peryferia
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

Sarenka Audrey

04 czerwca 2016

„Audrey w domu” mogłaby opowiadać tylko o szczęśliwym życiu Hepburn w jej szwajcarskiej rezydencji La Paisible (fr. Miejsce Spokoju). Jednak Luca Dotti, jej drugi syn, przedstawia życie swojej matki toczące się z dala od pięknych sukni, przystojnych aktorów i niezapomnianych...

header_image

Gentryfikacja pożera własne dzieci

05 kwietnia 2016

Zniknięcie z warszawskiego Powiśla kultowej księgarnio-klubo-kawiarni “Czuły Barbarzyńca” wywołało wiele żalu, smutku, a także dyskusji o czytelnictwie i małych księgarniach. Zabrakło jednak w tym wszystkim refleksji nad szerszym problemem, którego ofiarą, ale i poniekąd...

header_image

MIODOWNIK: W RZECZY SAMEJ

30 marca 2016

Niezłomna – stal, zaufany – papier, przepyszna – czekolada, wyśniony – plastik, niewidzialne – szkło, to główni, choć nie jedyni, bohaterowie książki Marka Miodownika. Autor wyjaśnia, skąd się biorą niezwykłe właściwości materiałów, jaka jest ich historia, jak były i są...

header_image

W poszukiwaniu moralnej maszyny

27 lutego 2016

Frank Lloyd Wright żył i projektował w czasach zmiany. Urodził się w drugiej połowie dziewiętnastego wieku i bliskie mu były problemy i fascynacje tego okresu. Pojawiło się Nowe. Nowe myśli i technologie. Miasto, masa, maszyna.

header_image

Gadajmy o „głupotach”

27 stycznia 2016

„Masz prawo znać się na modzie i makijażach i wciąż lubić fizykę i drony” - to zdanie pojawiające się w świetnej kampanii poznańskich licealistek z grupy MamyGłos pokazuje, że zupełnie słusznie powoli obalany jest stereotyp, w którym w sferze zainteresowań poważnie...

header_image

Ładne rzeczy – Prezentownik lajfstajlowy

17 grudnia 2015

Zostało już tylko kilka dni do świąt, z tego powodu przychodzimy z pomocą w postaci prezentownika lajfstajlowego. Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć zestawienie, które pomoże przy doborze prezentu nie tylko dla designfreaków, ale dla wszystkich, którym chcecie podarować...

header_image

„Jestem przeciwieństwem doskonałości”

12 grudnia 2015

O Bohaterze, codzienności zanurzonej w świecie mediów społecznościowych, komunikacji za pomocą memów i melancholii, która ciąży ku światłu rozmawialiśmy z Małgorzatą Halber.

header_image

CISI BOHATEROWIE CODZIENNOŚCI

09 grudnia 2015

Co jakiś czas w internecie (przeważnie w mediach społecznościowych) wybucha ogromny raban dotyczący nowej identyfikacji wizualnej lub logo danej firmy, za które ktoś zainkasował ogromną (dla publiczności) sumę.

header_image

Modernizm żyje

30 listopada 2015

Czy projektując modę, można zmieniać świat na lepsze? Twórczynie projektu „Balagan” udowadniają, że można z sukcesami projektować i sprzedawać modę, skupiając się w nie mniejszym stopniu na szczytnych ideach, co samych produktach.

header_image

DZIEWCZYNY DO KONSOLI

07 września 2015

Kobiety coraz częściej grają w gry video – stanowią już niemal połowę graczy. Graczki doświadczają jednak seksizmu zarówno na forach gamerskich, jak i w samych grach. Czy i kiedy największy rynek rozrywkowy otworzy się na kobiety?

header_image

Zakochani we własności

22 sierpnia 2015

O tym dlaczego myślimy, że własność znaczy wolność, jakich problemów nie umiemy rozwiązać od stu lat i jakie historie kryją za sobą luksusowe, warszawskie kamienice rozmawiamy z Filipem Springerem przy okazji premiery jego najnowszej książki „13 pięter”.

header_image

14 piętro - zaangażowanie

12 sierpnia 2015

Najnowsza książka Filipa Springera mimo swojego tytułu „13 pięter” nie przypomina spokojnego, miarowego wspinania się po schodach ku górze. Raczej zapewnia czytelnikowi emocjonalną kolejkę górską. Pytanie, czy zrzuci nas w przepaść, czy z impetem poprowadzi ku zmianie?

header_image

NIEWYGODNE PYTANIA

29 czerwca 2015

"Dom. Krótka historia idei" to książka aktualizująca tęsknotę za "mieszkaniem z duszą”, którą można w skrócie określić amerykańskim marzeniem o "home, sweet home".

header_image

Zostaję w Łodzi

05 maja 2015

Około 16:00 w piątkowe popołudnie na stacji paliw przy Rondzie Solidarności w Łodzi zaczynają pojawiać się ludzie. Nie znają się nawzajem, to nie jest zebranie entuzjastów czy oburzonych, chociaż wszyscy są tu z jednego powodu – jadą do Warszawy.

header_image

PRAWO DO DESIGNU

04 maja 2015

„Mam sentyment do takiego designu, który jest bardziej prawem człowieka niż wyrazem komercyjnych potrzeb” – o prawie do designu, rozwiązywaniu problemów, gorzkim humorze i odpowiedzialności rozmawiamy z Marcinem Wichą.

header_image

Literatura niebezpieczna

21 kwietnia 2015

Szanowni Państwo, usiądźcie proszę wygodnie, napełnijcie kieliszki, połóżcie serwetkę na kolanach. Podano do stołu!

header_image

Moda jako kapitał kulturowy

17 marca 2015

Do księgarń trafiła książka Aleksandry Boćkowskiej „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL.” Przy okazji chcieliśmy się dowiedzieć, co dziennikarka myśli o sytuacji mody w III RP.

header_image

Wielkie Gacie

01 marca 2015

Architektura niejedno ma imię. Niektóre jej imiona są oficjalne, inne wynikają z funkcji, a jeszcze inne ze sposobu, w jaki postrzegają ją ludzie. Wszystkie mają swoje uzasadnienie. Ale zawsze chodzi o jedno: rozpoznawalność.

header_image

Kerez odkrywca

17 lutego 2015

Ilu odkrywców potrzebuje jeszcze Warszawa, żeby twórcy jej powojennych modernistycznych budynków stali się tak rozpoznawalnymi architektami w stolicy, jak obecnie znani są tu Venturi czy Koolhaas?

header_image

Nieśmiały krawiec

20 stycznia 2015

„Mam już dość bycia młodym, znanym i bogatym. (…) Tylko nie mów nic Pierre'owi”. W wydawnictwie Bukowy Las ukazała się we wrześniu biografia Yves'a Saint Laurenta – projektanta, który ubrał kobietę w garnitur.

Strona 1 z 7
<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |