Wakacje w Londynie – jak się przygotować?

Wakacje w Londynie

Londyn jest stolicą Anglii i  Wielkiej Brytanii oraz trzecim co do wielkości miastem Europejskim. Jest też drugim centrum finansowym świata. Przybywa tu i mieszka kilka milionów ludzi. Londyn swoją historią oraz zabytkami przyciąga również rzesze turystów. Jeśli jednak wakacje w Londynie mają być udane, należy się do tego odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi.

Zrób listę zabytków i miejsc, które chcesz obejrzeć w Londynie

Ilość atrakcji w Londynie jest naprawdę ogromna, trudno będzie obejrzeć wszystko podczas jednego wakacyjnego wypadu. Dlatego jeszcze przed wyjazdem warto usiąść i przygotować listę miejsc, które chcesz odwiedzić.

Podstawowe „must see”, dla każdego, kto po raz pierwszy jest w tym mieście, są takie miejsca, jak: Tower of London, Big Ben i Pałac Westminsterski, Tower Bridge czy Katedra św. Pawła. Warto się wybrać do jednego z najstarszych parków królewskich Hyde Parku. Każdy miłośnik sztuki znajdzie tu również coś dla siebie, szczególnie że The British Museum (Muzeum Brytyjskie) jest jednym z największych muzeów na świecie, w którym znajduje się aż 8 milionów eksponatów. Z pewnością w jeden dzień, nie da się wszystkiego obejrzeć. To oczywiście nie wszystko, do wyboru są jeszcze:

∙         National Gallery, Tate Britain i Tate Modern – w których można podziwiać dzieła sztuki brytyjskiej i międzynarodowej;

∙         Muzeum Wiktorii i Alberta – prezentujące eksponaty rzemiosła artystycznego;

∙         Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud

∙         Muzeum Historii Naturalnej.

A to tylko niewielki fragment ciekawych zabytków i miejsc wartych obejrzenia. Miłośnicy Harry’ego Pottera powinni wybrać się do Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter, zaś fascynatów klasycznych kryminałów o Sherlocku Holmesie z pewnością przyciągnie Sherlock Holmes Museum znajdujące się oczywiście pod adresem 221b Baker Street.

Jak widzisz wybór miejsc i wcześniejsze zaplanowanie wycieczek jest tak ważne, bo będąc już na miejscu łatwo stracić z wrażenia głowę.

Kilka wskazówek, jak porozumieć się w restauracji?

Będą w Londynie koniecznie trzeba wybrać się do jakiegoś puby lub restauracji i zjeść kilka ich klasycznych przysmaków. Jeśli język angielski nie jest Twoją mocną stroną, oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci się znaleźć w takiej sytuacji.

Zacznijmy od tego, jak w prosty sposób zamówić coś do jedzenia –  wystarczy powiedzieć I would like…. i na końcu podać interesującą Cię potrawę. Może to być na przykład popularna w Anglii ryba z frytkami, czy ciasto z jabłkami. Będzie to brzmieć tak: I would like fish and chips, please, lub I would like Apple pie, please – Wstawiając po I would like nazwę interesującego Cię dania, czy napoju, będziesz mógł zamówić w restauracji wszystko, co Cię zainteresuje.

Co więcej, tego zwrotu możesz również użyć, jeśli będziesz chciał zapłacić. W takiej sytuacji wystarczy, że powiedz Excuse me! I would like to pay – Przepraszam! Chciałabym zapłacić.

Jak widzisz, nie jest to bardzo trudne. Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych zwrotów, które pomogą Ci się porozumieć w restauracji, wejdź na stronę https://szybkanauka.pro/5-angielskich-zwrotow-restauracja/.

Jak poruszać się po Londynie?

Niezwykle istotną kwestią logistyczną jest sposób poruszania się po Londynie. Warto pamiętać, że to położone na wyspie miasto jest niezwykle zatłoczone. Dlatego nie warto wybierać samochodów. Po pierwsze taka podróż jest bardzo długa, a po drugie korki i drogie parkingi z pewnością do tego nie zachęcają.

Będąc w Londynie, warto postawiać na piesze wycieczki i komunikację publiczną. Spacerując po centrum, możesz dokładnie się przyjrzeć codziennemu życiu miasta i ciekawym miejscom, niekoniecznie znajdującym się w top 10 obiektów turystycznych. Czasem warto skręcić w bok w jakąś uliczkę i obejrzeć miasto od mniej turystycznej strony. Często w taki sposób można znaleźć niezwykle urokliwe zakątki.

Jeśli musisz dostać się dalej, najlepiej postawić na transport publiczny do wyboru masz klasyczne, dwupiętrowe autobusy, tak charakterystyczne dla Londynu oraz metro, które dociera niemal w każdą część miasta.

Oczywiście możesz również zdecydować się na elegancką, czarną angielską taksówkę, pamiętaj jednak, że jest to już nieco większy wydatek.

Czy można znaleźć tani nocleg w Londynie

Na koniec parę słów o noclegach. O to należy zadbać naprawdę wcześniej, ponieważ najlepsze miejscówki są szybko rozchwytywane.  Jakie są więc możliwości?

Oferta noclegowa w Londynie jest bardzo szeroka i wszystko zależy do Twojego budżetu. Do wyboru masz super drogie i ekskluzywne hotele, hostele i pokoje B&B, czy kwatery prywatne.

Hotele są najdroższą opcją, ich ceny zaczynają się od ponad 100 zł za noc od osoby i mogą osiągnąć nawet kilka tysięcy. Wybierając hotel, należy pamiętać, że gwiazdki są przyznawana za posiadanie konkretnych udogodnień i nie mają nic wspólnego z jakością obsługi, czy czystością. Dlatego Warto sprawdzać opinie na ich temat.

Kolejną propozycją są hostele, często usytuowane z ciekawych punktach miasta. Najtańszą opcją są w takich obiektach pokoje wieloosobowe, czy pokój ze współdzieloną łazienką. Cenny w takich miejscach zaczynają się od 20 funtów.

Jeśli jednak potrzebujesz nieco więcej prywatności i komfortu skorzystaj z oferty pokoi B&B lub wynajmu prywatnych apartamentów, lub kwater, które są niezwykle popularne w tym mieście.

Dodaj komentarz

scroll to top