literatura
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

Pamiętniki Mamusi Muminka

02 lutego 2016

Jak nazywała się Mamusia Muminka zanim urodził się Muminek? Nie do końca wiadomo, może jakoś śmiesznie. Wiadomo za to, że zanim Tove Jansson została mamą wszystkich Muminków, była córką rzeźbiarza.

header_image

MUSZYŃSKI KRZYWDZI

26 stycznia 2016

Ceniony reporter Andrzej Muszyński napisał złą powieść. Zachwyt wielu mówi sporo o naszych gustach.

header_image

ODDAĆ DUCHA DZIEŁA

06 stycznia 2016

Zofia Zaleska w książce „Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie” przywraca właściwe miejsce bohaterom polskich czytelników literatury światowej. Tłumacze, wśród których trudno o nazwiska z pierwszych stron gazet, opowiadają o trudach pracy translatorskiej, a tym samym tworzą...

header_image

TOM TRZECI, CZYLI PIERWSZY

04 stycznia 2016

Trzeci tom „Mojej walki” jest w całej serii przełomowy. Oczywiście przełom polega u Knausgårda na subtelnościach. Jeśli je pominąć, jest to wciąż ta sama powieść, i może nie warto byłoby o niej pisać po raz trzeci, gdyby nie to, że może właśnie od tej części warto zacząć.

header_image

Na ratunek! – Prezentownik literacki

22 grudnia 2015

Czas do świąt właściwie można już zacząć odliczać w godzinach. Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie znaleźli wszystkich prezentów mamy nasz prezentownik literacki. Książka to na serio najlepszy prezent, zwłaszcza jedna z tych, które polecamy.

header_image

WITAMY NIEOBCYCH!

10 grudnia 2015

Zbiory opowiadań czy reportaży układanych pod tezę bywają miejscami nieznośne. Zdają się mówić do czytelnika wprost i nie pozostawiają pustej przestrzeni na swobodne rozumienie tego, co niedopowiedziane. Z „NieObcym” pod opieką redakcyjną Pawła Goźlińskiego jest jednak...

header_image

Nie dajmy się wybielić

11 listopada 2015

Kącki bije w twarz, daje fangę w nos i kopa w brzuch jak najlepsi kibole Jagiellonii Białystok. Historia, którą kreśli nie daje spokoju. Pełna jest czarnych (właściwie ultrabiałych) charakterów. Tym, którzy się wyłamują, szybko pokazuje się miejsce w szeregu.

header_image

NIE CHODZI O TO, ŻEBY BYŁO ŁATWO

10 listopada 2015

Powieści Jensa Lapidusa leżą na peryferiach tego, co rozumiemy pod pojęciem „kryminał”. W rozmowie z Magazynem szwedzki pisarz zdradza, dlaczego objął taką drogę oraz że w konstruowaniu fabuł jest właściwie... kiepski. Co innego z tworzeniem prawdziwych, wiarygodnych postaci!

header_image

Lukier i sperma Europy

04 listopada 2015

Dla fanów pióra Michaśki, który co najmniej od trzech ostatnich książek raczył czytelników raczej średniawymi quasi-kryminałami, najnowsza będzie nie lada zaskoczeniem.

header_image

Samotność jest częścią podróży

02 listopada 2015

Na dziewięć lat zamieszkał w Japonii. Nie planował zostać tam tak długo. Rozmawiamy z Piotrem Milewskim - wędrowcem, pisarzem i fotografem. Autor bestsellerowej „Transsyberyjskiej” opowiada o swojej drugiej drugiej książce, „Dziennikach japońskich”.

header_image

Szczepan z Pilchowic

27 października 2015

To dość ryzykowny krok, żeby wydawać w wieku 36 lat książkę, która ma ledwie 270 stron i tytułować ją dziennikami. Szczepan Twardoch ryzyko podjął i nie wyszło to na dobre.

header_image

W ŚWIECIE DUCHÓW

26 września 2015

Domowe stadko kotów, własny stolik w kawiarni przy Bedford Street z nieodłączną filiżanką kawy, ciemnym chlebem i oliwą, piętrzące się pudełka ze wspomnieniami zawalające wszystkie kąty. Czy tak wygląda życie na emeryturze?

header_image

PUSTKI SZALEŃCÓW

02 września 2015

Rok 1785, Paryż, zgnilizna monarchii Ludwika XVI uosabia się w uwierającym sąsiedztwie Cmentarza Niewiniątek, miejsca prawdziwie francuskiego. Z powodu zabójczego fetoru król decyduje o całkowitym zniszczeniu miejsca pochówku kilku pokoleń. Wyznacza do tego inżyniera...

header_image

LEKSYKON SONTAG

17 sierpnia 2015

Zbiór esejów „Pod znakiem Saturna” można z małymi wyjątkami potraktować jako swoisty hołd złożony wielkim, ale i często szerzej nieznanym artystom XX wieku. Susan Sontag tworzy tym samym leksykon buntowników. Opisuje twórczość osób, których postawa była daleka od głównych...

header_image

Literacki auto-nokaut

10 sierpnia 2015

Według obiegowych, branżowych przechwałek prawdziwy copyrighter to ten, który opanował „sztukę pisania” do perfekcji. Szkoda, że słowo „sztuka” jest tu używane nieco na wyrost, co potwierdza debiutancka książka Krakowiaka.

header_image

Nieopowiedziana historia Ormian

03 sierpnia 2015

„Księga Szeptów” stanowi przykład literatury, która ciekawa jest głównie ze względu na kontekst kulturowy, z którego się wywodzi. Jej autorem jest Rumun ormiańskiego pochodzenia, aktywny polityk, a przy tym także pisarz. Choć ze względu na język książka ta przynależy do...

header_image

Kiedy książki mówią telewizją

01 sierpnia 2015

Marcin Kołodziejczyk w „Dysforii” opowiada o polskich pogubionych mieszczanach – ich kompleksach i ambicjach zżeranych przez stres.

header_image

MACCHINA DEL FANGO

10 lipca 2015

Media, a zwłaszcza prasa, pełnią rozmaite funkcje, jednak na pewno nie podają czystych informacji; ich zadaniem jest odpowiednie preparowanie newsa.

header_image

Książka do lubienia

26 czerwca 2015

O Karlu Ovem Knausgårdzie, „ulubionym pisarzu twojego ulubionego pisarza” napisano już łącznie pewnie więcej, niż on sam o sobie – czyli naprawdę dużo. 21 maja ukazał się w Polsce drugi z sześciu tomów jego „Mojej walki”. Dzieło to zbiera pochwały od krytyków na całym...

Strona 2 z 22
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |