MAGAZYN KULTURALNY

Z SZUMINA

„Często trzeba tak niewiele, żeby było wiele, ale do tego potrzebna jest kompetencja”, pisał Oskar Hansen w Pamiętniku Paryskim. Z cyklu wywiadów wyłania się postać artysty, o którym więcej mówią jego niezrealizowane i niezrozumiane projekty, niż rzeczywiście postawione budynki.

Z SZUMINA
Źródło: Autoportret, z archiwum Igora Hansena

W rozmowach prowadzonych w domu rodzinnym w Szuminie z Igorem Hansenem, synem architekta, rysują się dwa problemy z odbiorem prac Oskara Hansena: branie na poważnie żartu i strach przed poważnym potraktowaniej jego propozycji.

Podziękowania za pomoc w przygotowaniu cyklu dla Igora Hansena oraz dla Michała Korniluka i Ani Wieluńskiej.

header_image

TO BYŁ PO PROSTU DOWCIP

12 lipca 2014

Poważne projekty były zbyt poważne, artystyczne dowcipy obrastały w legendy i nieskończone interpretacje. O dokonaniach Oskara Hansena w dziedzinie, którą można określić „mniej niż architektura”.

header_image

PARYSKI HANSEN

12 czerwca 2014

Z Warszawy do Paryża i Londynu – pierwsze doświadczenia z projektowaniem architektury Oskar Hansen nabywał nie u byle kogo, tylko u prawej ręki Le Corbusiera, Pierre’a Jenneareta.

header_image

DWA KILOMETRY MIĘDZY MORZEM A TATRAMI

12 maja 2014

Projektowanie polskiej architektury w czasach ograniczeń i niskich normatywów było rękawicą rzuconą Oskarowi Hansenowi i jego żonie Zofii. Podjęli ją według kilku koncepcji Hansena.