MAGAZYN KULTURALNY
Rzuty okiem

Artykuły
Absurdalne strachy  Absurdalne strachy

Mimo zgorzknienia i gburowatości, Manglehorn to bohater, którego lubimy od pierwszej sceny. W końcu trudno jest nie pałać sympatią do kogoś komu przydarzyły się nasze mary koszmary, a samotność z pewnością jest jednym z największych z nich.

Tempo, brawura i kilka efektownych scenTempo, brawura i kilka efektownych scen

Spektakl Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego powstał zamiast budzącego kontrowersje jeszcze na długo przed niedoszłą premierą przedstawienia Oliviera Frlijcia na podstawie Nie-Boskiej Komedii Zygmunta Krasińskiego. Ani chorwacki reżyser, ani polski duet teatralny...

Pieniądze unieważnia się raz na zawszePieniądze unieważnia się raz na zawsze

„I dlatego tyle ich się nienawidziło wzajemnie i wymordowało – odezwał się ksiądz Joszt. - wiecie, im większą ktoś ma wiarę, tym wścieklej gardzi tymi, co nie wierzą tak samo jak on”.

DOPOWIEDZENIA ZADIE DOPOWIEDZENIA ZADIE

Opowiadaniom z wydanego niedawno zbiorku "Lost and found" Zadie Smith bliżej jest do urwanego rozdziału którejś z jej powieści niż do autonomicznych utworów.

ŁÓDZKIE INSPIRACJEŁÓDZKIE INSPIRACJE

Kolejny rok, kolejny Fotofestiwal. To już taka przyjemna tradycja - zaczynają się cieplejsze miesiące, niestety często zbiegające się z sesją na studiach, i jedziemy do Łodzi odetchnąć, poczuć przedsmak wakacji i zainspirować się.

Piękna do bóluPiękna do bólu
12 czerwca

Piękna do bólu

Chociaż „Magical Girl” to skrzętnie wymyślona i poprowadzona historia, tym, co skrada całe dzieło jest jego forma. Widoczne i słyszalne dopracowanie każdego obrazu i dźwięku sprawia, że to właśnie ascetyczna powierzchowność filmu jest tym, co wciąga najbardziej.

Ruch, blask, szum!Ruch, blask, szum!
09 czerwca

Ruch, blask, szum!

Powiedzmy sobie od razu: nowa wystawa Muzeum Narodowego w Warszawie, „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” wcale wystawą o Tadeuszu Peiperze nie jest. To nie zarzut, tylko istotne sprostowanie.

Żyję przecież, żyjęŻyję przecież, żyję

„To najwspanialsze wakacje w moim życiu” pisze osiemnastoletnia Ingeborg Bachmann w ostatnich miesiącach II wojny światowej w Dzienniku wojennym. To dość intrygujące wyznanie, w kontekście momentu w historii, w którym padło. Trudno spotkać na kartach literatury...

Keep slipping awayKeep slipping away
04 czerwca

Keep slipping away

There are concerts that you can never forget and there are bands that you can accuse of spending all your savings for summer festivals. For me that one would be an extremely noisy and wicked band from Brooklyn called A Place to Bury Strangers. After a wild gig in...

Keep slipping awayKeep slipping away
04 czerwca

Keep slipping away

Pamiętacie pierwszy koncert, na który dopadła Was ekscytacja znana wszystkim fanom występów na żywo? Kojarzycie to uczucie, kiedy po spędzeniu kilkudziesięciu minut w zgiełku instrumentów, wyszliście na zewnątrz i wiedzieliście, że Wasze życie właśnie zrobiło salto?

DOROSŁOŚĆ RAPERADOROSŁOŚĆ RAPERA

Stwierdzenie, że rap to muzyka ludzi młodych nie jest niczym odkrywczym. Wszak muzyka hip-hopowa to nie rock`n`roll, który z powodzeniem można nagrywać nawet po 60-tce. Fanbase zdecydowanej większości reprezentantów polskiej sceny opiera się głównie na populacji...

Niech sczezną mężczyźniNiech sczezną mężczyźni

O co chodzi z tym strasznym genderem, który przyszedł z zachodu, żeby zdemoralizować polską młodzież? Krakowski MOCAK postanowił na to pytanie odpowiedzieć. Prawie jednoznacznie.

Strona 10 z 140
| 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |