literatura
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

Bouvier wiecznie żywy

23 sierpnia 2014

Niewątpliwie dystans czasowy działa na korzyść prozy Bouviera. Opisywane przez niego miejsca są dla współczesnego czytelnika podwójnie egzotyczne: zarówno w sensie przestrzennym, jak i historycznym. Ale „Oswajanie świata" samo w sobie też ma coś ponadczasowego.

header_image

PO PROSTU SŁUCHAJ

19 sierpnia 2014

Sedno detektywistycznej pracy Hannah Rothschild stanowi pytanie: czy można uciec od swojej przeszłości, czy na zawsze jesteśmy uwięzieni pod grubą warstwą odziedziczonych postaw i dawnych oczekiwań?

header_image

Idea w 451. stopniach Farenheita

17 sierpnia 2014

Czy jest coś bardziej idiotycznego niż zabronienie wydania komuś książki? No tak, można jeszcze drania spalić…

header_image

Szum rzeki Pamano, czyli realizm totalny

12 sierpnia 2014

Najlepsze historie pisze życie. Opowiada nam je na każdym kroku, bo każdy z nas ma swoją własną kartę. Talent pisarza polega na tym, aby te historie dobrze opowiedzieć. Szczerze, autentycznie i pięknie. To z kolei potrafi niewielu, a w tak wyjątkowy sposób - tylko jeden człowiek.

header_image

Wszystkie pytania Sasnala

10 sierpnia 2014

Sasnal kazał nam czekać. Od wydania jego pierwszego komiksu „Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001” (wyd. Galeria Raster, Bunkier Sztuki) minęło 13 lat. Po takim czasie otrzymujemy coś zupełnie odmiennego, przed nami „Lawa”.

header_image

Po drugiej stronie

06 sierpnia 2014

Porównania tej książki do „Buszującego w zbożu”, „Lotu nad kukułczym gniazdem” czy też „Sekretnego dziennika Adriana Mole’a” są lekko naciągane, wymuszone – jakoś przecież trzeba książkę wypromować, a przede wszystkim – niepotrzebne. Gavinowi Extence’owi udało się bowiem...

header_image

Feminizm na Dzikim Zachodzie

03 sierpnia 2014

Plujący, kaszlący i charczący człowiek o podłym charakterze, podejrzany morderca Indian, który tylko przypadkiem unika samosądu – to krótka charakterystyka George'a Briggsa, który wcale nie jest głównym bohaterem „Homesmana”.

header_image

ALTERNATYWA ISTNIEJE

28 lipca 2014

Wywiad z Eskholem Nevo, izraelskim pisarzem, o jego książce „Neuland", o niewybranych drogach i współczesnym Izraelu.

header_image

Gry fejsowe

21 lipca 2014

Las Vegas, Bytom, Koszalin, czyli wszędzie i nigdzie albo stream of lolcontent. Rzecz o "Grach losowych" Joanny Dziwak i literaturze fejsbukowej.

header_image

Najważniejsi są ludzie

19 lipca 2014

W zeszłym roku do Nike nominowanych było prawie tyle samo kobiet, co mężczyzn. I wszyscy byli tym zadziwieni: ale dlaczego tak dużo kobiet? – o sytuacji kobiet na rynku wydawniczym, historii i „W krainie czarów” rozmawiamy z Sylwią Chutnik.

header_image

Czułe wycieczki

15 lipca 2014

Praga z Hrabalem. Trochę biografia a trochę przewodnik, z którym poruszanie się po czeskiej stolicy już nigdy nie będzie sztampowe.

header_image

Obnażanie, które nie obnaża

13 lipca 2014

Anonimowy Piłkarz jest jedną z większych zagadek angielskiej Premier League. Zawodnik piszący od trzech lat cotygodniowe artykuły o futbolu oglądanym od środka cały czas nie zdradził swojej tożsamości. Nie robi tego i w książce, choć nawet bez tego odkrywa już dość dużo.

header_image

Strzępy futbolowej nadziei

08 lipca 2014

Declan Hill, prowadząc swoje śledztwo, zupełnie stracił wiarę w profesjonalną piłkę nożną i do tego stanowiska stara się przekonać czytelników „Przekrętu". Wydaje się jednak, że nawet z kibicowania na mundialu nadal można czerpać choć trochę radości.

header_image

Zasięgając języka

07 lipca 2014

Dwa wywiady przeprowadzone z dwoma językoznawcami w dwóch różnych miejscach i podczas dwóch różnych dni. Ale na jeden temat: dlaczego i jak powstało „Wszystko zależy od przyimka.”

header_image

Brudna twarz w odbiciu karoserii cadillaca

04 lipca 2014

To jeden z najpopularniejszych współczesnych poetów amerykańskich. Pomimo tego jego wiersze wśród polskich czytelników zaczęły swoją karierę dosyć niedawno, bo w tym roku. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Polacy pokochają Philipa Levine’a.

header_image

Psy i ludzie

01 lipca 2014

W 1960 roku amerykański pisarz, John Steinbeck, kupuje samochód, w fotelu pasażera sadza swojego psa Charleya i wyrusza w podróż po Ameryce, by na nowo poznać swój kraj i zdać z tego literacką relację. Pięćdziesiąt lat później Geert Mak, pisarz holenderski, kupuje GPS, w roli...

Z serii: Szufladnicy
header_image

Czytelnicze obżarstwo

30 czerwca 2014

Podróż Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów przez Księgogród i jego katakumby jest wyprawą niezwykłą, wypełnioną po brzegi humorystycznymi odniesieniami do naszego świata, historiami o dziwnej literaturze i przygodami, które potrafią rozśmieszać, przerażać i trzymać w napięciu –...

header_image

Brooklyńczyk patrzy za siebie

26 czerwca 2014

Pisarz i reżyser. Fani jego literatury doceniają go za kunszt i styl, zaś jego filmy szybko stały się kultowymi utworami ucieleśniającymi jego poetykę. Słowa ubrane w obrazy budują jeden przejrzysty pejzaż: Miasto, Nowy Jork, Brooklyn. Jedyne takie miejsce na ziemi, gdzie...

header_image

Bezsensowny i nieprawdziwy seks

24 czerwca 2014

Wspomnienia Diane di Primy reklamowane są jako zapis dziejów pokolenia bitników, początków ich działalności i ustanawiania tożsamości. Tymczasem jest to krótki opis tego, o czym książka ta na pewno nie jest.

header_image

MNIEJ NIŻ HISTORIA

20 czerwca 2014

Historia i pamięć, pomniki i pamiątki – Petersburg Brodskiego z dwóch perspektyw.

Strona 6 z 22
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |