literatura
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

Bóg się nie uśmiechał

30 kwietnia 2014

Napisana przed trzydziestoma laty przez Stefana Themersona „Wyspa Hobsona” nigdy nie została na poważnie zauważona przez krytykę. Szkoda, bo jest naprawdę warta naszej uwagi.

header_image

Candy, czyli optymizm

29 kwietnia 2014

Rok 1958. Terry Southern i Mason Hoffenberg, dwaj Amerykanie mieszkający we Francji, za garść dolarów korespondencyjnie piszą książkę dla pornograficznego wydawnictwa. Ich "Candy" staje się nie tylko bestsellerem, ale i obiektem wnikliwej analizy porównywanym do „Kandyda“.

header_image

„Wszystko” spod znaku Lucasa

28 kwietnia 2014

W fantastycznym światku bardzo rozpowszechnione jest zjawisko fan fiction, czyli kontynuowania opowieści znanych dzieł przez czytelników lub innych pisarzy. W ten sposób rozwinięto wiele światów do prawdziwych molochów pełnych detali i przeróżnych historii. Tworząc swoje...

header_image

„Premier to nie kefir, żeby był dwudniowy”

27 kwietnia 2014

Poczucie humoru zmienia się wraz z wiekiem. Zbiorowe także. Żarty epoki zazwyczaj po paru latach wydają się już nieśmieszne. Pojawiają się także dowcipne evergreeny, które wywołają uśmiech na ustach każdego. Jednak czy z naszym poczuciem humoru nie jest coraz gorzej?

header_image

Michaśki blogowe eksperymenty

25 kwietnia 2014

Habitus polskiego pisarza ostatnio poddawany jest reinterpretacji. Najpierw Masłowska nagrała płytę, a teraz Michał Witkowski wciela się w rolę blogerki modowej.

header_image

ODLICZANIE DO ANNY KARENINY

20 kwietnia 2014

Mężczyźni są z Marsa, kobiety są z Wenus, a Paul Seabright jest profesorem ekonomii z Tuluzy. Połączenie figur tego intelektualnego trójkąta wydało na świat dzieło z pogranicza socjobiologii i antropologii gospodarki, które stara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego jedna...

header_image

NA USTAWKI NIKT SIĘ TUTAJ NIE UMAWIA

19 kwietnia 2014

Węgry jak pizza z pomnikami, a sztuka wspaniale niesprawiedliwa. Krzysztof Varga opowiada o swojej najnowszej książce, „Czardaszu z mangalicą” i węgierskiej polityce.

header_image

Bohater między bohaterami

18 kwietnia 2014

Uznany za protoplastę postaci Conana Barbarzyńcy. Władca krainy istniejącej na tysiące lat przed urodzinami jego znamienitego następcy, do tego król bardzo oświeceniowy. Barbarzyńca wśród filozofów, filozof wśród barbarzyńców. Banita z Atlantydy. Kull. Od siebie dodać mogę –...

header_image

PRAWĘGIERSKI LANGOSZ

16 kwietnia 2014

Najnowsza książka Krzysztofa Vargi mieści w sobie wszystko, czego mogliśmy się po nazwisku autora spodziewać. Narzekania, ironiczne uwagi pod adresem wszystkiego-i-wszystkich, roztrząsanie polskości tudzież węgierskości – oto „Czardasz z Mangalicą”.

header_image

Humor rodem z Paryża

15 kwietnia 2014

Podobno “Szczęśliwi ludzie czytają książki i piją kawę”. Ale czy wypada czytać cokolwiek? Oto odwieczna wątpliwość cywilizacji - czy czytać dla samego czytania?

header_image

SILENCE DOGOOD I SPÓŁKA

14 kwietnia 2014

W panteonie twórców średniowiecznych, renesansowych czy barokowych roi się od fałszywych proroków, domniemanych podróżników i rzekomych szlachciców. Wszystkich przekrętów sprzed kilku stuleci wymienić nie sposób, ale warto wspomnieć o chociaż kilku najbardziej spektakularnych:

header_image

KU POCHWALE I NA ZACHĘTĘ

12 kwietnia 2014

Mówi o niej cały literacki światek. Ba! Gościła nawet w telewizjach śniadaniowych, udowadniając, że żyjemy w złotych czasach non-fiction w Polsce. Jak to bywa z jednostkami wybitnymi, jedni ją kochają, inni już hejtują. Oto i ona - Antologia Polskiego Reportażu 100/XX! O...

header_image

DZIECIĘCA IGRASZKA

11 kwietnia 2014

Kanapki z hajsem czy zupa z dzieciaka? O głodzie Doroty Masłowskiej.

header_image

Fortele Dantego

10 kwietnia 2014

„Boska komedia” – ten tytuł mówi wszystko. A jednak ręce mistrza, która kreśliła losy postaci zawartych w tym epokowym poemacie, nie w smak było stworzenie dzieła dosłownego i niepozbawionego – jak na epokę, w której żył – ogromnej ilości kontrowersji. Właśnie te ostatnie,...

header_image

Zawód: dziennikarz śledczy

07 kwietnia 2014

Co to znaczy - być dziennikarzem śledczym? Przed jakimi wyborami trzeba stanąć? Czym jest etyka zawodowa? Na te i inne pytania Carl Bernstein i Bob Woodward, jedni z najbardziej znanych dziennikarzy świata, odpowiadają w książce „Wszyscy Ludzie Prezydenta”.

header_image

Żart z amerykańskiej świadomości

05 kwietnia 2014

Gdy człowiek, który zmienił kinematografię bierze się za literaturę, musi wyjść z tego coś niezwykłego. Orson Welles, pracując w radiu, postanowił wykorzystać tekst klasycznej opowieści fantastyki naukowej i dzięki niemu w 1938 roku na Nowy Jork najechali Marsjanie prosto z...

header_image

#społeczeństwo #niemiłe

02 kwietnia 2014

O chrzcinach, prezydencie, Ryszardzie Kaliszu, Kindze Rusin. Co nowego oferuje Masłowska, nurkując w nowe rejony sztuki?

header_image

Kwiatki św. Patti

31 marca 2014

Patti Smith wraca do okresu dzieciństwa i dojrzewania, aby odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego ze wszystkich dziedzin sztuki wybrała akurat muzykę, która przyniosła jej światową sławę.

header_image

Nagi Andruchowycz

29 marca 2014

Zapewne zainteresuje Was striptiz, którego dokonuje Jurij Andruchowycz w najnowszej książce „Leksykon miast intymnych”. Nagi stanął przed czytelnikami. Chcecie wiedzieć co widać?

Strona 8 z 22
| 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |