MAGAZYN KULTURALNY
Rzuty okiem

Artykuły
DZIEWCZYNY DO KONSOLI DZIEWCZYNY DO KONSOLI

Kobiety coraz częściej grają w gry video – stanowią już niemal połowę graczy. Graczki doświadczają jednak seksizmu zarówno na forach gamerskich, jak i w samych grach. Czy i kiedy największy rynek rozrywkowy otworzy się na kobiety?

Flanerujący Wiking z 6th AvenueFlanerujący Wiking z 6th Avenue

Lata 60. w Ameryce ulegają ciągłej mitologizacji, ale dziwić się nie można, bo kto nie chciałby widzieć Jimiego Hendrixa i Janis Joplin na Woodstocku w 1969 roku?

PRAWDZIWY POCZĄTEKPRAWDZIWY POCZĄTEK
04 września

PRAWDZIWY POCZĄTEK

Książka Krzysztofa Karpińskiego to game-changer. Ilość zawartych informacji, dokładność ich udokumentowania uzupełniona jeszcze o bogate źródła ikonograficzne sama w sobie wystarczy do tego, żeby porzucić mylne przekonanie, że początki jazzu w Polsce to Tyrmand i...

PUSTKI SZALEŃCÓWPUSTKI SZALEŃCÓW
02 września

PUSTKI SZALEŃCÓW

Rok 1785, Paryż, zgnilizna monarchii Ludwika XVI uosabia się w uwierającym sąsiedztwie Cmentarza Niewiniątek, miejsca prawdziwie francuskiego. Z powodu zabójczego fetoru król decyduje o całkowitym zniszczeniu miejsca pochówku kilku pokoleń. Wyznacza do tego...

Cielesność jest esencją związkuCielesność jest esencją związku

25 sierpnia miała miejsce premiera „Love”, najnowszego filmu Gaspara Noé. Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu z twórcą.

Zakochani we własnościZakochani we własności

O tym dlaczego myślimy, że własność znaczy wolność, jakich problemów nie umiemy rozwiązać od stu lat i jakie historie kryją za sobą luksusowe, warszawskie kamienice rozmawiamy z Filipem Springerem przy okazji premiery jego najnowszej książki „13 pięter”.

LEKSYKON SONTAGLEKSYKON SONTAG
17 sierpnia

LEKSYKON SONTAG

Zbiór esejów „Pod znakiem Saturna” można z małymi wyjątkami potraktować jako swoisty hołd złożony wielkim, ale i często szerzej nieznanym artystom XX wieku. Susan Sontag tworzy tym samym leksykon buntowników. Opisuje twórczość osób, których postawa była daleka od...

Zbiorowa hipnozaZbiorowa hipnoza
15 sierpnia

Zbiorowa hipnoza

Jest coś widowiskowego w sprawnie działającej, festiwalowej machinie Nowych Horyzontów. W tym samym momencie rzesze ludzi wchodzi w niemalże jednolity, odgórnie regulowany rytm doświadczania kina w najczystszej postaci.

Allen konsekwentny do bóluAllen konsekwentny do bólu

Wybierając się do kina na nowy film Woody'ego Allena dobrze wiemy, że nie dostaniemy nic więcej niż to, czego już się spodziewamy.

14 piętro - zaangażowanie14 piętro - zaangażowanie

Najnowsza książka Filipa Springera mimo swojego tytułu „13 pięter” nie przypomina spokojnego, miarowego wspinania się po schodach ku górze. Raczej zapewnia czytelnikowi emocjonalną kolejkę górską. Pytanie, czy zrzuci nas w przepaść, czy z impetem poprowadzi ku zmianie?

Jako Taco? Jako Taco?
10 sierpnia

Jako Taco?

Czym Taco Hemingway i Rumak wyróżniają się pośród innych artystów w naszym kraju i co tak bardzo urzekło odbiorców? Wydaje się, że największą rolę odegrała mała „hip-hopowatość” duetu.

Literacki auto-nokautLiteracki auto-nokaut
10 sierpnia

Literacki auto-nokaut

Według obiegowych, branżowych przechwałek prawdziwy copyrighter to ten, który opanował „sztukę pisania” do perfekcji. Szkoda, że słowo „sztuka” jest tu używane nieco na wyrost, co potwierdza debiutancka książka Krakowiaka.

Strona 8 z 140
| 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |