literatura
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

CZYTAĆ CZY SŁUCHAĆ?

18 czerwca 2014

„SOC POP POST – portrety gwiazd” autorstwa Małgorzaty Terleckiej-Reksnis to książka przedstawiająca dziewięć utalentowanych kobiet, które miały i mają wpływ na polskie życie muzyczne. Opowiadają o sobie same, zachęcane przez dziennikarkę, która, zdaje się, występuje tu...

header_image

STUDENT STATE OF MIND

14 czerwca 2014

Seria Officyny “Twarze kontrkultury” po raz czwarty wydaje kilkudziesięcioletnią, ale wcześniej niepublikowaną w Polsce książkę i po raz kolejny dostajemy do rąk dzieło z adnotacją “jest to powieść kultowa”. Przynajmniej w Ameryce.

header_image

KUCHARKI Z KRAINY CZARÓW

13 czerwca 2014

Sylwia Chutnik w swojej najnowszej książce „W krainie czarów” na pierwszy plan wyciąga ludzi i miejsca, o których istnieniu większość mieszkańców miast wolałaby zapomnieć.

header_image

DZIWKI, KOKS I DOSTOJEWSKI

09 czerwca 2014

Cuba libre, cudowna rewolucyjna Kuba! Mojito i seks dla wszystkich. Kasyna i narkotyki. Che Guevara na murach, słońce, plaże i dirty dancing. Równość i braterstwo. Salsa i jazz. Literatura i… Castro. Pustki na sklepowych półkach, pasta do zębów w kamieniu i zakaz „działań...

header_image

Pochmurnie w Londynie

04 czerwca 2014

Londyn NW to czwarta powieść Brytyjskiej pisarki o Jamajskich korzeniach i trzecia, która nie może konkurować z genialnym debiutem. To wcale nie oznacza, że Smith się wypaliła. Wręcz przeciwnie – Londyn NW potwierdza niepowtarzalny styl autorki. Nikt w tak bezpretensjonalny...

header_image

WSPANIAŁA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ KULTURY

28 maja 2014

Gdyby nastąpił koniec historii według Fukuyamy, to demokratyzacji musiałby ulec i polski rynek czytelniczy. O tym, że do tego nie doszło i nie dojdzie, bez obaw opowiada Krzysztof Varga.

header_image

ŚWIĘTA NOC, NIEŚWIĘTY ŚWIAT

28 maja 2014

W wydanej w 1987 roku „Świętej nocy” marokański pisarz Tahar Ben Jelloun ponownie opowiada historię Zahary, która musiała żyć jako Ahmed. Robi to na tyle sugestywnie, że książka zostaje laureatką Nagrody Goncourtów.

header_image

Para, która wyparowała

26 maja 2014

Świat Dysku atakuje ponownie, tym razem nadjeżdżając w wagonach rozpędzonych pociągów. Terry Pratchett przeniósł kolejny ważny temat do swojego uniwersum, przedstawiając moment, w którym do świata magii i niesamowitości zaczyna wdzierać się kolej. W odróżnieniu jednak od...

header_image

Karpowicza ból

21 maja 2014

„Sońka” Ignacego Karpowicza jest to baśń nieszczęśliwa, to bez powodzenia poszukiwana droga ku lepszemu, to liryczna opowieść o tragicznym życiu wieśniaczki, to w końcu odrzucająca opowieść o artyście.

header_image

Bohater baśni nowoczesnych

20 maja 2014

Postmodernizm i chamscy chłopi, smoki i psychoanaliza. Czy coś takiego da się połączyć w całość? Andrzejowi Sapkowskiemu się udało, wziął to i wiele więcej, zmieszał i stworzył Sagę o Wiedźminie. Przepełnione niezwykłymi postaciami przygody Geralta z Rivii opowiadają nową...

header_image

DAJE SIĘ WE ZNAKI

19 maja 2014

„Znaki szczególne” miały wyciągnąć przed nawias cechy charakterystyczne dla pokolenia urodzonych około 1980 roku. Ostatecznie Paulina Wilk to, co w nawiasie, mnoży przez banał będący dalekim echem socjologii.

header_image

Kolay gelsin*, panie Szabłowski

17 maja 2014

Rejon, który wszyscy znają z katalogów i wakacyjnych fotografii. Fascynującego odczarowania Turcji podejmuje się Witold Szabłowski we wznowionym, rozszerzonym zbiorze reportaży „Zabójca z miasta moreli”.

header_image

Kandyzacja w Cebulandii

16 maja 2014

Marian Pankowski – „pierwszy polski pisarz postsekularny” – nie doczekał się kanonizacji swojego kolegi ze studiów – Karola Wojtyły. Szkoda, pewnie miałby niezły ubaw z całego karnawału okołokanonizacyjnego, a wszystkich oburzonych powieścią „Pątnicy z Macierzyzny” wytknąłby...

header_image

Czytamy Żartownisia

15 maja 2014

Kto jest najbardziej znanym włoskim pisarzem i dlaczego Italo Calvino?

header_image

Religia mojej generacji

12 maja 2014

Paulina Wilk - autorka głośnej książki „Znaki Szczególne” - opowiada, czemu krytyków tak bardzo zabolał użyty przez nią podmiot zbiorowy „MY”. Jednocześnie wyjaśnia nam, dlaczego neoliberalne obietnice okazały się zwyczajnie puste.

header_image

ANDRUCHOWYCZ: AUTOBIOGRAFIA POMYLONA

08 maja 2014

W wywiadzie dla Magazynu Jurij Andruchowycz wyjaśnia czemu jego najnowsza książka stanowi „podręcznik całkiem otwarty dla każdego czytelnika w dowolny sposób”.

header_image

Rolling Sontag

03 maja 2014

W obszernym wywiadzie przeprowadzonym przez Johnatana Cotta dla magazynu Rolling Stone po raz kolejny poznajemy jedną z najbardziej wpływowych myślicielek drugiej połowy XX wieku. To znakomity punkt wyjścia do dalszej wędrówki po uniwersum intelektualnym Susan Sontag.

Z serii: Szufladnicy
header_image

Po rewolucji

01 maja 2014

„O rewolucji można pisać do momentu rozpoczęcia rewolucji. Potem, w czasie trwania rewolucji, pisanie o niej jest śmieszne, koniunkturalne.” W rozmowie z Magazynem Sierhij Żadan wyjaśnia nam jak możliwa jest sztuka po Majdanie.

header_image

„To miejsce” wreszcie opisane!

30 kwietnia 2014

„Brak nam ufności w fakt, że mogliśmy się urzeczywistnić” to ostatnie zdanie książki Binyavangi Wainainy. Wysnuta przezeń opowieść autobiograficzna staje się szansą, by Zachód spotkał prawdziwą Afrykę. A Afryka spojrzała sama na siebie z dystansu.

Strona 7 z 22
| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |