecnie ponad 40 neonów, a także zdjęcia i rysunki prac będących niegdyś integralną częścią architektury budynków. Wszystkie projektowane przez uznanych plastyków, grafików i architektów. Natomiast jeśli zamierzasz podtrzymać dobry humor przez całe Święta, Muzeum Karykatury wystawia obecnie prace Karola Festera, tworzącego pod pseudonimem Charlie, którego głównym zainteresowaniem była satyra społeczna, obyczajowa i niekiedy polityczna.

Ksenia Wróblewska

Jeśli będziesz miał, drogi Czytelniku, chwilę i ochotę by wyrwać się gdzieś w dłuższą niż 15 minut podróż w celu odkrywania kolejnych dzieł sztuki – kierunek ŁÓDŹ. W tamtejszym Muzeum Sztuki (ms2) od 14. grudnia trwa wystawa Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, będąca jednym z najważniejszych artystycznych wydarzeń kończącego się już 2012 roku. Wśród 400 dzieł pochodzących z kolekcji Rupf Stiftung i Kunstmuseum Bern oraz Muzeum Sztuki w Łodzi można znaleźć prace m.in. Pabla Picassa, Andy’ego Warhola, Mondriana, czy Magdaleny Abakanowicz pogrupowane w dwanaście pasaży, odpowiadających kluczowym doświadczeniom ostatnich stu lat: Stracony list, Zakrzywianie przestrzeni, Niesamowite zamieszkiwanie, Praca dowcipu, Obietnice śmierci, Piękno nowoczesne, Odbicia narcyza, Materializacja spojrzenia, Uwiedzenie codziennością, Estetyka utowarowienia, Kryzysy i nowe porządki oraz Polityka marzenia. Ważną część wystawy stanowi towarzysząca jej narracja Tomasza Kozaka, który interpretuje wystawione dzieła sztuki starając się zaznaczać związki pomiędzy artystami i ich pracami. Wystawa stawia pytanie o znaczenie sztuki dzisiaj oraz o możliwość jej udziału w tworzeniu ponadnarodowej uniwersalnej kultury.

Aleksandra Pitera

Zamiast włóczyć się po mieście polecam lekturę w domowym zaciszu. W sprzedaży pojawiła się książka ARPS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Stołeczni architekci pozostawali wiele lat w zapomnieniu. Dzisiejsza publikacja ukazuje ich na tle przemian dziejowych - od końca II RP po zmiany społeczne po roku '89. Oprócz tekstów krytycznych dostajemy kompletne kalendarium twórczości artystów, niepublikowane teksty Romanowicza oraz 200 zdjęć z różnych epok. Ponadczasowe dzieła duetu ARPS wpisały się na trwałe w panoramę Warszawy. Znani głównie dzięki projektom przystanków kolejowych warszawskiej linii średnicowej powracają do łask. Ich architektura stopniowo odzyskuje dawny blask i coraz częściej docenia się niewątpliwy kunszt Dworca Centralnego, PKP Ochota czy Powiśle kryjący się jeszcze do niedawna pod warstwami brudu i kurzu. Polecam miłośnikom Warszawy i dobrej architektury!

Tomasz Dziewicki

Na święta proponuje pójść do lasu. Na spacer. Wolnym krokiem oglądając śnieg, lub aktywniej: śnieżki, sanki, biegi, truchty. Nie proponuje sztuki, żadnej. Odpocznijmy, zróbmy sobie wolne. Co nie oznacza, że zaatakujemy od razu galerie handlowe. Pójdźmy w las. A jeżeli ten czas to jedyny czas, kiedy o sztuce pomyślisz, to wiedz ze jest to specyficzny czas. Mamy męskich „skandalistów”, papieży z meteorytami, nazistów, msze. Skandal się dobrze sprzedaje, podobno. Sami go pragniemy, podobno. Ale czy to jest w ogóle skandal? Dla tych, którzy też w te teorie nie dowierzają i są nimi równie mało zainteresowani, widzę wiele możliwości: spacer po Saskiej Kępie z książką SAS czyli Ilustrowanym atlasem architektury Saskiej Kępy. Polecam też wycieczkę do Wilanowa, aby zobaczyć, w jakim stanie obecnie jest budowa Świątyni Opatrzności. Można również odbyć podróż śladami pomników Warszawskich, mamy ich wiele i są fenomenalne lub odwiedzić cmentarz Żydowski. Najlepiej po prostu wyjść z domu, nie obierając za cel kolejnego ciepłego wnętrza i poszukać sztuki wokół.

Michalina Musielak

następna
strona
poprzednia
strona
przejdź do strony: 123
Olbrycht Olbrycht
Redaktor działu "Sztuka"

Zobacz także