Robert Lewandowski, pomimo, że jeszcze kilka ładnych lat kariery przed nim, przeszedł już do historii piłki nożnej w Polsce i na świecie. Jakie rekordy, statystyki pobije to pokażą nam najbliższe lata, o ile naszego czołowego snajpera nie wykluczą kontuzje, które już niejednemu zawodnikowi pokrzyżowały plany na przyszłość. Tymczasem zajmijmy się tym, czego już dokonał RL9. Zapraszamy do lektury interesujących faktów z życia gwiazdy Bayernu Monachium.
1. Znakomite liczby
Robert Lewandowski, począwszy od 2005 roku, kiedy to zaczynał swoją karierę seniorską w drużynie Delty Warszawa, rozegrał ponad 600 klubowych spotkań. W dokładnie 496 meczach zdobył aż 351 bramek, co daje zawrotną średnią 0,73 gola na mecz. Tylko w Bayernie Monachium rozegrał 329 meczów, w których 294 razy trafił do siatki rywali. W sezonie 2020/2021 Bundesligi pobił historyczny rekord należący do legendy bawarskiego klubu, Gerda Muellera. Lewandowski zdobył wówczas 41 bramek w jednym sezonie ligi. Wynik mógł być jeszcze okazalszy, gdyby nie kontuzje wykluczające Roberta z kilku meczów. Te niesamowite liczby przyzwyczaiły do tego że w meczach Bayernu, w których obecny jest Robert, kursy na zakłady over 2,5 gola są niższe niż w pozostałych meczach.
2. Legenda reprezentacji
Robert Lewandowski jest rekordzistą w dwóch, najważniejszych kategoriach, związanych z występami w kadrze narodowej. Piłkarz, który swoją reprezentacyjną karierę zaczynał w 2008 roku, zagrał do tej pory w 118 meczach – czyni go to samodzielnym liderem klasyfikacji co do liczby występów. Lewandowski zajmuje także pierwsze miejsce w zestawieniu piłkarzy z największą liczbą trafień. Ma ich 66, wyprzedzając drugiego w klasyfikacji, Włodzimierza Lubańskiego, o 18 bramek.
3. Zdobywca prestiżowego trofeum
Robert Lewandowski jest piątym Polakiem, który zdobył Pucharu Europy – określany (w zależności od sezonu) mianem Pucharu Europy Mistrzów Klubowych oraz Pucharu Ligi Mistrzów UEFA. Wcześniej ten prestiżowy puchar wznosili: Zbigniew Boniek (1985 r.), Józef Młynarczyk (1987 r.), Jerzy Dudek (2005 r.) i Tomasz Kuszczak (2008 r.). Lewandowski, wraz z Bayernem Monachium, wygrał rozgrywki Ligi Mistrzów w 2020 roku. Dla Roberta był to drugi finał, w którym brał udział. W 2013 roku, reprezentując barwy Borussii Dortmund, poległ w finale z Bayernem Monachium.
4. Ile jest wart Robert Lewandowski?
Obecna rynkowa wartość Roberta Lewandowskiego to ok. 60 mln euro. To ok. 30 mln mniej, niż w kwietniu 2018 roku. Portal Transfermarkt wycenił wówczas Lewandowskiego na 90 mln przy czym rzeczywista kwota potencjalnego transferu mogłaby przekroczyć 100 mln euro. W momencie trafienia Roberta Lewandowskiego do Borussii Dortmund, jego wartość rynkowa wynosiła ok. 4,5 mln euro. Kwota odstępnego za byłego piłkarza Lecha Poznań wyniosła w 2010 roku 4,75 mln euro.
5. Afera menedżerska
Na początku 2021 roku konflikt na linii Cezary Kucharski – Robert Lewandowski nabrał na intensywności. Spór między byłym menadżerem Lewandowskiego, a samym piłkarzem, ciągnie się od wielu lat. Przedmiotem konfliktu są kwestie finansowe i odszkodowawcze, wyciągane raz przez jedną, a raz przez drugą stronę. W 2020 roku Prokuratura Regionalna w Warszawie postawiła Kucharskiemu zarzut stosowania bezprawnych gróźb wobec Lewandowskiego. Na finał tej historii przyjdzie nam wszystkim jeszcze trochę poczekać.
6. Kim jest obecny menedżer Lewandowskiego?
Pini Zahavi to osoba, która zarządza karierą Lewandowskiego. To on toczy rozmowy z klubami, które wykazują zainteresowanie najlepszym polskim piłkarzem. Doświadczony agent piłkarski urodził się w Izraelu, a szeroki rozgłos uzyskał dzięki swojemu zaangażowaniu w zmianę właścicieli klubów Chelsea i Portsmouth. Oprócz Lewandowskiego, z usług Zahaviego korzystają m.in.: Christopher Nkunku (RB Lipsk), Pierre-Emile Hoejbjerg (Tottenham Hotspur), Alex Telles (Manchester United), czy Julian Weigl (Benfika Lizbona).
7. Zdarza mu się to raz na trzysta meczów
Tylko dwa razy w karierze Robert Lewandowski schodził przedwcześnie z boiska, ze względu na ujrzenie czerwonej kartki. Pierwszy raz miało to miejsce jeszcze w czasach kariery zawodniczej w Zniczu Pruszków, podczas meczu z GKS-em Katowice. Obejrzał wtedy drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną. Drugi raz zdarzyło mu się to w meczu Borussii Dortmund przeciwko drużynie z Hamburga. W 630 występach otrzymał 66 żółte kartki.
8. Najbardziej wpływowy sportowiec w Polsce
W 2020 roku magazyn Forbes przyznał Lewandowskiemu statuetkę za zdobycie pierwszego miejsca w rankingu „50 najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie”. Lewandowski wyprzedził tym samym Zbigniewa Bońska i Czesława Langa, pozostających kolejno na drugiej i trzeciej pozycji. Rok wcześniej Lewandowski zajął drugie miejsce, ustępując tylko prezesowi PZPN, Bońkowi.
9. Napisał pracę naukową… o sobie
Choć z pozoru brzmi to jak wyraz samouwielbienia, to w rzeczywistości jest rzetelnie przygotowaną pracą naukową, dzięki której Lewandowski uzyskał tytuł licencjata. Pełna nazwa pracy dyplomowej Lewego to: „RL9. Droga do sławy”. Piłkarz dokończył po latach to, czego nie udało mu się osiągnąć kilka lat wcześniej. Wówczas zrezygnował ze studiów, by poświęcić się w pełni karierze sportowca.
Lewandowski to z pewnością nietuzinkowa postać, która nie tylko odnosi sukcesy na polu sportowym, ale i także biznesowym, o czym można dowiedzieć się wpisując w wyszukiwarce np. “biznesy Roberta Lewandowskiego”. Mamy nadzieję, że choć jedna informacja z naszego artykułu odkryła przed Wami coś czego jeszcze o nim nie wiedzieliście.