MAGAZYN KULTURALNY
Rzuty okiem

Artykuły
W STRONĘ SŁOŃCAW STRONĘ SŁOŃCA
08 stycznia

W STRONĘ SŁOŃCA

Niestety w ostatnich latach określenia „dobry film romantyczny” nie dało się używać w odniesieniu do produkcji powstających w Polsce (może poza pojedynczymi wyjątkami). Czy „Excentrycy” coś zmieniają w tej kwestii? Do pewnego stopnia tak.

ODDAĆ DUCHA DZIEŁAODDAĆ DUCHA DZIEŁA
06 stycznia

ODDAĆ DUCHA DZIEŁA

Zofia Zaleska w książce „Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie” przywraca właściwe miejsce bohaterom polskich czytelników literatury światowej. Tłumacze, wśród których trudno o nazwiska z pierwszych stron gazet, opowiadają o trudach pracy translatorskiej, a tym...

TOM TRZECI, CZYLI PIERWSZYTOM TRZECI, CZYLI PIERWSZY

Trzeci tom „Mojej walki” jest w całej serii przełomowy. Oczywiście przełom polega u Knausgårda na subtelnościach. Jeśli je pominąć, jest to wciąż ta sama powieść, i może nie warto byłoby o niej pisać po raz trzeci, gdyby nie to, że może właśnie od tej części warto...

LEPIEJ PÓŹNO NIŻ WCALE #2LEPIEJ PÓŹNO NIŻ WCALE #2

Oto kolejna piątka artystów, których trzeba poznać, zanim przyjadą do Polski na letnie festiwale.

JAK MAKIEM ZASIAŁJAK MAKIEM ZASIAŁ
03 stycznia

JAK MAKIEM ZASIAŁ

Relacja z koncertu Keatona Hensona, który odbył się podczas Ars Cameralis Festival 2015.

SZACUNEK DLA MILCZENIASZACUNEK DLA MILCZENIA

Jerzy Trela jest jedną z takich postaci, które nie tylko zasługują, ale wręcz domagają się, żeby ich sztuka była omówiona szerzej - rozmawiamy z Beatą Guczalską, autorką książki TRELA, która ukazała się ostatnio nakładem Wydawnictwa Marginesy.

Na ratunek! – Prezentownik literackiNa ratunek! – Prezentownik literacki

Czas do świąt właściwie można już zacząć odliczać w godzinach. Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie znaleźli wszystkich prezentów mamy nasz prezentownik literacki. Książka to na serio najlepszy prezent, zwłaszcza jedna z tych, które polecamy.

Ładne rzeczy – Prezentownik lajfstajlowyŁadne rzeczy – Prezentownik lajfstajlowy

Zostało już tylko kilka dni do świąt, z tego powodu przychodzimy z pomocą w postaci prezentownika lajfstajlowego. Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć zestawienie, które pomoże przy doborze prezentu nie tylko dla designfreaków, ale dla wszystkich, którym chcecie...

Ja po prostu kocham ludziJa po prostu kocham ludzi

O historii fotoreportażu, sztuce archiwizacji, zmaganiu się z peerelowską cenzurą - między innymi na te tematy rozmawiamy z nestorem polskiej fotografii Tadeuszem Rolke. Niedawno ukazał się wyjątkowy album jego fotografii wydany przez BOSZ.

„Jestem przeciwieństwem doskonałości”„Jestem przeciwieństwem doskonałości”

O Bohaterze, codzienności zanurzonej w świecie mediów społecznościowych, komunikacji za pomocą memów i melancholii, która ciąży ku światłu rozmawialiśmy z Małgorzatą Halber.

WITAMY NIEOBCYCH! WITAMY NIEOBCYCH!
10 grudnia

WITAMY NIEOBCYCH!

Zbiory opowiadań czy reportaży układanych pod tezę bywają miejscami nieznośne. Zdają się mówić do czytelnika wprost i nie pozostawiają pustej przestrzeni na swobodne rozumienie tego, co niedopowiedziane. Z „NieObcym” pod opieką redakcyjną Pawła Goźlińskiego jest...

CISI BOHATEROWIE CODZIENNOŚCICISI BOHATEROWIE CODZIENNOŚCI

Co jakiś czas w internecie (przeważnie w mediach społecznościowych) wybucha ogromny raban dotyczący nowej identyfikacji wizualnej lub logo danej firmy, za które ktoś zainkasował ogromną (dla publiczności) sumę.

Strona 5 z 140
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |