Kopia zapasowa w chmurze

Backup w chmurze zyskuje coraz większą popularność. Rozwiązanie tego typu przynosi wiele zalet. To głównie elastyczność, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Tworzenie tradycyjnych kopii zapasowych na dyskach lokalnych oraz sieciowych zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem – elementy te są podatne na ransomware (złośliwe oprogramowanie szyfrujące dane). Posiadanie danych na dyskach fizycznych naraża pliki na utratę poprzez uszkodzenia mechaniczne lub przypadkowe usunięcie.

Korzystając z tworzenia kopii zapasowej w chmurze zawsze masz możliwość przywrócenia pliku z danego momentu w czasie, nawet po jego wcześniejszej podmianie. Tego typu backup gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa danych w każdej sytuacji. Twoim plikom nic nie grozi w chwili zalania sprzętu, pożaru, włamania, zawirusowania lub zwykłego uszkodzenia.

Kopia zapasowa znajdująca się w chmurze zapewnia szybkie odzyskanie danych w momencie jakiejkolwiek nagłej awarii. Metoda ta zapewnia także oszczędność czasu, bowiem uzyskanie dostępu do plików odbywa się szybko i zdalnie. Zarządzanie folderami oraz poszczególnymi plikami jest bardzo proste – nie wymaga dużego nakładu czasu oraz umiejętności. Co więcej, możliwe jest odzyskanie jednego pliku – nie ma potrzeby pobierania całej kopii.

Dyski magnetyczne w laptopach są szczególnie podatne na awarie ze względu większe ryzyko uszkodzenia ruchomych części dysku twardego podczas np. przenoszenia urządzenia.

Dyski SSD oraz magnetyczne mogą być samoszyfrujące – co w przypadku uszkodzenia kontrolera uniemożliwia odzyskanie danych z nośnika. Niektóre SSD (np. Adata) są gorzej wykonane co znacznie zwiększa ryzyko ich uszkodzenia – dlatego warto pomyśleć o kopii zapasowej w chmurze.

Dlaczego warto?

  • Stuprocentowa pewność odzyskania wszystkich danych
  • Zdalny oraz łatwy dostęp do backupu poprzez czytelny program
  • Możliwość dokonywania operacji z wielu urządzeń
  • Odporność na ransomware
  • Istnieje możliwość przywrócenia pliku z określonego momentu, nawet po jego wcześniejszej podmianie
    Dane z dysków SED (self encrypting) w momencie uszkodzenia są praktycznie nie do odzyskania, a dane zachowane w chmurze są zawsze dostępne

Dodaj komentarz

scroll to top