teatr
MAGAZYN KULTURALNY
header_image

MIŁOŚĆ W CZASACH TERRORYZMU

04 października 2013

Czy terroryzm jest dobrym tematem, aby zbudować wokół niego sztukę teatralną? Zamachy z 11 września 2001 roku i sztuka o miłości? Pozornie ze sobą niezwiązane, a jednak... Marcin Liber w sztuce „Koniec to nie my” w Teatrze Studio znalazł punkt wspólny dla obu tych motywów....

header_image

ŻYCIE JEST PI****

03 października 2013

Oni patrzą się na nas, my na nich. W rękach ściskają scenariusze. Krzesła tu, krzesła tam. Gdzie jest scena? Przyjmują nas dziś we foyer? Aha, to pewnie coś nowatorskiego.

header_image

JANDA DLA KULTURY

25 września 2013

Powstała w 2004 roku. Od tego czasu zyskała zarówno mnóstwo zwolenników, jak i przeciwników. Za sprawą jej działalności teatr stał się o wiele bardziej popularny i przystępny dla ludzi. O czym mowa? O Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury.

header_image

ZAPOTRZEBOWANIE NA POLSKĘ

19 września 2013

O ogromnej niszy, zagospodarowywanej przez mały teatr z Tarnowa, Magazyn rozmawiał z założycielem i reżyserem Teatru Nie Teraz, Tomaszem A. Żakiem.

header_image

POGROBOWCY CHOPINA

14 września 2013

Frank Zappa powiedział kiedyś, że pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury. Ta teza sprawdza się do momentu, w którym aktorka Barbara Wysocka siada za fortepianem i, zamiast zagrać, przez półtorej godziny pasjonująco opowiada o tym, co się dzieje z...

header_image

Z PIENIĘDZMI LUB BEZ!

08 września 2013

Przychodzi taki moment, że artyści decydują się stworzyć własne miejsce do pracy. Wtedy zakładają fundację lub stowarzyszenie. Chcą szukać wsparcia dla dalszego rozwoju siebie i sztuki, której się poświęcili.

header_image

ŚMIERĆ POEZJI?

04 września 2013

Poezja współcześnie nie odgrywa szczególnej roli w życiu społecznym. Zupełnie nie absorbuje młodych ludzi. Z takimi opiniami można spotkać się bardzo często. Dlaczego zatem tylu ludzi reprezentujących różne pokolenia zjawiło się na tegorocznej Stachuriadzie w Teatrze Kamienica?

header_image

WOODSTOCK – KARNAWAŁ KREATYWNOŚCI

23 sierpnia 2013

Po Open’erze Magazyn zajrzał na Przystanek Woodstock. W ramach ASP – woodstockowej Akademii Sztuk Przepięknych niewiele było teatru w tym roku. Chyba, że zdecydujemy się doliczyć spontaniczne performensy rozgrywające się symultanicznie niemal przed każdym namiotem.

header_image

CERVANTES ZMIELONY

21 sierpnia 2013

Don Kichot, jak mało który 50-latek w historii literatury, do dziś budzi żywe emocje. Dla realistów stanowi on przykład naiwnego idealisty, którego ideały nijak się mają do brutalnej rzeczywistości. Dla marzycieli zaś jest bohaterem, który trwa przy swoich przekonaniach...

header_image

TEATR, KTÓRY ZMIENIA

18 sierpnia 2013

Tydzień z dala od miejskiego huku. Twórczy ferment w powietrzu. Ludzie uśmiechnięci i otwarci na wymianę słów. Pyszne kolacje. Teatralni goście z Polski i Europy. Czyli jedyny w swym rodzaju festiwal Wioska Teatralna w Węgajtach pod Olsztynem.

header_image

POWSTANIE ALBO I NIE POWSTANIE

15 sierpnia 2013

Jako młodzi ludzie Powstanie Warszawskie możemy pamiętać tylko ze zmanipulowanych mediów, które w pogoni za sensacją bezwstydnie wykorzystują intymną tragedię uczestników zrywu, a „w ogóle to nie możemy się od tego całego Powstania opędzić”. Oto wnioski ze spektaklu „Kamienne...

header_image

(NIE)AKTUALNE DZIENNIKI?

12 sierpnia 2013

Gombrowicz zapewne przewraca się w grobie (choć, co do zasady, w grób nie wierzył), kiedy dziś tak łatwo mówi się, że „wielkim poetą był”! To już kolejny sezon, w którym Teatr IMKA pokazuje „Dzienniki” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

header_image

Grają przez całe wakacje

11 sierpnia 2013

Nudno, smutno, nic się w życiu teatralnym nie dzieje. Dlaczego? Trwają wakacje. Wszyscy wyjechali z miasta, szerokim łukiem omijają sceny. Nic bardziej mylnego! Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury w okresie letnim działa ze zdwojoną siłą. Nie dość, że Polonia gra...

header_image

MŁODZI, GNIEWNI, WYKIWANI

08 sierpnia 2013

Na bohaterów sztuki „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Dorota Masłowska wybrała sobie jednostki szalone i nieodpowiedzialne. To właściwie ludzie straceni, własnymi rękami niszczący sobie życie. Na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego szykuje się jazda „po bandzie”.

header_image

WCALE NIEROMANTYCZNA ŚMIERĆ

06 sierpnia 2013

Wraz z bohaterami „Romantyków” izraelskiego dramaturga Hanocha Levina śmiejemy się ze starości, niedołężności i chronicznego bólu. Nie wypada? Gdy zbliża się śmierć, śmiech zmieszany ze łzami i paroma głębszymi pomoże ostatkiem sił i w miarę godnie pożegnać się z tym światem.

header_image

OPEN’EROWY TEATR

04 sierpnia 2013

Emocje po tegorocznym Heineken Open’er Festiwalu powoli opadają. Po podsumowaniu muzycznym i artystycznym pora na parę słów o festiwalowym teatrze.

header_image

AKTORSTWO NA POZIOMIE... PIERWSZYM

02 sierpnia 2013

Londyn ma wiele fiksacji, ale dwie z nich są szczególnie natarczywe. Pierwszą jest teatr. Gdzie nie splunąć, tam plakat; gdzie nie wcisnąć palca, tam spektakl. Drugi bzik to kursy. Plecionkarstwo, joga dla noworodków, czesanie psów, gra na trójkącie, smażenie twarzy czy masaż...

header_image

TEATR NADWORNY

31 lipca 2013

Zanim wyjdziemy poza uliczny standard turysty: błazen, człowiek-rzeźba, zakapturzony kat itd. i skusimy się na obejrzenie któregoś z teatrów sezonowych, sięgnijmy po dotychczasowe osiągnięcia z dziedziny. Przypomnijmy sobie plenerowe spektakle najstarszej, do dziś działającej...

header_image

TESTOSTERON NA OŁTARZU

29 lipca 2013

Republika ma to do siebie, że często upada, a śmiertelny cios zadaje jej najczęściej ludzka pycha. Iris Theatre w swojej interpretacji „Juliusza Cezara” Williama Szekspira idzie jednak dalej. Przenosząc bowiem akcję sztuki do Kościoła Świętego Pawła, pokazuje nam coś dużo...

header_image

KRĘĆ SIĘ, KRĘĆ SIĘ!

25 lipca 2013

W ramach tegorocznej IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania zorganizowano aż 12 sesji warsztatowych. Oprócz takich technik jak contemporary czy modern, można było poznać m.in. tradycyjne tańce z Afryki czy Korei.

Strona 5 z 12
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |