Jak przygotować się do matury z biologii?

Matura z biologii zbliża się wielkimi krokami. Ciężko jest przygotować się do matury z tego przedmiotu, ponieważ zadania są zazwyczaj logiczne i ciężko jest wpaść na dobre rozwiązanie. Zadania tego typu są ciekawe ale niestety nie podlegają żadnemu schematowi jak zadania z chemii czy matematyki. Jak więc przygotować się do matury, aby wynik nas w pełni usatysfakcjonował.

Większość nauczycieli mówi, że trzeba rozwiązywać zadania maturalne. Im więcej zadań tym więcej punktów na egzaminie. Jednak prawda jest taka, że jeżeli nie mamy podstaw teoretycznych to rozwiązywanie zadań nie przyniesie nam wystarczających rezultatów. Z drugiej jednak strony same czytanie i uczenie się na pamięć bez rozwiązywania zadań maturalnych, mimo dużej wiedzy nie przyniesie dużej ilości punktów ze względu na brak doświadczenia w rozwiązywaniu zadań. Tak więc te dwie elementy powinny być wypośrodkowane. Najlepiej na początku nauki do egzaminu dobrze jest czytać poszczególne zagadnienia i rozwiązywać zadania związane z tym właśnie zagadnieniem. Po pewnym czasie można do nauki wprowadzić zadania maturalne z działów, które wcześniej już przerobiliśmy oraz całe arkusze maturalne. Gdy uda się przerobić już cały materiał wówczas, należy skupić się na rozwiązywaniu zadań z całej tematyki, można też rozwiązywać arkusze maturalne. Świetnym sposobem jest na tym etapie nauki odczytać zagadnienia, z którymi sobie nie radzimy. Tak opracowany program z pewnością przyniesie wymierne rezultaty.

Jak uczyć się zagadnień teoretycznych?

Błędem jest uczenie się podstaw teoretycznych na pamięć. Uczenie się na pamięć powoduje, że wiedzę, która zdobywamy jest ulotna. Należy opracować sobie metodę nauki na skojarzenia. Należy czytać zagadnienie i próbować to zrozumieć. Kojarzyć fakty, które się powtarzają jak dla przykładu jeżeli w anatomia człowieka uczymy się o układzie nerwowym to analizując dział o smakach porównujemy to że zdobyta wcześniej wiedzą. Rozwiązywanie zadań pomaga zapamiętać zdobyta wiedzę teoretyczna, ponieważ mózg lepiej zapamiętuje umiejętności niż wiedzę teoretyczna.

Dodaj komentarz

scroll to top