peryferia
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

Przewodników czar

14 sierpnia 2014

Przewodniki, czy stare, czy nowe, powstają, aby przybliżać historię i atrakcje wyjątkowych miejsc. Pomagają w odnalezieniu się w nieznanej przestrzeni zarówno nowego miasta, jak i tego, które pozornie znane jest na wylot.

header_image

ARCHITEKTURA OBJAŚNIEŃ

08 sierpnia 2014

Silny głos kuratorski i teatralna ekspozycja sprawiają, że projekty Adolfa Szyszko-Bohusza zostają wychwaszczone z kontekstu historycznego i przesadzone we współczesną dominującą narrację krytycznie odnoszącą się do dwudziestolecia międzywojennego.

header_image

Planowanie wiedzy

23 lipca 2014

Działania ruchów miejskich oraz analizowanie architektury jako aktora społecznego zostanie poddane systematycznej akademickiej analizie. W Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW została uruchomiona ścieżka podążająca za ruchami. MAGAZYN rozmawiał z jej twórcami.

header_image

Streetwear w Andach

17 lipca 2014

Podróże pozwalają nam poznać inne kultury, a w tym – kuchnię, sztukę, styl życia lub... modę. W nielicznych zakątkach świata, które nie poddały się jeszcze globalizacji, spotkać można raz na jakiś czas Scotta Schumana z aparatem, robiącego zdjęcia ciekawie ubranym przechodniom.

header_image

TO BYŁ PO PROSTU DOWCIP

12 lipca 2014

Poważne projekty były zbyt poważne, artystyczne dowcipy obrastały w legendy i nieskończone interpretacje. O dokonaniach Oskara Hansena w dziedzinie, którą można określić „mniej niż architektura”.

Z serii: Z SZUMINA
header_image

Na skraju...

29 czerwca 2014

Była granicą tamującą rozwój miasta, była miejscem promocji zdrowia i kultowym w czasach PRL-u, teraz można tu zajrzeć po frytki.

header_image

PROJEKT TYRMAND

28 czerwca 2014

Jak projektuje się wystawę, a jak sukienkę? Co ma wspólnego literatura z modą? O tym, co może wyniknąć ze współpracy Muzeum Literatury z popularną marką odzieżową opowiada Antonina Samecka - współwłaścicielka RISK. made in warsaw.

header_image

PARYSKI HANSEN

12 czerwca 2014

Z Warszawy do Paryża i Londynu – pierwsze doświadczenia z projektowaniem architektury Oskar Hansen nabywał nie u byle kogo, tylko u prawej ręki Le Corbusiera, Pierre’a Jenneareta.

Z serii: Z SZUMINA
header_image

Parawan serca - relacje Japończyków

10 czerwca 2014

W powszechnie panującej, stereotypowej opinii na temat kontaktów z Japończykami cechuje ich wielka uprzejmość, szacunek do rozmówcy i ogólnie miłe obejście wobec nowo poznanych ludzi. Znacznie rzadziej padającymi określeniami są za to ciepło i gościnność.

header_image

PRZYĆMIENIE ARCHITEKTURY

30 maja 2014

Pozycja Waltera Gropiusa, założyciela Bauhausu, to w dużej mierze wołanie o te aspekty architektury, które w polskich dyskusjach są najczęściej marginalizowane.

header_image

TUTAJ

28 maja 2014

"Istotą naszego projektowania jest nawiązanie do tradycji i przetworzenie dawnych wzorów, aby wpisywały się we współczesny krajobraz i odpowiadały współczesnym wymaganiom funkcjonalnym".

header_image

Ikea z Bolesławca

24 maja 2014

Choć Cepelia podsumowała w tym roku swoją działalność w formule „65 lat troski o ginące piękno”, Piotr Korduba podaje w wątpliwość zarówno przedmiot, jak i skutki tej troski.

header_image

SZUMIN BEZ ŻARTÓW

21 maja 2014

Dom własny Oskara Hansena ma szansę stać się jednym z najważniejszych (lub najczęściej cytowanych na Facebooku) polskich domów architektów. Tylko jakim kosztem?

header_image

Klątwa Rabina

18 maja 2014

16 maja 1943 roku o godzinie 20:15 warszawiacy usłyszeli huk, wyjątkowy nawet jak na czasy wojenne. To runęła Wielka Synagoga.

header_image

PROJEKT/ANT ŚWIADOMY

14 maja 2014

Egzystując w przestrzeni, rzadko kiedy pozwalamy sobie na myśl o tych, którzy ją zaprojektowali. A przecież wszystko co nas otacza ktoś wcześniej musiał wymyślić. Często projekty te nie tylko są ładne czy funkcjonalne, lecz także zaangażowane społecznie.

header_image

DWA KILOMETRY MIĘDZY MORZEM A TATRAMI

12 maja 2014

Projektowanie polskiej architektury w czasach ograniczeń i niskich normatywów było rękawicą rzuconą Oskarowi Hansenowi i jego żonie Zofii. Podjęli ją według kilku koncepcji Hansena.

Z serii: Z SZUMINA
header_image

MIEJSKI FOLKLOR

07 maja 2014

Miasto, którego nie widać to sprawa problematyczna, jednak „Niewidzialne miasto” to zjawisko, które paradoksalnie obserwujemy codziennie, nie zdając sobie z tego sprawy. Często też sami jesteśmy częścią tego szczególnego procesu, któremu od paru lat przyglądają się socjologowie.

header_image

Ładne rzeczy

27 kwietnia 2014

Lubimy ładne rzeczy. Mimo tego, że to „ładne" dla każdego może znaczyć coś innego. Codziennie podejmujemy wybory dotyczące tego, jakie przedmioty będą nam towarzyszyć. „Towarzyszyć" to słowo kluczowe. Rzeczy stają się pełnoprawnymi aktorami życia codziennego, jak udowadnia...

header_image

(A)funkcjonalność miasta

24 kwietnia 2014

Modernizm jest znów na fali. Sentymentalny ruch ku osiedlom mieszkaniowym oczyszcza nadwyrężone dobre imię wielkiej płyty.

Strona 3 z 7
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |