film
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

Witajcie w magicznej krainie

27 lutego 2015

Złote lata 90. stworzyły gatunek, który dla niektórych jest obecnie wstydliwą kartą muzycznej historii. Jednak disco polo zarówno 20 lat temu, jak i teraz ma się dobrze. To dochodowy rynek, który generuje swoje gwiazdy, programy radiowe i telewizyjne. Czy jest to...

header_image

Ku pokrzepieniu serc

30 stycznia 2015

Zaczynamy w Polsce robić kino doskonale znane nam, np. z Hollywood - chwytające za serce historie o zmaganiach z przeciwnościami losu dające widzowi inspiracje i motywacje do toczenia jego własnych wojenek z rzeczywistością. Potrzeba dużego wyczucia reżyserskiego, żeby nie...

header_image

Skrzydlata Popświadomość

22 stycznia 2015

Znany z precyzyjnie skrojonych, mrocznych dramatów Alejandro G. Iñárritu postanowił zaskoczyć widzów. Zamiast po raz kolejny odegrać posępną pieśń, tym razem nieco spuścił z tonu. Nie stał się jednak piewcą radosnej nowiny.

header_image

Stary człowiek a nadal może

12 grudnia 2014

Mimo że twarz Keanu Reevesa zdaje się drwić z upływu czasu, ten biegnie jednak nie ubłaganie. Reeves skończył w tym roku 50 lat. Czy warto zobaczyć jak sprawdza się w jednej ze swoich ostatnich ról w filmach kina akcji wcielając się w Johna Wicka?

header_image

Ed, chłopie, to Everest!

09 grudnia 2014

Mount Everest – góra-symbol, która wdarła się na dobre do popkultury. W codziennych sprawach często zdobywamy Everest możliwości czy marzeń. Everest dla wszystkich stał się synonimem najwyższego, najtrudniejszego, niemożliwego - również dla himalaistów.

header_image

PREZENTOWNIK FILMOWY

06 grudnia 2014

Choinka już ubrana? Śledzie zakupione? A kto odbierze ciocię Krysię z lotniska?! Gwiazdka za pasem, a my stale zabiegani… W ferworze przygotowań nie starcza czasu na przemyślenie prezentów, dlatego w tym roku Magazyn przychodzi Wam z pomocą. Dla miłośników kina proponujemy...

header_image

DUSZA POETY I SIŁA KAPRALA

02 grudnia 2014

„Od Wajdy do Komasy” to zbiór krótkich esejów poświęconych wybranym polskim reżyserom, które tworzą jedną, rozpisaną na 35 nazwisk, fascynującą opowieść o rodzimym kinie ostatniego półwiecza.

header_image

FILMOWY BZIK

30 listopada 2014

Większość ludzi lubi oglądać filmy – to fakt, który potwierdzają ankiety i sondaże. I choć dla wielu jest to jedynie sposób na dobrą zabawę, niektórzy mają na punkcie kina prawdziwego bzika!

header_image

KINO MARGINESU

29 listopada 2014

Rzymski Festiwal Filmowy bardziej niż świętem kina jest komercyjnym skutkiem pochopnie podjętej dziewięć lat temu decyzji. To przyczynek do refleksji na włoską kinematografią.

header_image

Laboratorium nowoczesności

25 listopada 2014

Po zaskakującym i zdecydowanie zbyt wczesnym ogłoszeniu własnej filmowej emerytury, Steven Soderbergh ponownie stanął za kamerą. I całe szczęście, bo reżyser „Seksu, kłamstw i kaset video” okazuje się nie tylko pierwszorzędnym rzemieślnikiem pełnych metraży, lecz także...

header_image

Jak ugryźć tegoroczne pięć smaków?

11 listopada 2014

Liczbą projekcji Festiwal Filmowy Pięć Smaków nie może konkurować z WFF-em ani Nowymi Horyzontami, ale jakością filmów nie odstaje ani na krok. Co szczególnie warto zobaczyć w tym roku? Oto 8 tytułów na ósmą edycję festiwalu.

header_image

Perwersyjna rozrywka

05 listopada 2014

„Witamy w Nowym Jorku” Abla Ferrary to historia byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego - Dominique'a Strauss-Kahna. W roli głównej Gerard Depardieu, który ze względu na tuszę wygląda bardziej jak trzech Strauss-Kahnów, ale przynajmniej jest Francuzem i mówi po...

header_image

THE BEST OF 30. WARSAW FILM FESTIVAL

28 października 2014

30. Warszawski Festiwal Filmowy zakończony, nagrody rozdane, nie widać już tłumów biegnących na seanse, nawet pogoda stała się bardziej jesienna. Co pozostało? Oczywiście dzieła filmowe, z którymi warto się zapoznać.

header_image

Prawdziwsze od prawdy

21 października 2014

"20000 dni na Ziemi" to zdecydowanie nie dokument, ale też nie fabuła. Najtrafniej byłoby powiedzieć, że film jest laurką wystawioną przez Nicka Cave'a samemu sobie.

header_image

Z UST DO UST

30 września 2014

Pocałunki – długie i namiętne, przelotne i zalotne; każdy jest inny i na swój sposób wyjątkowy. Zarówno w życiu, jak i na ekranie zdają się one stanowić nieodłączną część każdego romansu. I choć dziś filmowe całusy nie budzą już zdziwienia, swego czasu wywołały nie lada...

header_image

Magiczna moc iPoda

24 września 2014

„Muzyka to najsilniejsza forma magii” – głosi napis na oficjalnym plakacie filmu Wewnętrzne życie. Czy za pomocą dźwięków można podarować komuś drugie życie?

header_image

Brunatna opowieść

20 września 2014

Neonazista o gołębim sercu? Bezduszny cynik idący po trupach do celu? Główny bohater fińskiego „Serca lwa” to postać niejednoznaczna i wewnętrznie rozdarta. Musi wybrać między miłością do kobiety a przywiązaniem do kolegów i faszystowskiej ideologii.

header_image

BEKA Z HOUELLEBECQA

16 września 2014

Houellebecq gra Houellebecqa grającego Houellebecqa. „Porwanie” byłoby trochę jak stand-up, gdyby nie to, że przez większość filmu pisarz siedzi na tapczanie.

header_image

Muzyka podniebnych przestworzy

11 września 2014

John Powell powiedział kiedyś, że jeżeli do końca życia mógłby pisać muzykę wyłącznie do filmów animowanych – umarłby jako szczęśliwy człowiek. Co takiego mają w sobie animacje, czego nie mają inne gatunki filmowe?

Strona 3 z 17
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |