muzyka
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

Jazgot krakowskich nocy

28 marca 2016

Na słowo freejazz reakcje są różne – od skrzywienia, zdziwienia, aż po mimikę wyrażającą błogość. Nie da się ukryć, że jest to w muzyce gatunek specyficzny.

header_image

The boys are smelly

18 stycznia 2016

Sao Paulo, 14 listopada 2011 roku – członkowie Sonic Youth wychodzą na scenę, by po raz ostatni zagrać siedemdziesięciominutowy set zakończony „Teen Age Riot”.

header_image

Najczarniejsza płyta minionego roku

11 stycznia 2016

Olivier St. Louis to artysta, który długo szukał swojej tożsamości. Jego EPka stanowi wulkan energii i szczerości w pigułce.

header_image

LEPIEJ PÓŹNO NIŻ WCALE #2

04 stycznia 2016

Oto kolejna piątka artystów, których trzeba poznać, zanim przyjadą do Polski na letnie festiwale.

header_image

JAK MAKIEM ZASIAŁ

03 stycznia 2016

Relacja z koncertu Keatona Hensona, który odbył się podczas Ars Cameralis Festival 2015.

header_image

Lepiej późno niż wcale #1

05 listopada 2015

Czyli piątka artystów, których trzeba poznać, zanim przyjadą do Polski na letnie festiwale.

header_image

NA TROPIE JAZZU

03 listopada 2015

Rozmawiamy z Krzysztofem Karpińskim, prawnikiem, pianistą, entuzjastą jazzu i badaczem jego historii. Przyczynkiem do rozmowy jest monumentalna książka „BYŁ JAZZ. Krzyk jazz­–bandu w międzywojennej Polsce” będąca wynikiem wieloletnich badań i poszukiwań. To pierwsza książka w...

header_image

JUBILEUSZ BEZ CEREMONII I TRZY STAWY

01 listopada 2015

OFF Festival od lat przyciąga głośne lub głośno zapowiadające się nazwiska światowej sceny muzyki alternatywnej. Katowickie Trzy Stawy przez trzy dni współtworzą eklektyczny zbiór wrażliwości. Bo właśnie eklektyzm i wrażliwość zdają się doskonale określać to, co niesie za...

header_image

Flanerujący Wiking z 6th Avenue

05 września 2015

Lata 60. w Ameryce ulegają ciągłej mitologizacji, ale dziwić się nie można, bo kto nie chciałby widzieć Jimiego Hendrixa i Janis Joplin na Woodstocku w 1969 roku?

header_image

PRAWDZIWY POCZĄTEK

04 września 2015

Książka Krzysztofa Karpińskiego to game-changer. Ilość zawartych informacji, dokładność ich udokumentowania uzupełniona jeszcze o bogate źródła ikonograficzne sama w sobie wystarczy do tego, żeby porzucić mylne przekonanie, że początki jazzu w Polsce to Tyrmand i Komeda.

header_image

Jako Taco?

10 sierpnia 2015

Czym Taco Hemingway i Rumak wyróżniają się pośród innych artystów w naszym kraju i co tak bardzo urzekło odbiorców? Wydaje się, że największą rolę odegrała mała „hip-hopowatość” duetu.

header_image

Some Unholy War

30 lipca 2015

O Amy Winehouse powiedziano już wiele, być może nawet za wiele. W atmosferze oczekiwania na oficjalną premierę filmu biograficznego o wokalistce nie sposób jednak nie rzucić ponownie okiem na karierę tej utalentowanej artystki.

header_image

Keep slipping away

04 czerwca 2015

There are concerts that you can never forget and there are bands that you can accuse of spending all your savings for summer festivals. For me that one would be an extremely noisy and wicked band from Brooklyn called A Place to Bury Strangers. After a wild gig in Paris I’ve...

header_image

Keep slipping away

04 czerwca 2015

Pamiętacie pierwszy koncert, na który dopadła Was ekscytacja znana wszystkim fanom występów na żywo? Kojarzycie to uczucie, kiedy po spędzeniu kilkudziesięciu minut w zgiełku instrumentów, wyszliście na zewnątrz i wiedzieliście, że Wasze życie właśnie zrobiło salto?

header_image

DOROSŁOŚĆ RAPERA

27 maja 2015

Stwierdzenie, że rap to muzyka ludzi młodych nie jest niczym odkrywczym. Wszak muzyka hip-hopowa to nie rock`n`roll, który z powodzeniem można nagrywać nawet po 60-tce. Fanbase zdecydowanej większości reprezentantów polskiej sceny opiera się głównie na populacji sięgającej...

header_image

Historia zdjęcia z pewnego spotkania

16 maja 2015

Co mają wielcy muzycy do powiedzenia po 30 latach, od czasu pewnego wydarzenia w Harlemie? Czy w licznych wspomnieniach ze swoich estradowych lat pamiętają ten sierpniowy dzień?

header_image

Albo Inaczej

06 maja 2015

Polska niezależna wytwórnia hip-hopowa, Alkopoligamia stworzyła projekt muzyczny będący pomostem i dialogiem między pokoleniami. Mowa tu o najnowszym wydawnictwie, „Albo Inaczej”.

header_image

To Pimp A Butterfly

16 kwietnia 2015

Czy przypominacie sobie, kiedy zdarzyła się sytuacja, w której nowe wydawnictwo muzyczne całkowicie rozłożyło słuchaczy na łopatki? Wiadomo, że te starsze, okryte sławą albumy bardzo łatwo nazwać genialnymi, ale czy z taką samą łatwością potrafimy wskazać fantastyczny album z...

header_image

DZIEWCZĘCY PIOTRUŚ PAN

07 kwietnia 2015

„Najlepiej mi się pisze w domu, kiedy są zamknięte drzwi. Najlepiej rano, bardzo rano lub wieczorem, kiedy są światełka... włączam sobie światełka choinkowe i robię herbatkę dla klimatu” – Sonia pisze piosenki opowiedziała nam o wielu odcieniach muzykowania. W sierpniu...

header_image

Dear Keaton

26 marca 2015

Keaton Henson to postać nieszablonowa. Jest młodym wokalistą, kompozytorem i grafikiem. W ciągu ostatnich czterech lat wydał dwie świetnie przyjęte płyty w indie folkowym klimacie oraz instrumentalne dzieło inspirowane twórcami nurtu minimalizmu.

Strona 1 z 11
<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |