sztuka
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

POSZUKIWACZE ZAGINIONYCH MARII

07 marca 2015

Tytuł nieco mylny, gdyż głównymi bohaterami książki Włodzimierza Kalickiego i Moniki Kuhnke są przedmioty. Cenne, bezcenne, utracone dzieła stają się pretekstem do opowieści podobnej do tych, które odnaleźć możemy bodaj jedynie w scenariuszach przygodowych blockbusterów.

header_image

KOLEKCJONER LUDZI

09 lutego 2015

„Czy mógłbyś i czy chciałbyś wcielić się w zwierzę przed obiektywem?”, „Czy mógłbyś i czy chciałbyś potraktować mnie jako przedmiot?”, „Czy chciałbyś powrócić do łona matki?” No właśnie, chciałbyś?

header_image

Świat sztuki vs Sztuka

21 stycznia 2015

Skąd wiadomo, czy coś jest dziełem sztuki? Krytycy i filozofowie próbowali budować definicje, a artyści... raczej się tym nie przejmowali.

header_image

AUKCYJNE WOJNY

12 stycznia 2015

W dzisiejszych czasach walka o sztukę przestała już polegać na batalii warsztatowej. Brakuje innowatorów rzucających się sobie do gardeł na arenie twórczego geniuszu. Wyjściem z tej smutnej sytuacji jest więc obecnie aukcyjny bój o to, co powstało najlepszego w przeszłości....

header_image

Cisnąć, ale z przyjemnością

25 grudnia 2014

Z Janem Bajtlikiem, wielokrotnie nagradzanym na międzynarodowych konkursach plakacistą, autorem ilustracji i książek dla dzieci, absolwentem grafiki na warszawskiej ASP, rozmawiamy o sile plakatu, największych wyzwaniach, pracy z dziećmi, ostatnich projektach i współpracy z...

header_image

6 X ŚWIĘTA

23 grudnia 2014

Jak wypełnić kilka wolnych dni około Bożego Narodzenia? Konserwatyści obejrzą „Kevina samego w domu”, nowocześni 30-latkowie oddadzą się walce z glutenem i produktami zwierzęcopochodnymi w świątecznym menu swoich rodziców, młodzież i dzieci w wieku szkolnym najchętniej nie...

header_image

Mariaż kina z malarstwem

19 grudnia 2014

Brytyjski reżyser Peter Greenaway zabiera nas w swoich filmach w podróż po historii kultury europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa flamandzkiego z XVI w.

header_image

NIE TYLKO GRAFFITI

13 grudnia 2014

Street art wchodzi przebojem na salony. O wystawie {SZT.UL,-} w MiTo w Warszawie z kuratorką Karolina Weber obalamy mity, przyglądamy się historii i badamy obecną sytuacji sztuki ulicy.

header_image

ANTROPOPEDANTYZM

07 grudnia 2014

Po raz kolejny kuratorzy Zachęty (tym razem pod wodzą byłej dyrektor – Andy Rottenberg) postanowili zmierzyć się z problemem dotykającym ludzkie ciało. Po skazanym na dezintegrację korpusie przyszedł czas na organizm zmierzający do ideału. Tym razem sprawa ma się diametralnie...

header_image

PREZENTOWNIK ARTYSTYCZNY

06 grudnia 2014

5 propozycji, czym obdarować znajomego miłośnika sztuki na Święta Bożego Narodzenia. Wbrew pozorom wszystkie 5 punktów możliwych jest do wykonania. Wystarczy odpowiednia ilość determinacji, pieniędzy lub władzy. Życzymy powodzenia!

header_image

IDZIE NOWE 3. GENERACJA Y?

01 grudnia 2014

Chcesz zobaczyć siebie na wystawie? Wystawa Coming Out – Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2014 może być unikatową okazją.

header_image

SUBIEKTYWNY TOP 5 ART BRUT

29 listopada 2014

Umysł genialny - umysł szalony - umysł chory. Nierzadko w świecie sztuki obserwujemy podobne przypadki. Wybraliśmy dla Was te najbardziej niepokojące, dziwaczne postaci. Nie czytać przed snem.

header_image

Artysta musi być szalony

26 listopada 2014

Kobiety, alkohol i sztuka. Ponad wiek temu w dekadenckim Berlinie narodziła się krótkotrwała, ale intensywna przyjaźń pomiędzy Edvardem Munchem a Stanisławem Przybyszewskim.

header_image

Warszawska jesień z fotografią

18 listopada 2014

Wciąż trwa druga edycja festiwalu Warsaw Photo Days. W tym roku tematem jest szeroko pojęta "Identyfikacja". Czy warto odstawić kubek herbaty i opatulający nas koc i poświęcić wolną chwilę na odwiedzenie kilku warszawskich galerii? Mamy czas do 23 listopada.

header_image

WARNING!: Post-internet w MSN

12 listopada 2014

Wirtualność zawładnęła światem, zmysłowo uwiodła, zatarła granice między tym, co realne i fikcyjne. Wykorzystując naszą chwilową nieuwagę i słabość, wkradła się niepostrzeżenie do domów i umysłów, nie pozostawiając żadnej sensownej drogi ucieczki. Rozkochując w sobie,...

header_image

ALTERNATYWNA HISTORIA ŚWIATA

06 listopada 2014

Szalona filatelistyka? O „odczarowaniu” statusu sentymentalnych kolekcji, wielkiej zbiórce znaczków pocztowych i przede wszystkim nowym, monumentalnym projekcie - Magazynowi opowiada Pola Dwurnik.

header_image

Kobieta modernistyczna

04 listopada 2014

Muzeum Narodowe w Krakowie sprowadziło z całej Europy i Ameryki ok. 150 dzieł Olgi Boznańskiej, aby podjąć próbę znalezienia odpowiedzi pytanie o miejsce artystki w historii sztuki nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

header_image

KÓŁKA I KRĘGI, CZYLI SZTUKA POLSKA PO 1989

01 listopada 2014

W serii „mówi muzeum“ wydawnictwa Karakter właśnie ukazała się kolosalna objętościowo publikacja Karola Sienkiewicza "Zatańczą ci, co drżeli". Badawcza relacja i towarzyska kronika związków, zdarzeń oraz największych skandali kreśli skomplikowaną topografię losów polskiej...

header_image

BRZMIENIE BEZDŹWIĘKU

20 października 2014

Jest tak głośno, że aż drży krzesło, na którym siedzę, wibrując równo z podestem ustawionym naprzeciw sceny Laboratorium CSW. Boli mnie wszystko: uszy, głowa, wnętrzności. Poszłam na koncert, z którego mam ochotę uciec po pięciu minutach. Na szczęście dotrwałam do końca.

header_image

10 największych skandali w sztuce XX wieku

27 września 2014

Sztuka w XX w. zaczęła świadomie korzystać ze skandalu – ułatwia on dotarcie do szerszej publiczności, ale też przesuwa granice oraz pozwala nam dowiedzieć się czegoś o społeczeństwie. Oto dziesięć dzieł, które wywołało w tym czasie najwięcej zamieszania.

Strona 2 z 18
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |