film
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

Życie z piętnem

14 września 2015

Niby chłodny, ale rozgrzany do czerwoności. Niby oszczędny, ale na pewno nie skąpy. Polsko-szwedzki debiut absolwenta Łódzkiej Filmówki Magnusa Von Horna wchodzi do kin 9 października.

header_image

Cielesność jest esencją związku

30 sierpnia 2015

25 sierpnia miała miejsce premiera „Love”, najnowszego filmu Gaspara Noé. Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu z twórcą.

header_image

Zbiorowa hipnoza

15 sierpnia 2015

Jest coś widowiskowego w sprawnie działającej, festiwalowej machinie Nowych Horyzontów. W tym samym momencie rzesze ludzi wchodzi w niemalże jednolity, odgórnie regulowany rytm doświadczania kina w najczystszej postaci.

header_image

Allen konsekwentny do bólu

14 sierpnia 2015

Wybierając się do kina na nowy film Woody'ego Allena dobrze wiemy, że nie dostaniemy nic więcej niż to, czego już się spodziewamy.

header_image

We are, like, feminist heroes right now

02 sierpnia 2015

Mieliśmy „Magdę M”, „Brzydulę”, „Cougar City”, ale nadal czuliśmy przy ich oglądaniu, że ktoś próbuje znieść z piedestału perypetie Carrie Bradshaw i jej wiernych przyjaciółek. Wreszcie trafił się dobry spadkobierca!

header_image

DLATEGO AMY

31 lipca 2015

Nowy dokument Asifa Kapadiego jest swoistym hołdem złożonym Amy Winehouse. Pytanie „dlaczego?” nadaje ton całej opowieści o życiu utalentowanej Brytyjki i nie dotyczy jedynie przyczyn jej przedwczesnej śmierci.

header_image

Absurdalne strachy

25 czerwca 2015

Mimo zgorzknienia i gburowatości, Manglehorn to bohater, którego lubimy od pierwszej sceny. W końcu trudno jest nie pałać sympatią do kogoś komu przydarzyły się nasze mary koszmary, a samotność z pewnością jest jednym z największych z nich.

header_image

Piękna do bólu

12 czerwca 2015

Chociaż „Magical Girl” to skrzętnie wymyślona i poprowadzona historia, tym, co skrada całe dzieło jest jego forma. Widoczne i słyszalne dopracowanie każdego obrazu i dźwięku sprawia, że to właśnie ascetyczna powierzchowność filmu jest tym, co wciąga najbardziej.

header_image

GDY ŻYCIE KABARETEM JEST

19 maja 2015

Rozmawiamy z Angelique Litzenburger oraz jej synem Samuelem Theis, aktorem i reżyserem filmu "Party Girl".

header_image

KINO PO ŻYDOWSKU

15 maja 2015

Żydowskie tematy noszą w sobie wiele napięć. Kino stroni od prostych odpowiedzi, wywracając wszystko do góry nogami – wybawca staje się oprawcą, przyjaźń – paradoksem, a tradycja uwiera.

header_image

KOBIETA DZIECKO

11 maja 2015

"Party girl" zawłaszcza sobie tę niewygodną szufladę bycia pomiędzy: fabuły a dokumentu, dorosłości a dzieciństwa, musicalu a rzeczywistości. Zbiorowo wyreżyserowany obraz chwieje się wraz z główną bohaterką, unika odpowiedzialności i ostatecznie wraca do tego, co znane.

header_image

BIAŁA NOC

03 maja 2015

Debiut filmowy Noaza Deshe jest zaproszeniem do najgłębszych ludzkich lęków; fizjologia miesza się tu z fantazją. Odczuwalny autentyzm w „Białym cieniu” wypływa z jego paradokumentalnego charakteru wykreowanego przez wirującą kamerę pośród tanzańskich krajobrazów wsi i miasta.

header_image

Hardy Hardy vs system

24 kwietnia 2015

Gdyby twórcy toczącego się w radzieckiej Rosji „Systemu (Child 44)" przenieśli się do przedstawionych w filmie realiów, szybko przypłaciliby to życiem. Nie potrafiliby zachować kamiennej twarzy – fałsz w ich wydaniu tak mocno rzuca się w oczy.

header_image

Z Selmy do Hollywood

14 kwietnia 2015

Mimo że tegoroczne oscarowe statuetki kurzą się na kominkach i witrynach filmowców już dobrą chwilę, dopiero od kilku dni możemy zobaczyć na polskich ekranach ostatniego kandydata o tytuł najlepszego filmu. Jakie szanse w tym wyścigu faktycznie miała „Selma”?

header_image

Rodzina jest najważniejsza

10 kwietnia 2015

Trudno o bardziej wdzięczny temat filmowy niż wspólnota, której tradycją i podstawą funkcjonowania jest ciągła podróż poza społecznym mainstreamem. Rządząca się własną, wewnętrzną dynamiką wyizolowana grupa Jeniszy stanowi tajemnicę pociągającą, ciągle jeszcze nieodkrytą dla...

header_image

AMERYKAŃSKI KOSZMAR

31 marca 2015

Niemal każdy naród posiada swoją własną tożsamość kulturową, czyli pewien zbiór idei i obyczajów, z którymi identyfikuje się dana społeczność. Mieszkańców jednego kraju wiąże zazwyczaj wspólna tradycja i historia, których elementy łączą się w jedną spójną całość.

header_image

Filmowa gombrowiczologia

25 marca 2015

Z Grzegorzem Królikiewiczem zawsze były kłopoty. W przypadku jego najnowszego filmu tradycji stało się zadość.

header_image

WRAŻLIWOŚĆ OBNAŻONA

20 marca 2015

Olivier Assayas w swoim najnowszym filmie zadaje pytanie fundamentalne: czym jest kino, teatr, literatura, a zatem wszystko to, co przetwarza, a zarazem urzeczywistnia życie? Tropów jest kilka, przenikanie się rzeczywistości i fikcji dobitnie obrazuje polski zwiastun Sils...

header_image

(nie)Obecność

06 marca 2015

Ciało anorektyczne. Ciało stare. Ciało obleśne. Ciało grube. Ciało ukrywane. Ciało nieakceptowane. Te wszystkie wymiary cielesności odnajdujemy w najnowszym filmie Małgośki Szumowskiej „Body/Ciało”, jednak paradoksalnie tym najważniejszym jest ciało, którego nie ma.

header_image

ZBUNTOWANA STATUETKA

28 lutego 2015

Stało się – polski film otrzymał Oscara. Prestiżowa nagroda to przede wszystkim ogromny sukces dla polskiej kinematografii, ale także niemałe zaskoczenie dla wielu znawców sztuki filmowej. Nie jest to jednak pierwszy raz w historii, kiedy Akademia Filmowa postanowiła zadziwić...

Strona 2 z 17
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |