
Nie zawsze jest nam łatwo podjąć decyzję o tym, aby faktycznie udać się do specjalisty i poprawić swoją sytuację. Jeśli chodzi o problemy żywieniowe, to odpowiednim specjalistą będzie tutaj dietetyk. Rozmaite osoby zgłaszają się do poradni dietetycznej z różnymi problemami. Czasem chcą po prostu zmienić swój dotychczasowy styl życia, a innym razem stawiają przed sobą cel sylwetkowy. W jeszcze innych przypadkach okazuje się, że mają różnego rodzaju problemy zdrowotne, a co za tym idzie, muszą zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i przyjrzeć się swojej diecie. Robienie tego pod okiem specjalisty rzeczywiście jest jedną z najskuteczniejszych metod, gdyż będąc pod okiem specjalisty, możemy znacznie łatwiej i szybciej osiągać swoje cele.
Ważne informacje związane z naszym bieżącym trybem życia
Poradnia dietetyczna zaoferuje nam profesjonalne wsparcie na każdy etapie, a cały proces rozpocznie się już od pierwszej wizyty. Zanim jednak dojdzie do konsultacji dobrym pomysłem jest przyjrzenie się temu, jaki jest nasz obecny tryb życia i jak się odżywiamy na co dzień. W tym celu warto przez kilka dni zapisywać wszystko, co zjadamy w ciągu dnia tak, aby móc później przedstawić dietetykowi takie informacje, jak to, o jakich porach najczęściej zjadamy posiłki, jak są one duże, co się w nich zawiera, jaki tryb życia prowadzimy, a nawet jaką aktywność fizyczną podejmujemy w ciągu dnia.
Dietetyk z pewnością będzie chciał nas lepiej poznać tak, aby dopasować dietę do naszych indywidualnych preferencji. Dlatego też bardzo ważne jest, aby tego typu zapiski były dość szczere i szczegółowe. Jeśli więc nawet mamy jakiś problem żywieniowy i wiemy, że nie powinniśmy czegoś przyjmować, a mimo tego się nam to zdarzyło, to również powinniśmy to uwzględnić to w naszej rozpisce.
Warto wcześniej przeprowadzić diagnostykę swojego stanu zdrowia wykonując podstawowe badania
Wiele osób cierpi także na problemy zdrowotne, które wpływają na przykład na wagę ciała czy na tolerancje lub nietolerancje różnych pokarmów. Dlatego też dobrze jest wcześniej wykonać sobie pakiet badań, w których na przykład zmierzymy sobie poziom cholesterolu, poziom cukru, a także sprawdzić, czy w naszym organizmie nie występują różnego rodzaju niedobory takich ważnych pierwiastków jak magnez, czy potas. Na pewno bardzo ważnym elementem diagnostyki jest wykonanie ogólnej morfologii krwi, ale także oznaczenie hormonów tarczycy. To właśnie one bardzo często mogą powodować złe samopoczucie, a także uniemożliwiać redukcję masy ciała. Żeby móc efektywnie rozpocząć współpracę z dietetykiem warto przekazać mu jak najwięcej informacji o naszym bieżącym stanie zdrowia.
Nowe nawyki wymagają utrwalenia
Jest to oczywista rzecz, ale czasami o niej zapominamy. Wielkie rzeczy zazwyczaj nie dzieją się z dnia na dzień i potrzeba czasu, aby zmiana nie tylko się dokonała, ale też, aby mogła zostać odpowiednio przyswojona przez nasz organizm i utrwalona. Budowanie nawyku może trwać kilka miesięcy czasu. Dlatego nie powinniśmy zaczynać od zbyt restrykcyjnych diet, a także rezygnować ze wszystkiego, co do tej pory lubiliśmy jeść. Zmiany najkorzystniej wprowadzać krok po kroku dając sobie chwilę wytchnienia wtedy, kiedy czujemy, że jest nam ona po prostu potrzebna.