Co to jest dziura ozonowa?

Dziura ozonowa jest to globalnie znany problem, który z roku na rok się powiększa. Ściślej określając jest to zmniejszanie się ozonu w stratosferze atmosfery ziemskiej. Przez miliardy lat ozon, tj. jego cząsteczki chroniły w atmosferze życie na Ziemi. Promienie ultrafioletowe są bardzo niebezpieczne w nadmiarze, a zwłaszcza w sytuacji, gdy się przed nimi nie zabezpieczymy. Jak donoszą badania w obszarach podbiegunowych stężenie ozonu znacznie zmalało. Prowadzone badania donoszą, że dziura ozonowa ma wielkość o wiele większą niż całkowita powierzchnia Ameryki Północnej i zlokalizowana jest nad kontynentem Antarktydy. Niestety dalsze badania zobrazowały globalny problem w powiększaniu się dziury ozonowej. Będzie miało to swoje konsekwencje, a najbardziej ucierpią na tym ludzie i istoty żywe na ziemi.

Nasza planeta Ziemia otoczona jest warstwą ozonu. Poprzez działania chemiczne na Ziemi, których dokonują ludzie dziura ozonowa się ciągle powiększa i będzie się powiększała jeżeli nie zmienimy złych nawyków. Szkodliwe dla ozonu jest wykorzystywanie klimatyzatorów, lodówek, puszek z aerozolem, gaśnic, czy pianek. Mamy możliwość zmniejszyć ilość szkodliwych gazów, które dostają się do atmosfery. Wystarczy, że np. stare lodówki, klimatyzatory zamienimy na nowsze modele, gdyż one prawdopodobnie używają już czynnika chłodniczego niewykonanego z CFC. Możemy ograniczyć używanie odświeżaczy powietrza oraz dezodorantów w sprayu, jak i wielu produktów piankowych zawierających szkodliwe substancje aktywne. 

Jeżeli nie zmienimy złych nawyków, to skutki powiększania się dziury ozonowej mogą być straszne. Mowa tutaj o raku skóry, osłabieniu układu odpornościowego i zaćmy. Uszkodzone będą wszelkie rośliny zielone, ekosystemy wodne i jednokomórkowe organizmy. Najnowsze badania dowodzą, że tzw. Globalne ocieplenie, które możemy zaobserwować na przełomie minionych lat jest przyczyną powiększania się dziury ozonowej. Społeczeństwo powinno bardziej angażować się w ratowanie ziemi. Jest wiele fundacji, wolontariatów, gdzie można zająć się przede wszystkim edukowaniem siebie, „Co ja powinienem zrobić, aby żyło się nam lepiej?” i tym samym przekazywać tę wiedze innym. Przerażające jest to jak wiele ludzi, żyje w nieświadomości, że codzienne praktyki są niebezpieczne, a niektóre bardzo zagrażają środowisku. W przeciwnym razie Nasze pokolenia, nie będą miały gdzie bezpiecznie żyć, a matka ziemia umrze.

Dodaj komentarz

scroll to top