peryferia
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

Święta po andaluzyjsku

27 grudnia 2014

Mówi się, że co kraj to obyczaj. Hiszpania to jednak kraj wystarczająco zróżnicowany, by każdy region miał swoje własne obchody powszechnych świąt. Jak więc świętuje się Boże Narodzenie i Nowy Rok na najdalszym południowym krańcu Europy?

header_image

Po naszej stronie Olzy

17 grudnia 2014

Cieszyn to nie tylko granica, którą przekracza się w drodze do Wiednia. To stłumiona potęga, polskie tradycje i nowoczesny dizajn.

header_image

Pikselowe wspomnienia

10 grudnia 2014

Wśród dzisiejszych 30- i 20-latków nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie słyszała o kultowym Super Mario Bros z zajadającym grzybki wąsatym hydraulikiem w roli głównej. Błysk w oku i nostalgia jaką wywołuje hasło „Mario” jest bowiem najlepszym wyznacznikiem, czym dla...

header_image

PREZENTOWNIK LIFESTYLE'OWY

06 grudnia 2014

Wychodząc z założenia, że najfajniejsze prezenty to takie rzeczy, których obdarowany nigdy sam by sobie nie kupił, tworzenie prezentownika działu Peryferia było proste i przyjemne. W końcu czy jest coś milszego od szukania pięknych, mniej lub bardziej przydatnych rzeczy?

header_image

Polin - wspólna historia

23 listopada 2014

28 października w okolicach skrzyżowania ulic piewcy międzynarodowego porozumienia i żydowskiego bojownika, bohatera getta, trwają przygotowania do wielkiego otwarcia. Świętowanie trwało trzy dni. A było co świętować!

header_image

BEDEKER ARCHITEKTURY

21 listopada 2014

Polskiemu rynkowi książki ciągle brakuje dobrych pozycji o architekturze. Czym dla polskich czytelników jest najnowszy tekst Witolda Rybczyńskiego?

header_image

Acapulco – upadek legendy

20 listopada 2014

Kiedyś jedna z najbardziej popularnych i ekskluzywnych destynacji turystycznych świata, uchodząca za Monte Carlo Ameryk. Obecnie Acapulco to jedno z najniebezpieczniejszych miast na świecie, zalane falą przemocy oraz wszechobecną biedą.

header_image

Czerwonookie familoki

16 listopada 2014

Nikisz to fuzja, Nikisz to cały świat ukryty za czerwonymi oknami; to wieś w mieście, kolory w sepii i kultura w proletariacie.

header_image

Bandyci i Czysta krew

22 października 2014

Andaluzja to dla większości z nas flamenco i Costa del Sol, tymczasem to także magiczny świat lokalnych legend oraz tradycji przejawiających się w niemal każdym andaluzyjskim elemencie począwszy od wina, kończąc na miejscowych Zorro.

header_image

Krótka historia dziarania

08 października 2014

Od starożytnych Greków, przez brytyjskich lordów i włoskich kryminalistów, aż po współczesnych hipsterów – tatuaże były i są obecne w naszej kulturze. Zmieniało się jednak ich przeznaczenie, sposób wykonania i związane z nimi stereotypy.

header_image

10 najciekawszych momentów Miesiąca Mody

07 października 2014

Czy w modzie coś się jeszcze zmienia? Czy to wszystko: te pokazy, ta baśniowość, te anorektycznie chude modelki i te makabrycznie drogie rzeczy, których tańsze wersje można dostać w Zarze, ma jeszcze sens? A może wręcz przeciwnie? Może, jak twierdzi Jean Paul Gaultier, tylko...

header_image

NIE PRZEGAP W PAŹDZIERNIKU!

06 października 2014

Tyle się dzieje po wakacjach, że postanowiliśmy przygotować dla naszych czytelników listę kulturalnych rekomendacji na ten miesiąc.

header_image

Na końcu świata

03 października 2014

Wzniesiony przez Heraklesa, zamieszkały przez małpy. Dziki, a zarazem ludzki. Koniec świata znanego, początek tego, co nieznane: wielokulturowość tworząca kulturę, języki tworzące język, mieszanka tworząca społeczeństwo zwane Llanitos.

header_image

Ściana wschodnia

29 września 2014

Po mieście krąży legenda, wedle której towarzysz Józef Stalin postanowił podarować narodowi polskiemu prezent. Nie potrafił się niestety zdecydować, dlatego kazał ofiarowanym podjąć decyzję, czy prezentem będzie linia metra, czy Pałac Kultury i Nauki. Na czym stanęło - chyba...

header_image

Ale szprycha!

25 września 2014

Rower już dawno przestał być utożsamiany jedynie z prezentem na komunię czy też sławnym emeryckim składakiem Wigry 3. Z roku na rok zdobywa nowych fanów, aktywizuje Polaków i mimo zbliżającej się chłodnej i wietrznej jesieni wciąż jest widoczny na ulicach miast.

header_image

Bank, reduta i klub

12 września 2014

Skarbiec, w którym trzyma się złoto albo inne drogocenne przedmioty wymaga dobrej ochrony. Podstawą są dobre drzwi. A co, gdy drzwi znajdują się na wysokości trzeciego piętra nie wewnątrz, lecz na zewnątrz budynku? Wtedy niezbędna jest również drabina. Takim zadaniom musieli...

header_image

ARCHITEKTURA NIE ŚWIĘTUJE

11 września 2014

Szwajcarski architekt Mario Botta, założyciel Akademii Architektury w Mendrisio oraz jeden z założycieli nagrody BSI, odpowiada Magazynowi na kilka pytań.

header_image

„JA TO MUSZĘ MIEĆ, TOWARZYSZU MUNDKU”

04 września 2014

Te słowa usłyszał od Józefa Sigalina, późniejszego naczelnego architekta Warszawy Edmund Goldzamt – student i stypendysta moskiewskiego Instytutu Architektury. Mówiąc „to”, Sigalin miał na myśli teorię realizmu socjalistycznego, która niebawem zdominowała architekturę i...

header_image

(Niczemu) winne Podkarpacie

26 sierpnia 2014

Geograficznie bliżej im do wschodu niż do zachodu, ale ekonomicznie szybko i prężnie kroczą ku Zachodowi; popędza ich wino, jednak nie to pędzone, a to wytłaczane. Do tego dochodzi historia i możliwości – oto Podkarpacie nieznane.

header_image

Gry na dużym ekranie

16 sierpnia 2014

Kinowe adaptacje i ekranizacje już dawno przestały posiłkować się jedynie historiami zawartymi w książkach. Dziś fabuła komiksów czy malarstwo mogą stanowić i stanowią bazę do stworzenia filmu. Nie dziwi więc fakt, że filmowcy coraz częściej biorą na warsztat gry komputerowe.

Strona 2 z 7
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |