MAGAZYN KULTURALNY
Rzuty okiem

Artykuły
NIE MA DOBREGO WYBORUNIE MA DOBREGO WYBORU

Od 16 stycznia na TVP Kultura polscy widzowie mogą oglądać „Utopię” - kultową produkcję Channel 4. Opinie na temat serialu brzmią prawie jak śpiew wyznawców tajemniczej sekty. Na czym polega jego siła?

Sztuka w wersji light Sztuka w wersji light

Sztuka naszych czasów często wydaje się dziwna, niezrozumiała, a może nawet irytuje. Idziesz do muzeum/galerii, by spędzić kulturalnie swój wolny czas, a dostajesz gromadkę „dzieł” przypominających coś wyciągniętego prosto z kosza na śmieci lub zmaterializowany...

DLA NICH JESTEM MAŃKADLA NICH JESTEM MAŃKA

Karolina Bielawska wyznacza ramy ludzkiego dramatu. „Mów mi Marianna” jest historią o codzienności odosobnienia, trudności przełamania społecznej niechęci, z którą wiąże się transseksualizm.

WESSI, POLSKA, OSSIWESSI, POLSKA, OSSI

Włodzimierz Nowak dokonał rzeczy niezwykłej. Swoją konsekwentną ciekawością, a może i służalczym podejściem do historii mówionej wydobył na wierzch z pogranicza polsko-niemieckiego punkty zapalne, tematy tabuizowane przez wielką narrację obu narodów.

MARIA ANTONINA ROBI ZDJĘCIA POLAROIDEMMARIA ANTONINA ROBI ZDJĘCIA POLAROIDEM

Kris Knight to kanadyjski malarz, którego twórczość koncentruje się wokół portretów. Artysta wzbrania się jednak przed nazywaniem go portrecistą, choć nie bez powodu wybrał sposób przedstawiania skupiający się na osobie portretowanego, stawiający go w centrum, tak...

Pamiętniki Mamusi MuminkaPamiętniki Mamusi Muminka

Jak nazywała się Mamusia Muminka zanim urodził się Muminek? Nie do końca wiadomo, może jakoś śmiesznie. Wiadomo za to, że zanim Tove Jansson została mamą wszystkich Muminków, była córką rzeźbiarza.

PRZEBUDZENIE MOCY?PRZEBUDZENIE MOCY?
01 lutego

PRZEBUDZENIE MOCY?

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce, hollywoodzkie filmy przygodowe były tworzone o białych mężczyznach i przez białych mężczyzn.

Gadajmy o „głupotach”Gadajmy o „głupotach”

„Masz prawo znać się na modzie i makijażach i wciąż lubić fizykę i drony” - to zdanie pojawiające się w świetnej kampanii poznańskich licealistek z grupy MamyGłos pokazuje, że zupełnie słusznie powoli obalany jest stereotyp, w którym w sferze zainteresowań poważnie...

MUSZYŃSKI KRZYWDZIMUSZYŃSKI KRZYWDZI
26 stycznia

MUSZYŃSKI KRZYWDZI

Ceniony reporter Andrzej Muszyński napisał złą powieść. Zachwyt wielu mówi sporo o naszych gustach.

LEKCJA WĘGIERSKA, JAKIEJ CHCEMY!LEKCJA WĘGIERSKA, JAKIEJ CHCEMY!

Władze kraju zapowiadają, że w najbliższych latach w Polsce powstanie dużo kina historycznego. Sporo też ostatnio słychać w polityce odwołań do węgierskiego stanu rzeczy. Gdyby to wszystko dało efekt w postaci filmów na poziomie „Syna Szawła”, pierwsi wstalibyśmy,...

The boys are smellyThe boys are smelly
18 stycznia

The boys are smelly

Sao Paulo, 14 listopada 2011 roku – członkowie Sonic Youth wychodzą na scenę, by po raz ostatni zagrać siedemdziesięciominutowy set zakończony „Teen Age Riot”.

Najczarniejsza płyta minionego rokuNajczarniejsza płyta minionego roku

Olivier St. Louis to artysta, który długo szukał swojej tożsamości. Jego EPka stanowi wulkan energii i szczerości w pigułce.

Strona 4 z 140
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |