sztuka
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

CHŁODNY 6-PAK

12 stycznia 2014

Niestety to nie piwo będzie naszym tematem, lecz… najchłodniejsze doświadczenia związane ze sztuką. Sześciu członków redakcji udowodni w swoich historiach, że sztuki wizualne to nie tylko sprawa pomiędzy obrazem a okiem.

header_image

JAK PRL UKRADŁ IDEE SZTUKI NOWOCZESNEJ

08 stycznia 2014

„Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem zapadła żelazna kurtyna dzieląc nasz Kontynent”. Od 1947 roku relacje między USA a ZSRR stały się dominantą światowej polityki. Zachętowska wystawa "Mapa. Migracje artystyczne" opowiada historię sieci kontaktów i podróży...

header_image

KLIMAT W MUZEUM

05 stycznia 2014

Wyjątkowo o tym, czego nie widać. Parametry mikroklimatyczne w instytucjach muzealnych – brzmi zagadkowo? Bardzo dobrze, zaraz wszystko będzie jasne.

header_image

KIEDY KATEDRY BĘDĄ Z BETONU

02 stycznia 2014

Rok 1935, Le Corbusier wyrusza w podróż do Stanów Zjednoczonych. Owładnięty przeczuciami wszechobecnej i wszechpotrzebnej zmiany jedzie odkryć świat, gdzie katedry znów mogą być białe.

header_image

1913

31 grudnia 2013

Niektórzy uważają, że wiek XIX skończył się wraz z początkiem Wielkiej Wojny. 1913 rok miałby więc być ostatnim jego rokiem. Sztuka owego krótkiego odcinka czasu ściśle obrazowała nastroje zarówno końca epoki, jak i początku wieku. Subiektywnie o tym, co działo się w sztuce...

header_image

WYSTAWIAĆ ŚWIATŁO

26 grudnia 2013

Milada Ślizińska przez 21 lat była kuratorką w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, wcześniej 14 lat pracowała dla Galerii Foksal. Ma ogromne doświadczenie we współpracy z artystami z całego świata. W rozmowie z MAGAZYNEM skupia się na wystawach, które związane są ze...

header_image

7 POMYSŁÓW NA KULTURALNE ŚWIĘTA

23 grudnia 2013

Czas Bożego Narodzenia to jeden z klasycznych przykładów, gdy nasze zamiary muszą czasem ustąpić miejsca bolesnej rzeczywistości. Co drugi akapit moich redakcyjnych kolegów wypełnią słowa: spokój, rodzina, zaduma, kominek... Jednak dobrze wiemy, że kilka dni wolnego oznacza...

header_image

ARCHITEKTURA "PO GODZINACH"

21 grudnia 2013

Za dnia są niemal niezauważalnymi elementami miejskiego krajobrazu, ich monotonne elewacje rzadko przyciągają uwagę. Wszystko zmienia się wraz z zapadnięciem zmroku: wtedy drapacze chmur pokazują pazury i zmieniają się w swego rodzaju latarnie morskie, które wyznaczają...

header_image

BAŁKA VS. ŚWIATŁO

17 grudnia 2013

Z Mirosławem Bałką – najbardziej cenionym i rozpoznawalnym na świecie artystą polskim, który w kraju wciąż budzi kontrowersje, rozmawiamy o świetle w sztuce, dewastowaniu dzieł w przestrzeni publicznej i dyplomach tegorocznych absolwentów ASP.

header_image

Gasnące światła miasta

13 grudnia 2013

Neony z reliktów przeszłości stały się modnym dodatkiem do wizerunku stolicy. Jednak na początku były symbolem zaśmiecania przestrzeni miejskiej, przykładem tandetnej reklamy i paskudztwem, które psuło wygląd ulic Warszawy. Czy jednak rzeczywiście tak wiele się zmieniło?

header_image

IDZIE NOWE 2 (CZĘŚĆ PIĄTA)

10 grudnia 2013

Laurka od akademickiej kadry dla swoich studentów, jaką jest Coming Out to znakomity pretekst do urządzenia nieoficjalnego święta - festiwalu ASP. Gmach Sinfonii Varsovii znów gości najlepsze dyplomy uczelni.

header_image

SPACER Z CZESKĄ FOTOGRAFIĄ

07 grudnia 2013

„To dziwne, ale tak mały naród jak Czechy daje światu bardzo wielu fotografików (…). Może w przypadku Czech jest to sprawa długiej tradycji, ale w każdym razie jest to jakiś fenomen” – muszę przyznać, że Jan Saudek ma rację.

header_image

CIELESNA ILUZJA

04 grudnia 2013

Dlaczego tworzymy? Kto jest odbiorcą i kto ponosi odpowiedzialność za treść przekazu? A przede wszystkim kto decyduje o tym, czym jest rzeczywistość? Poprzez swoje spektakularne realizacje odpowiedzi na te pytania stara się udzielić Olafur Eliasson.

header_image

Matejko złożony w kostkę

30 listopada 2013

Matejko, Rejtan i Batory nie mieli lekko. Malarz został prawie zlinczowany za swój obraz upadku Polski, płótna zaś doświadczyły 6 lat wojennej tułaczki. Jakie były ich losy? Jak wygląda ich konserwacja, która właśnie dobiega końca?

header_image

LUDZI TRZEBA KOCHAĆ!

28 listopada 2013

O szalonych pomysłach w fotografii portretowej, szacunku dla modela i pokoleniu, które aparat nosi przy sobie zawsze - rozmawiamy z Tomkiem Sikorą.

header_image

WARSZAWA NADAL W BUDOWIE

25 listopada 2013

V edycja festiwalu Warszawa W Budowie jak na razie uniknęła rozgłosu na miarę zeszłorocznej afery wokół dawnego domu meblowego EMILIA. Zastanawia więc kto wyniesie z niej najwięcej: specjaliści od architektury i urbanistyki czy jednak sami mieszkańcy?

header_image

A TERAZ UŚMIECH!

24 listopada 2013

Popularyzacja fotografii doprowadziła do tego, że na całym świecie powstaje dziennie niezliczona ilość portretów. Jakie są tego skutki i co się zmieniło w tej dziedzinie przez ostatnie lata? Czy powstają jeszcze prawdziwe, dobre portrety?

header_image

WIDOWISKO

21 listopada 2013

Obrazy zezowatego mistrza ujęte w niekonwencjonalnej aranżacji, w cieniu klęski żywiołowej. W stołecznym Muzeum Narodowym trwa wystawa Guercino. Triumf baroku.

header_image

POLSKA SZTUKA ZDEGENEROWANA

20 listopada 2013

Mamy do czynienia z nowousankcjonowaną sztuką zdegenerowaną. Zakończona właśnie wystawa British British Polish Polish oraz spalenie Tęczy na placu Zbawiciela stanowią kolejny rozdział w burzliwej historii współczesnej rodzimego ikonoklazmu.

header_image

MONA LISA: MADE IN TAIWAN

17 listopada 2013

Mona Lisa w kręgu europejskiej kultury uważana jest za dzieło wszechczasów. Trudno polemizować z tajemniczym uśmiechem Giocondy. Wystawa Mona Lisa: Wyprodukowano na Tajwanie (Mona Lisa: Made in Taiwan) w Muzeum Sztuk Pięknych w Kaohsiungu zaintrygowała mnie odważną...

Strona 6 z 18
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |