MAGAZYN KULTURALNY
Rzuty okiem

Artykuły
Kunst kann nich modern seinKunst kann nich modern sein

Nieco karykaturalna kreska i charakterystyczne, niedbałe kolorowanie – po tym można rozpoznać prace Egona Schielego, malarza, który połączył subtelną wiedeńską secesję z pełnym silnych emocji i erotyzmu ekspresjonizmem.

Rodzina jest najważniejszaRodzina jest najważniejsza

Trudno o bardziej wdzięczny temat filmowy niż wspólnota, której tradycją i podstawą funkcjonowania jest ciągła podróż poza społecznym mainstreamem. Rządząca się własną, wewnętrzną dynamiką wyizolowana grupa Jeniszy stanowi tajemnicę pociągającą, ciągle jeszcze...

ŚWIĘTA KOBRAŚWIĘTA KOBRA
10 kwietnia

ŚWIĘTA KOBRA

„A jak uciekali (...) niósł Dziecko i najcięższy koszyk” – taki był najulubieńszy święty Andrzeja Bursy. Taką świętą była Katarzyna Kobro.

DZIEWCZĘCY PIOTRUŚ PANDZIEWCZĘCY PIOTRUŚ PAN

„Najlepiej mi się pisze w domu, kiedy są zamknięte drzwi. Najlepiej rano, bardzo rano lub wieczorem, kiedy są światełka... włączam sobie światełka choinkowe i robię herbatkę dla klimatu” – Sonia pisze piosenki opowiedziała nam o wielu odcieniach muzykowania. W...

POLACY W FABRYCE ABSOLUTUPOLACY W FABRYCE ABSOLUTU

- Czesi potrafią przygotować bitą śmietanę, po której zjedzeniu czujemy się, jakbyśmy zjedli schabowego – mówi w wywiadzie dla Magazynu Mariusz Szczygieł. Nowo powstała seria wydawnicza Stehlik przybliżać będzie Polakom to, co w literaturze naszych sąsiadów najlepsze.

AMERYKAŃSKI KOSZMARAMERYKAŃSKI KOSZMAR

Niemal każdy naród posiada swoją własną tożsamość kulturową, czyli pewien zbiór idei i obyczajów, z którymi identyfikuje się dana społeczność. Mieszkańców jednego kraju wiąże zazwyczaj wspólna tradycja i historia, których elementy łączą się w jedną spójną całość.

BŁĄDZENIE MYŚLAMIBŁĄDZENIE MYŚLAMI

Javier Marías - hiszpański autor, tłumacz i wykładowca akademicki - w „Jutro w czas bitwy o mnie nie myśl” prowadzi nas w świat wydarzeń, które prawdopodobnie się nie zdarzyły.

Dear KeatonDear Keaton
26 marca

Dear Keaton

Keaton Henson to postać nieszablonowa. Jest młodym wokalistą, kompozytorem i grafikiem. W ciągu ostatnich czterech lat wydał dwie świetnie przyjęte płyty w indie folkowym klimacie oraz instrumentalne dzieło inspirowane twórcami nurtu minimalizmu.

Filmowa gombrowiczologiaFilmowa gombrowiczologia

Z Grzegorzem Królikiewiczem zawsze były kłopoty. W przypadku jego najnowszego filmu tradycji stało się zadość.

Święto teatru formyŚwięto teatru formy

Teatr Groteska już po raz trzeci zaprosił do wzięcia udziału w festiwalu Materia Prima – Międzynarodowym Festiwalu Teatru Formy. Na krakowskich scenach od 21 do 28 lutego wystąpili nagradzani artyści z różnych zakątków świata, m.in. z Włoch, Izraela, Francji,...

 Iran oczami amerykańskiej rodziny Iran oczami amerykańskiej rodziny

Pisarz Hooman Majd opowiada o tym, jak to jest uzyskać nowy ogląd Iranu przez nasiąknięcie Ameryką i o innej perspektywie patrzenia na USA dzięki rocznemu pobytowi w Iranie.

NOTES NA MIARĘ NOBLANOTES NA MIARĘ NOBLA

„Złoty notes” uznawany jest przez wielu za jedną z najważniejszych książek Doris Lessing. Mimo że napisany i wydany w latach sześćdziesiątych, na język polski przetłumaczony został dopiero w 2009 roku, dwa lata po otrzymaniu przez autorkę literackiej Nagrody Nobla.

Strona 13 z 140
| 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |