sztuka
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

Ten strrraszny performance art!

26 kwietnia 2016

Sztuka współczesna wciąż stawia przed odbiorcą nie lada wyzwanie. Panuje powszechne przekonanie, że malarstwo, video, czy rzeźbę łatwiej zrozumieć i zinterpretować. Te rodzaje przedstawień mają określone granice – są to ramy, krawędzie lub migający ekran. O wiele więcej...

header_image

Rozciąć, pociąć, zszyć

08 marca 2016

Od destrukcji do konstrukcji. Przybliżamy na czym polega deframestracja według Grupy LASEM.

header_image

Alicja w Krainie Geometrii

07 marca 2016

Co dzieje się między drugim a trzecim wymiarem? Basia Belami rozmawiała z Marcinem Kowalikiem. Lektura obowiązkowa przed pierwszą deframestracją w Warszawie. Grupa LASEM zawita do stolicy już 19 marca!

header_image

Malarskie odyseje

23 lutego 2016

Tsunami, Ocean, Night Forrest, Cities – to tylko kilka tytułów malarskich serii tworzonych przez Justynę Pennards-Sycz – polską artystkę mieszkającą na stałe w Holandii.

header_image

KURATOR-TRICKSTER

11 lutego 2016

Na przełomie grudnia 2015 i stycznia 2016 roku w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki - odbyła się prezentacja projektu „muzeum” w cudzysłowie Marka Sobczyka, wystawa o tyle intrygująca, co onieśmielająca swoim rozmachem. Ktoś mógłby wręcz powiedzieć – denerwująca swoim...

header_image

Sztuka w wersji light

07 lutego 2016

Sztuka naszych czasów często wydaje się dziwna, niezrozumiała, a może nawet irytuje. Idziesz do muzeum/galerii, by spędzić kulturalnie swój wolny czas, a dostajesz gromadkę „dzieł” przypominających coś wyciągniętego prosto z kosza na śmieci lub zmaterializowany Internet. I o...

header_image

MARIA ANTONINA ROBI ZDJĘCIA POLAROIDEM

04 lutego 2016

Kris Knight to kanadyjski malarz, którego twórczość koncentruje się wokół portretów. Artysta wzbrania się jednak przed nazywaniem go portrecistą, choć nie bez powodu wybrał sposób przedstawiania skupiający się na osobie portretowanego, stawiający go w centrum, tak byśmy mogli...

header_image

Ja po prostu kocham ludzi

15 grudnia 2015

O historii fotoreportażu, sztuce archiwizacji, zmaganiu się z peerelowską cenzurą - między innymi na te tematy rozmawiamy z nestorem polskiej fotografii Tadeuszem Rolke. Niedawno ukazał się wyjątkowy album jego fotografii wydany przez BOSZ.

header_image

Polska jaka jest, każdy widzi

19 listopada 2015

Wkrótce zapadniemy w zbiorowy zimowy sen, a kłótnie o polskość, historię i ekonomię ustąpią miejsca kłótniom o wielkość szopki, wysokość choinki i najlepszy przepis na piernik. Warto skorzystać z tych resztek politycznej świadomości i wybrać się ze znajomymi i rodziną na...

header_image

ARTYSTA-PERFORMER

07 listopada 2015

W jakiej formie można przedstawić swoje artystyczne dokonania? Na przykład jako filmowe portfolio. Na taki pomysł wpadli twórcy filmu pt. „Performer”.

header_image

Kościół DIY

25 września 2015

W ramach odbywającego się po raz kolejny festiwalu Art &Science Meeting poświęconego związkom nauki i sztuki, na tegorocznej edycji zaprezentowano jedno z najsławniejszych współcześnie nazwisk. W CSW Łaźnia do 27 września można oglądać wystawę Damiena Hirsta.

header_image

CZYTAJĄC FOTOGRAFIE

13 września 2015

Nowicki patrzy na zdjęcie i w pozornie płaskim, dwuwymiarowym obrazie wynajduje wiele wymiarów, wiele historii.

header_image

Ekspresjonizm współczesny

11 września 2015

To niezasłane łóżko, wokół którego leżały zużyte tampony i prezerwatywy jest często podawane jako przykład sztuki współczesnej, która przestała być tak naprawdę sztuką. Jednak autorka tej instalacji, Tracey Emin, to artystka o bardzo tradycyjnych poglądach.

header_image

ŁÓDZKIE INSPIRACJE

15 czerwca 2015

Kolejny rok, kolejny Fotofestiwal. To już taka przyjemna tradycja - zaczynają się cieplejsze miesiące, niestety często zbiegające się z sesją na studiach, i jedziemy do Łodzi odetchnąć, poczuć przedsmak wakacji i zainspirować się.

header_image

Ruch, blask, szum!

09 czerwca 2015

Powiedzmy sobie od razu: nowa wystawa Muzeum Narodowego w Warszawie, „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” wcale wystawą o Tadeuszu Peiperze nie jest. To nie zarzut, tylko istotne sprostowanie.

header_image

Niech sczezną mężczyźni

25 maja 2015

O co chodzi z tym strasznym genderem, który przyszedł z zachodu, żeby zdemoralizować polską młodzież? Krakowski MOCAK postanowił na to pytanie odpowiedzieć. Prawie jednoznacznie.

header_image

Współcześni surrealiści

04 maja 2015

Chociaż surrealizm jest obecnie nieco na uboczu głównych nurtów w sztuce i na pewno nie wzbudza tylu emocji, co kiedyś, to jednak nadal można natknąć się na kilku ciekawych artystów, którzy w swoich pracach próbują eksplorować świat snów. Oto nasze subiektywne zestawienie...

header_image

W SZTUCE TRZEBA DYKTATORA

01 maja 2015

„Dzisiaj jest demokracja, która jest znakomita pod pewnymi względami, ale do robienia konkretnych rzeczy jest bardzo niewydolna.” Rozmawiamy z Wojciechem Fangorem!

header_image

Kunst kann nich modern sein

11 kwietnia 2015

Nieco karykaturalna kreska i charakterystyczne, niedbałe kolorowanie – po tym można rozpoznać prace Egona Schielego, malarza, który połączył subtelną wiedeńską secesję z pełnym silnych emocji i erotyzmu ekspresjonizmem.

header_image

ŚWIĘTA KOBRA

10 kwietnia 2015

„A jak uciekali (...) niósł Dziecko i najcięższy koszyk” – taki był najulubieńszy święty Andrzeja Bursy. Taką świętą była Katarzyna Kobro.

Strona 1 z 18
<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |