MAGAZYN KULTURALNY

ZAWÓD: DEMIURG

Można śmiało powiedzieć, że polscy twórcy teatralni przejęli rolę wieszczów i proroków. To demiurdzy – pracujący dla ludu artyści.

ZAWÓD: DEMIURG
Źródło: Ławki i manekiny, Umarła klasa, Tadeusz Kantor - Wikimedia Commons

W swojej twórczości zawierają bardzo różne i czasem kłócące się ze sobą koncepcje teatru. Poszukują dla nich języka, treści oraz formy, by móc następnie podczas widowiska przekazać widzom swoją wizję czy przedstawić komentarz do rzeczywistości. Będziemy się przyglądać tym warsztatom, nad którymi i, w których pracują demiurdzy, a także narysujemy portrety samych twórców.

header_image

Gardzienice. Wyprawa w teatr.

22 września 2014

Kiedy gardzieniccy aktorzy wyruszali w swoją pierwszą Wyprawę po wschodnich rubieżach Polski, nie byli pewni, jak zostaną przyjęci przez lokalnych mieszkańców. Ci drudzy zaś trochę nieufnie spoglądali na przybyłych dziwaków, którzy chcieli obdarować ich czymś dotąd nieznanym...

header_image

García: śledztwo kulturalne

15 sierpnia 2014

Kombinacja tekstów dramaturgicznych, analiz, wywiadów i interpretacji dotyczących Rodrigo Garcii „García. Resztki świata”, która ukazała się w ramach linii teatralnej Korporacji Ha!artu, mogłaby służyć obrońcom twórcy jako materiał dowodowy w batalii wokół Golgota Picnic.

header_image

Wędrówka Sarah Kane

18 lipca 2014

„Oczyszczeni” Krzysztofa Warlikowskiego wrócili na afisz. Korzystając z tej okazji warto przyjrzeć się postaci, której sztuka stała się podstawą dla tego spektaklu. Twórczość Sarah Kane znana jest bowiem polskiemu odbiorcy głównie za sprawą „Oczyszczonych” oraz „Psychosis. 4:48”.

header_image

Przedsiębiorcy rozrywki

07 czerwca 2014

Ponowoczesny teatr przede wszystkim zrywa z narracją i wprowadza tekst autorski. Jest tu miejsce na przypadek oraz polifoniczność, dzięki którym każdy uczestnik może wyciągać nowe sensy i subiektywne narracje. Dobrym przykładem dla tej definicji są spektakle kolektywu...

header_image

"C. nie brak talentu"

22 marca 2014

„Próby, jak na Castorfa, trwały niezwykle długo, bo aż dwa i pół miesiąca. Na premierę zaś zaprosił każdego, kto miał jakąkolwiek pozycję i nazwisko w teatrach stolicy NRD. Ale i tak przesunął premierę, wszystko wywrócił do góry nogami i w tydzień zrobił nową inscenizację,...

header_image

O tle, które zasłania pierwszy plan

06 marca 2014

„Nijinsky” Lucy Moore to solidna, dobrze napisana biografia Wacława Niżyńskiego. Lektura godna polecenia tym, którzy chcą poczuć atmosferę kręgów artystycznych początków XX wieku. Jest to również książka, która zawodzi: tych, którzy dążą do zrozumienia fenomenu stylu tańca i...

header_image

Czeski Dostojewski

18 grudnia 2013

Za górami, za lasami, a jednocześnie tak blisko i na wyciągnięcie ręki żyje sobie Petr Zelenka (ur. 1967) – czeski scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny.

header_image

WYCHODZĄC NA SPOTKANIE

15 lipca 2013

Dawno, dawno temu, na tyle dawno, że zdążyło to obrosnąć legendą, a świadkowie wydarzeń być może nabrali już zdrowego dystansu, żył sobie Jerzy Grotowski (1933-1999) – reżyser i teoretyk teatru.

header_image

PRZEJŚCIE GRANICZNE

20 czerwca 2013

Bez punktu odniesienia, zawieszony gdzieś między dwoma przeciwstawnymi porządkami na różnych płaszczyznach żył sobie Helmut Kajzar (1941-1982) – reżyser, dramaturg, krytyk teatralny.