film
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

ADAM I EWA WSPÓŁCZEŚNIE

16 marca 2014

Doprawdy nietypowa z nich para. Z bladą cerą, w niedzisiejszym stroju, w ciemnych okularach i ze zmierzwionymi włosami wyglądają niczym członkowie zespołu rockowego. Jednak to nie opis gwiazd estrady, ale tytułowych kochanków z najnowszego filmu Jima Jarmuscha.

header_image

LATA 90. CZĘŚĆ I – NARODZINY CELEBRYTÓW

06 marca 2014

Lata 90., podobnie jak 70., to czas, w którym w Hollywood królują wielkie nazwiska. W odróżnieniu jednak od ery auteur, kiedy to kino kręciło się głównie wokół reżyserów, u schyłku wieku największą sławą cieszą się aktorzy.

Z serii: Made in the USA
header_image

And the Oscar goes… not to Leo

04 marca 2014

86. gala rozdania Złotych Ludzików za nami. Kto przespał, niech żałuje. Kto oglądał, prawdopodobnie przez cały poniedziałek żałował jeszcze bardziej, parząc język kolejnymi łykami czarnego eliksiru witalności. A wszystko po to, by na własne oczy przekonać się, czy Leonardo...

header_image

MY BLUE HIGHWAY

28 lutego 2014

Indie film drogi, o którym niewiele można powiedzieć i chyba w tym jego urok. Przyjemnie nas usypia, przypomina wakacje, a między wierszami mówi o nas i o naszym pokoleniu.

header_image

Jezioro, geje, morderstwo

27 lutego 2014

„Nieznajomy nad Jeziorem” Alaina Guiraudie jest znany przede wszystkim z naturalistycznych scen seksu. Wykracza jednak daleko poza tanią prowokację. Jest to mistrzowski thriller i dramat o egzystencjalnym zabarwieniu.

header_image

Niedźwiedź po berlińsku

26 lutego 2014

Podczas gdy inne zwierzęta zapadają w sen zimowy, berlińskie niedźwiedzie budzą się do życia. Mieniące się złotem i srebrem statuetki przyciągają filmowców i kinofili z całego świata.

header_image

W poszukiwaniu

25 lutego 2014

„Jeśli coś nigdy nie jest nowe i nigdy się nie starzeje, to jest to piosenka folkowa”.

header_image

Miłość bardzo współczesna

23 lutego 2014

Wśród natłoku landrynkowych filmideł, które co roku trafiają do kin 14. lutego, nareszcie dostaliśmy film - czy to z kalkulacji finansowych dystrybutora, czy może z chęci pójścia na przekór walentynkowym banałom - autentyczny, mądry i, jak na złość dla dnia premiery,...

header_image

BERLINALE POZA KADREM

21 lutego 2014

George Clooney, Bill Murray, Tilda Swinton, Pierce Brosnan, Uma Thurman, Christoph Waltz – to tylko niektóre z gwiazd goszczących na tegorocznym Berlinale. Co jeszcze, poza znanymi osobistościami oraz dobrym kinem (a raczej: dobrym kinem, które co roku ściąga do Berlina...

header_image

Przemoc, jakiej jeszcze nie znacie

15 lutego 2014

„Heli” to trzeci film Amata Escalante. Po wybitnych „Sangre” i „Los Bastardos” reżyser nie spuszcza z tonu. Niemal dokumentalnym obrazem meksykańskiej rzeczywistości tworzy ponure tło dla ekstremalnie brutalnych scen przemocy.

header_image

Góry w filmowym kadrze

12 lutego 2014

Kamera towarzyszy wspinaczom niemal podczas każdej wyprawy w góry. Zarejestrowany materiał sprawia, że oglądającemu pocą się dłonie, a serce szybciej bije, czasem też rozbawia do łez i wzbudza podziw. Takich i wielu innych wrażeń dostarczył jubileuszowy, bo 10. Warszawski...

header_image

MIEJSCE, GDZIE ZATRZYMAŁ SIĘ CZAS

11 lutego 2014

„Cały trik polega na tym, że cofnęliśmy czas…” Któż z nas, chociażby raz w życiu, o tym nie marzył. Józef, bohater filmu Sanatorium pod klepsydrą ma to szczęście i odbywa podróż po meandrach własnej pamięci. Taka sentymentalna wyprawa wymaga od niego sporej odwagi.

header_image

Zniewolony umysł

09 lutego 2014

Salomon, czarnoskóry obywatel stanu Nowy Jork, urodził się jako wolny człowiek. Przez 30 lat udało mu się prowadzić szczęśliwe życie – założył rodzinę, zdobył szanowany zawód, kupił dom. Aż do momentu, gdy obudził się w zimnej celi, a na nogach założone miał kajdany. Od tego...

header_image

(NIE)zaspokojenie

06 lutego 2014

Ach, Lars – znów udało ci się zaskoczyć. Po pierwszej części, w większości znakomicie przyjętej przez krytykę (gorzej przez widzów), rozbudzającej apetyt na więcej, chyba nikt nie spodziewał się, że zrobisz nam TO.

header_image

FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS

03 lutego 2014

Jesteś frankofilem? Kochasz kino? A może po prostu pogoda za oknem nie mobilizuje Cię do działania i najchętniej pogrążyłbyś się we śnie zimowym? Nie warto! Lepiej zrób sobie kubek gorącej czekolady i zasiądź przed ekranem własnego komputera. Tylko do 17 lutego trwa...

header_image

LATA 80. CZĘŚĆ II – DOBRE, BO STARE

29 stycznia 2014

Lata 80-te nie były dla kina amerykańskiego epoką szczególnie przełomową – większość wytwórni kontynuowała powstałe we wcześniejszych dekadach nurty i gatunki. Pojawiło się jednak kilka nowinek, o których zdecydowanie warto wspomnieć.

Z serii: Made in the USA
header_image

Tym razem będzie inaczej

28 stycznia 2014

„Pod mocnym aniołem” Wojciecha Smarzowskiego to ekranizacja powieści Jerzego Pilcha o tym samym tytule. Mocna i ciężka, zarówno w treści jak i formie, zapewni kaca na długo po wyjściu z kina.

header_image

W oparach alkoholu jawi się Ona

27 stycznia 2014

Jako jedyna w "Pod Mocnym Aniołem" nie tonie w morzu wódki. O współpracy z Robertem Więckiewiczem oraz nowym filmie Jana Jakuba Kolskiego rozmawiamy z Julią Kijowską.

header_image

The Hollywood Games

25 stycznia 2014

Co roku w elitarnych hollywoodzkich kręgach rozgrywają się największe igrzyska branży filmowej. Pomiędzy pretendującymi do zdobycia prestiżowych nagród toczy się zacięta walka na śmierć i życie – komu w tym roku udało się zgarnąć statuetki Złotych Globów, a kto czyha na Oscary?

header_image

Kobieta, która chciała więcej

21 stycznia 2014

Recenzję takiego filmu wypada zacząć od dość wstydliwego wyznania – nie wiem, jak wygląda Lars von Trier. Od zawsze ma on dla mnie twarz Stellana Skarsgårda. Po seansie „Nimfomanki” nawet bardziej niż do tej pory.

Strona 6 z 17
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |