Ogród botaniczny. Lekcja przyrody w terenie

Ogrody botaniczne oraz arboreta to zazwyczaj miejsca, które zwykliśmy traktować jako idealne miejsce na rodzinny spacer lub atrakcję turystyczną. Wartość takich miejsc jest jednak znacznie większa. 

Dzięki nim możemy obcować z naturą i lepiej poznawać otaczającą nas przyrodę. Wizyta w takim miejscu to doskonała lekcja przyrody, w trakcie której można poznać wiele ciekawych gatunków roślin. Mogą to być zarówno rośliny egzotyczne, jak i takie, które spotkać możemy na co dzień, a na które nie zwykliśmy zwracać uwagi. Ogrody służą zazwyczaj studentom kierunków przyrodniczych oraz naukowców, jednak każdy z nas może skorzystać z dostępnych na ich terenie atrakcji. Pięknie utrzymane są miejscami sprzyjającymi nie tylko wypoczynkowi – są również miłe dla oka. Niektóre ogrody i arboreta urzekają swym pięknem. Często są również inspiracją do zaprojektowania własnego ogrodu.

Ile takich miejsc mamy w Polsce? 

Ogrodów botanicznych i arboretów jest ponad 30, przy czym są to te obiekty, które zostały zarejestrowane w Ministerstwie Środowiska. Pięknych ogrodów, na które warto zwrócić uwagę, jest w rzeczywistości o wiele więcej. Większość polskich ogrodów botanicznych należy do uczelni wyższych oraz do różnych państwowych instytucji o charakterze naukowym. Wieloma ogrodami może pochwalić się m. in. Polska Akademia Nauk. Spotkać można również ogrody, które znajdują się pod opieką nadleśnictwa lub lokalnych samorządów.

Ogrody botaniczne i arboreta spełniają wiele ważnych zadań. Pozwalają chronić rzadkie gatunki roślin, umożliwiają jednocześnie ich lepsze poznanie. Pozwalają zdobyć wiedzę związaną z zasadami uprawy roślin. Spełniają również bardzo ważną rolę w tak popularnej w ostatnich latach edukacji ekologicznej. Nic w tym dziwnego. W tych miejscach spotkać można wiele rzadkich i zagrożonych gatunków. W ogrodach botanicznych te ginące gatunki są rozmnażane, a następnie – ponownie wprowadzane do naturalnego środowiska. Jak zatem widać ogrody botaniczne i arboreta odgrywają bardzo ważną rolę nie tylko w świecie nauki. Są ważne, gdyż dzięki nim możliwe jest zachowanie w przyrodzie tych najcenniejszych i najbardziej zagrożonych roślin.

Dodaj komentarz

scroll to top