Bieganie to najprostsza forma aktywności fizycznej. Jak wynika z badań, to druga (po kolarstwie) najchętniej uprawiana przez Polaków dyscyplina sportu. Część osób uprawiających bieganie korzysta z planów treningowych czy opieki trenerskiej, inwestują w buty i inne akcesoria do biegania i bierze udział w zawodach.
Organizowane dla biegaczy amatorów rywalizacje biegowe cieszą się dużą popularnością. Amatorzy próbują sił na cieszących się dużą popularnością dystansach 5 i 10 km oraz dłuższych. Przeczytaj opisy rywalizacji i sprawdź, jakie zawody należą obecnie do najpopularniejszych.
Biegi na 5 km – dystans prawie dla każdego
To idealna propozycja dla osób chcących zacząć bieganie, które mają za sobą kilka tygodni treningów. Dystans ten możesz pokonać między innymi w ramach bezpłatnych imprez, organizowanych pod nazwą parkrun.
Parkrun to spotkanie entuzjastów aktywności fizycznej – biegaczy, chodziarzy, nordic walkerów, którzy w każdą sobotę, w 90 lokalizacjach w Polsce, od godziny 9.00 pokonują dystans 5 km biegiem lub marszem. To świetna okazja do nawiązania znajomości z innymi biegaczami a regularny udział pozwoli na monitorowanie efektów treningów lub aktywne spędzenie wolnego czasu.
5 km to również popularny dystans dla biegów charytatywnych, organizowanych przez stowarzyszenia biegaczy czy nawet osoby prywatne. Ich celem jest zebranie środków na konkretny cel – leczenie lub inne potrzeby.
Biegi uliczne na 10 km
10 km to zdecydowanie najpopularniejszy dystans imprez organizowanych przez ośrodki sportu działające przy urzędach miast czy gmin. Odbywają się przy okazji ważnych wydarzeń lokalnych lub ogólnopolskich, takich jak Święto Niepodległości, urodziny miasta. To wyśmienita okazja na przebiegnięcie się głównymi arteriami miasta, przy wstrzymanym ruchu samochodowym.
Komercyjne biegi na dystansie 10 km mogą odbywać się również poza terenem zabudowanym. Biegacze mają wówczas możliwość podziwiania walorów przyrodniczych terenu i spróbowania swoich sił na naturalnej nawierzchni, na trasie mogącej obfitować w mniejsze i większe podbiegi i zbiegi.
Dużą popularnością cieszą się biegi na takim dystansie w nietypowych i niedostępnych zazwyczaj miejscach. Wymienić tu można zawody biegowe odbywające się po płycie lotniska, terminalu kontenerowym czy na terenie wojskowym.
Półmaratony i maratony
To najdłuższe dystanse biegów ulicznych. Dystans półmaratonu to 21,097 km, maratonu – 42,195 km. Najstarszym półmaratonem w Polsce jest Bieg Lechitów. Odbywa się od 1978 roku, ze startem w Ostrowie Lednickim i metą w Gnieźnie.
Z kolei najstarszym maratonem w naszym jest rozgrywany od 1966 roku Maraton Dębno. Jego trasa wiedzie ulicami miasta oraz częściowo poza jego granicami. Zawodnicy mają do pokonania 5 pętli.
To oczywiście nie wszystkie zawody biegowe, w jakich mają okazję startować amatorzy. Biegi na dystansie dłuższym, niż 42,195 km nazywane są ultra maratonami i są one organizowane najczęściej poza terenami miast. Ich stopnie trudności bywają tak samo zróżnicowane, jak dystanse, jakie mają do pokonania uczestnicy.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]