Ciekawostki o Ethereum – jednej z najpopularniejszej kryptowalucie świata

Obecnie Bitcoin jest bez wątpienia najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że nie istnieją inne waluty wirtualne. Wręcz przeciwnie – jednym z ciekawych rozwiązań w tym zakresie jest Ethereum (ETH).

Ethereum – czyli waluta wirtualna, która została stworzona przez młodego człowieka

Vitalik Buterin, współtwórca Ethereum, jest młodym człowiekiem. Urodził się on dopiero w 1994 roku. Na pomysł znany obecnie jako Ethereum wpadł w 2013 roku, kiedy był jeszcze nastolatkiem; dr Gavin Wood dostrzegł potencjał w jego koncepcji i współzałożył sieć w następnym roku.

Ethereum to nie to samo co Ether

Nie należy mylić Ethereum z Ether – obydwa terminy mają różne znaczenia. Tymczasem, jest to powszechnie popełniany błąd. To właśnie Ether jest rodzimym tokenem, którym ludzie handlują na co dzień (podobnie jak ma to miejsce w przypadku Bitcoina czy innej waluty wirtualnej), podczas gdy bardziej rozpowszechniony termin – Ethereum – jest siecią blockchain. Ether jest klasycznym przykładem wirtualnej monety, tak samo jak inne altcoiny. Ta waluta wirtualna służy do uruchamiania aplikacji w sieci Ethereum.

Atutem Ethereum jest silna społeczność

Dynamiczny rozwój konceptu Ethereum jest możliwy dzięki działaniu Solidarity – języka programowania sieci. Korzystając z tego języka programowania programiści mogą tworzyć własne kryptowaluty i Dappy. Takie działanie odbywa się bez przestojów, czy zbędnej ingerencji stron trzecich.

Ethereum pracuje nad udoskonalaniem standardu open source, który pozwoli na tworzenie oprogramowania komputerowego dla biznesu. Oczekuje się, że dotrze on do interesariuszy wywodzących się z różnych branż, w tym w szczególności motoryzacyjnej, konsultingowej, zarządzania, opieki zdrowotnej czy technologii. Dzięki open source deweloperzy i entuzjaści kryptowalut mogą już teraz spróbować swoich sił w tworzeniu inteligentnych aplikacji.

A czy wiesz że możesz zarabiać na kryptowalutach nawet ich nie posiadając? Sprawdź co to kontrakty CFD i co jeszcze oferują brokerzy forex

Ethereum nie ma ograniczonej podaży

Ethereum jest często porównywany do kryptowaluty Bitcoin. Tymczasem, pomiędzy obydwoma tymi rozwiązaniami jest wiele różnic. Najważniejszą różnicą między Bitcoinem a Ethereum jest fakt ograniczenia podaży. Należy bowiem pamiętać, że ETH nie jest tokenem deflacyjnym, tzn. jego podaż nie jest obecnie ograniczona. Podaż Bitcoina ma ograniczenie do 21 mln sztuk, natomiast w przypaku ETH takich limitów praktycznie (nie wiadomo, czy w przyszłości coś się w tym zakresie zmieni).

Ethereum powstał dzięki crowdfundingowi

Jak już wiesz, Vitalik Buttern pod koniec 2013 roku wpadł na pomysł stworzenia systemu, który później otrzymał nazwę „Ethereum”. Niestety, napotkał on na problem typowy dla osób młodych, ale ambitnych: brak zasobów, dzięki którym można by urzeczywistnić pomysł. Buttern postanowił zatem zgromadzić fundusze w celu opracowania i uruchomienia platformy. Środki te zostały zebrane w ramach crowdfundingu. Całe przedsięwzięcie odbyło się w okresie 2014-2015.

Ethereum to raj dla… programistów

Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że Ethereum jest czymś więcej niż tylko jedna spośród dziesiątek kryptowalut. W odróżnieniu od wielu konkurencyjnych rozwiązań jest ona nowoczesną platformą wykorzystywaną przez samodzielnych programistów. Dzięki temu Ethereum jest wykorzystywane do tworzenia właściwie wszystkiego, od gier po aplikacje z obszaru mediów społecznościowych.

Jak widać, Ethereum to pod wieloma względami nietypowa waluta; oferuje ona znacznie więcej możliwości niż wiele spośród standardowych kryptowalut. Taki stan rzeczy to zapewne jeden z powodów przyczyniających się do wzrostu zainteresowania krypto ETH. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że ETH nie jest żadnym wyjątkiem, jeżeli chodzi o ryzyko inwestycji. Inwestowanie w kryptowaluty jest obarczone niemałym ryzykiem utraty kapitału.

Dodaj komentarz

scroll to top