MAGAZYN KULTURALNY
Rzuty okiem

Artykuły
Nieopowiedziana historia OrmianNieopowiedziana historia Ormian

„Księga Szeptów” stanowi przykład literatury, która ciekawa jest głównie ze względu na kontekst kulturowy, z którego się wywodzi. Jej autorem jest Rumun ormiańskiego pochodzenia, aktywny polityk, a przy tym także pisarz. Choć ze względu na język książka ta...

We are, like, feminist heroes right nowWe are, like, feminist heroes right now

Mieliśmy „Magdę M”, „Brzydulę”, „Cougar City”, ale nadal czuliśmy przy ich oglądaniu, że ktoś próbuje znieść z piedestału perypetie Carrie Bradshaw i jej wiernych przyjaciółek. Wreszcie trafił się dobry spadkobierca!

Kiedy książki mówią telewizjąKiedy książki mówią telewizją

Marcin Kołodziejczyk w „Dysforii” opowiada o polskich pogubionych mieszczanach – ich kompleksach i ambicjach zżeranych przez stres.

DLATEGO AMYDLATEGO AMY
31 lipca

DLATEGO AMY

Nowy dokument Asifa Kapadiego jest swoistym hołdem złożonym Amy Winehouse. Pytanie „dlaczego?” nadaje ton całej opowieści o życiu utalentowanej Brytyjki i nie dotyczy jedynie przyczyn jej przedwczesnej śmierci.

Some Unholy WarSome Unholy War
30 lipca

Some Unholy War

O Amy Winehouse powiedziano już wiele, być może nawet za wiele. W atmosferze oczekiwania na oficjalną premierę filmu biograficznego o wokalistce nie sposób jednak nie rzucić ponownie okiem na karierę tej utalentowanej artystki.

Między słowamiMiędzy słowami
27 lipca

Między słowami

Najsłynniejsza sztuka brytyjskiego dramatopisarza Nicka Payne’a jest od dawna z powodzeniem wystawiana w swojej oryginalnej wersji w londyńskim Royal Court Theatre. Jej polski odpowiednik w reżyserii Adama Sajnuka widzowie mają szansę oglądać tego lata w Teatrze...

NIC TAKIEGO?NIC TAKIEGO?
10 lipca

NIC TAKIEGO?

Jedno z pozoru niewinne wydarzenie, które połączyło trójkę ludzi: matkę, byłego męża i panią prokurator. Sztuka Wacława Holewińskiego pokazuje, jak jedno zdarzenie jest w stanie pociągnąć za sobą serię nieszczęśliwych sytuacji i konsekwencji, tworząc jeden wielki...

MACCHINA DEL FANGOMACCHINA DEL FANGO

Media, a zwłaszcza prasa, pełnią rozmaite funkcje, jednak na pewno nie podają czystych informacji; ich zadaniem jest odpowiednie preparowanie newsa.

NIEWYGODNE PYTANIANIEWYGODNE PYTANIA
29 czerwca

NIEWYGODNE PYTANIA

"Dom. Krótka historia idei" to książka aktualizująca tęsknotę za "mieszkaniem z duszą”, którą można w skrócie określić amerykańskim marzeniem o "home, sweet home".

Książka do lubieniaKsiążka do lubienia

O Karlu Ovem Knausgårdzie, „ulubionym pisarzu twojego ulubionego pisarza” napisano już łącznie pewnie więcej, niż on sam o sobie – czyli naprawdę dużo. 21 maja ukazał się w Polsce drugi z sześciu tomów jego „Mojej walki”. Dzieło to zbiera pochwały od krytyków na...

Strona 9 z 140
| 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |