sztuka
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

ARTYSTA AMBASADOR

10 listopada 2013

Rozmowa z Jackiem Kucabą, prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Ryszardem Kowalewskim, wiceprezesem ZPAP-u o wystawie Ambasadorowie Sztuki w warszawskiej Galerii DAP-u i o poszukiwaniu jakości w sztuce.

header_image

SYBERIA W CENTRUM WARSZAWY

08 listopada 2013

Rzadko kiedy mamy okazję trafić w Polsce na wystawę któregoś z członków legendarnej agencji Magnum. Leica Gallery nie tylko zorganizowała wystawę jednego z nich – Jacoba Aue Sobola, lecz także zadbała o obecność autora na wernisażu, na którym spotkać można było prawie...

header_image

PIĘKNE NIEZNAJOME

05 listopada 2013

Kilka dni temu media doniosły o znalezieniu w domu 80-letniego mieszkańca Monachium prawdziwej skarbnicy zrabowanych przez nazistów obrazów. Przez światek polskich miłośników sztuki przebiegł wówczas głośny szmer. Trudno się dziwić – nie co dzień znajduje się liczone w...

header_image

WARSZAWA - PRZESTRZEŃ REKLAMOWĄ WYNAJMĘ

03 listopada 2013

Warszawa - niczym kobieta średniej urody - na zdjęciach bywa fotogeniczna, w rzeczywistości rozczarowuje. W serialach kreowana na metropolię z nowoczesnymi wieżowcami i reklamami, które ponoć dodają jej „uroku”. Skąd bierze się pogląd, że w dzisiejszych czasach miasto powinno...

header_image

CZEGO JAŚ SIĘ NIE NAUCZY, TEGO JAN NIE BĘDZIE UMIAŁ

29 października 2013

Chciałabym, żebyście cofnęli się na chwilę do czasów szkolnych. Pamiętacie, jak odrabialiście pracę domową z języka polskiego, matematyki? Jak uczyliście się historii? Powtarzaliście referaty na geografię? Pewnie każdy z Was pokiwa głową. A czy ktoś odrabiał kiedyś pracę...

header_image

JEDYNE TAKIE BIENNALE I PIERWSZE TAKIE BIENNALE

22 października 2013

Bardzo silnie wpisane w nasze Tu i Teraz Stambulskie 13. Biennale Sztuki Współczesnej zrywa z tym, do czego przyzwyczajeni byli widzowie podobnych imprez na całym świecie.

header_image

Estetyka dotykania

20 października 2013

„Zapomnijcie o architekturze jako o środku umożliwiającym wam zostanie sławnym czy bogatym” – mówił Juhani Pallasmaa. Warszawski SARP był miejscem wykładu fińskiego architekta, przyjaciela Petera Zumthora.

header_image

LEKCJA EDUKACJI

16 października 2013

O ludzkim spojrzeniu na młodzież gimnazjalną, przewijaniu niemowląt w kontekście malarstwa Olgi Boznańskiej i dotykaniu czaszek na wystawie Guercino. Triumf baroku rozmawiamy z Marianną Otmianowską – kierownikiem Działu Edukacji w Muzeum Narodowym w Warszawie.

header_image

CZEGO UCZY WARSZAWA

12 października 2013

Artyści i kuratorzy z Warszawy i Zurichu stworzyli projekt Learning from Warsaw – cykl wystaw organizowanych w przestrzeni dawnego sklepu z kapeluszami Porthos. Czym Warszawa zainteresowała Szwajcarów?

header_image

ZAWÓD: KONSERWATOR DZIEŁ SZTUKI

26 września 2013

Pracownia konserwacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Pozostało tylko pół roku do otwarcia monograficznej wystawy Aleksandra Gierymskiego. O tym, jak naprawdę wyglądają przygotowania, czym jest praca konserwatora i kim w rzeczywistości był Aleksander Gierymski rozmawiamy z...

header_image

DRUGI ODDECH MODERNY

21 września 2013

Kiedyś straszyły na skrzyżowaniu Kasprzaka i Prymasa Tysiąclecia. Parę lat temu dostały nowe życie. Plenerowe rzeźby z czasów PRL-u stanowiły jeszcze parę lat temu niechcianie dziedzictwo. Dzisiaj zapewne wzbudzają już tylko uśmiech na twarzy kierowców i przechodniów....

header_image

Dokument, fotoreportaż i… pieniądze

18 września 2013

Młody, ambitny fotograf ma interesujący pomysł na wystawę. Artysta w sile wieku chce w końcu zrealizować projekt, o którym myślał przez całe życie. Co ich łączy? Głowa pełna pomysłów, determinacja oraz… pusty portfel. Jak temu zaradzić?

header_image

Ameryka po bożemu

15 września 2013

Dawno na wernisażu nie widziałam takich tłumów, a zwłaszcza tylu młodych osób. Media zrobiły swoje i odpowiednio nagłośniły wystawę „In God We Trust” w Zachęcie.

header_image

Mieszane uczucia w sercu

05 września 2013

Muzeum kolekcjonuje obecnie sztukę, która staje się zalążkiem przyszłej, stałej ekspozycji. Od maja prezentuje nam to, co udało mu się dotychczas zgromadzić. A jest to wiele nazwisk fundamentalnych dla polskiej sztuki, od Wróblewskiego, Szapocznikow, przez Robakowskiego,...

header_image

Wiesz co się stanie?

22 sierpnia 2013

Słyszałeś o drewnianych domkach w centrum? Coś, że je wyburzają? Cztery z nich zostały już rozebrane? O historii, obecnym stanie i przyszłości domków fińskich.

Z serii: MIASTO W SZTUCE
header_image

MÓJ FAWORYT

20 sierpnia 2013

Nie rozumiem dlaczego wciąż zdarza mi się słyszeć MOCAK? Aaa, to w Krakowie, nie, jeszcze nie byłem. Zwykle załamuję wtedy ręce, po czym prowadzę takiego delikwenta na ulicę Lipową 4. Zatem wszystkich, którzy podpisują się pod powyższym cytatem, zapraszam na wycieczkę.

header_image

JA JA JA

09 sierpnia 2013

Któż z nas nie fantazjował w szkole o nieszczęśliwym wypadku pani od matematyki, która to miała za chwilę odpytywać z trygonometrii? Olaf Brzeski podobne wizje potrafił przekuć w całkiem okazały cykl prac – rysunek, film, rzeźba… Ale to nie wszystko. Co oglądamy w CSW?

header_image

Interakcje ze sztuką

29 lipca 2013

Przy okazji trwającej akcji „Mobilne Pomniki”, organizowanej przez Fundację Form i Kształtów, rozmawiamy z Izą Rutkowską, kuratorką projektów Fundacji.

header_image

Porzucone pole truskawkowe

27 lipca 2013

Okres kiedy objadamy się truskawkami powoli dobiega końca, czas na czereśnie, maliny, jabłka. Wszystko możemy znaleźć w mieście. Krzaki owocowe i drzewa rosną niespodziewanie obok szarych bloków. Pomiędzy parkingiem a supermarketem, obok fińskich domków. Czas ich poszukać.

Z serii: MIASTO W SZTUCE
header_image

RZEŹBA W PLENERZE, RZEŹBA W URZĘDZIE

24 lipca 2013

Czy miasto potrzebuje sztuki? Warszawiacy odpowiedzą, że raczej II linii metra, krakowiacy, że I linii metra, wszyscy zgodnie, że szpitali, żłobków i więcej zieleni. A jednak powstaje coś takiego jak Publiczna kolekcja m.st. Warszawy i Fundacja Bęc Zmiana postanowiła...

Strona 7 z 18
| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |