Top 5 najszybszych samochodów na świecie

Niewątpliwie dostępne w kasynach internetowych automaty do gier, poker czy ruletka są miejscami, gdzie można wygrać całkiem spore pieniądze, o tym świadczą liczne vulkanbet opinie. Jak wiadomo z milionami na koncie wiąże się prestiż. Wielu milionerów i miliarderów ceni sobie drogie samochody, zwłaszcza te, które są w stanie osiągać zawrotne prędkości. Postanowiliśmy zatem sprawdzić listę 5 najszybszych na świecie samochodów osobowych.

SSC Tuatara: 532,7 km/h

W ostatniej chwili, tuż przed napisaniem tego artykułu, SSC Tuatara od Shelby SuperCars zdetronizowała Bugatti w rankingu najszybszych samochodów na świecie. Pojazd ten podczas testów osiągnął zawrotną prędkość 532,7 km/h, co przekłada się na 331 mil na godzinę. Za kierownicą tego potwora zasiadł Oliver Webb. W tym wypadku oficjalny rekord zanotowany w księgach to 508,7 km/h. Związane jest to z faktem, że samochód musi przejechać trasę w obie strony, a oba wyniki sumowane są ze sobą, po czym obliczana jest na tej podstawie średnia. Model ten zatem uzyskał w jedną stronę 484,53 km/h, zaś w drugą 532,7 km/h. Warto wspomnieć, że posiada 5,9-litrowy silnik V8 o mocy aż 1750 KM.

Bugatti Chiron Super Sport 300+: 490 km/h

Na chwilę obecną drugi na świecie wynik wśród samochodów osobowych należy do Bugatti Chiron Super Sport 300+. W sierpniu 2019 roku Andy Wallace za kierownicą tego pojazdu na niemieckim torze Volkswagen Ehra-Lessien osiągnął prędkość ponad 490 km/h. Stał się pierwszym pojazdem osobowym, który przekroczył magiczną barierę 300 mil na godzinę.

Model ten wyposażony został w 8-litrowy silnik W16 o potężnej mocy 1600 KM. Bugatti niedługo po pobiciu rekordu poinformowało, że stworzy jedynie 30 egzemplarzy tego pojazdu na użytek prywatny, gdzie jeden ma kosztować między 15 a 20 mln złotych. Cena robi wrażenie, jednak z pewnością wielu bogatych pasjonatów motoryzacji będzie chciało sobie pozwolić na taki wydatek, aby mieć tego typu perełkę w swojej kolekcji.

Hennessey Venom F5: 484,4 km/h

Na trzecim miejscu znajduje się Hennessey Venom F5 i wynosił 484,4 km/h. Amerykańska firma już od pewnego czasu rywalizuje z Bugatti w wyścigu o najszybszy samochód na świecie. Pojazd ten jest drugim na świecie z osiągniętą barierą 300 mil na godzinę. Choć rekordzistą nie jest, to jednak jego osiągi w wielu aspektach przewyższają nawet Chirona. Do setki rozpędza się w niecałe 2 sekundy, zaś już po 10 sekundach ma na liczniku 300 km/h, co sprawia, że jest o 3,6 sekundy szybszy od podstawowego Chirona. Posiada on silnik V8 o pojemności 7,4 litra i mocy 1600 KM. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji pojazd ten waży zaledwie 1338 kg. Wyprodukowano jedynie 24 egzemplarze, których bazowa cena zaczyna się od 1,6 mln dolarów.

Koenigsegg Agera RS: 458,6 km/h

Według oficjalnych rejestrów poprzednim rekordzistą na świecie był właśnie Koenigsegg Agera RS. Model ten uzyskał w czasie testów 458,6 km/h, zaś średnia z obu przejazdów wyniosła 447 km/h. Dzięki temu do 2020 roku to właśnie ten samochód figurował w księgach jako najszybszy na świecie. Koenigsegg Agera RS posiada silnik V8 o pojemności 5.0 o mocy 1360 KM. 

Samochód ten przy tym waży tylko 1395 kg, dzięki czemu do 100 km/h potrzebuje niecałych 3 sekund. Imponujące jest jednak osiągnięcie 400 km/h. Potrzebuje na to tylko 24 sekundy! W 2017 roku Koenigsegg Agera RS pobił w Nevadzie aż 5 rekordów prędkości, w tym między inny największą na normalnej drodze, która czekała na poprawę od 1938 roku!

Hennessey Venom GT: 434,5 km/h

Na piątym miejscu znajduje się kolejny model marki Hennessey. Venom GT przed Koenigseggiem był najszybszym pojazdem osobowym na świecie, choć jego wynik nie był uznawany za oficjalny. Wiązało się to z tym, że Venom GT stanowił stuningowaną wersję Lotusa Elise, czym nie spełniał kryteriów Guinnessa. Niemniej jednak znajduje się w piątce najszybszych samochodów osobowych na świecie. Wpływ na to ma przede wszystkim 7-litrowy silnik V8 o mocy 1244 KM.

Dodaj komentarz

scroll to top