Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie?

Internet jest ogromną częścią codziennego życia wielu ludzi. To zabawne, użyteczne i pouczające, ale może być również niebezpieczne, bez względu na to, jak bezpiecznie czujesz się podczas jego przeglądania. Nabierając nawyku korzystania z dobrych praktyk bezpieczeństwa w Internecie, możesz chronić swoje informacje i tożsamość przez wiele lat.

Używaj silnych, unikalnych haseł

Tworząc hasło do swojego konta, pamiętaj o połączeniu cyfr, symboli i liter, zarówno wielkich, jak i małych. Unikaj używania tych samych haseł do wielu kont. Trudniej to zapamiętać, ale dzięki temu Twoje informacje będą znacznie bezpieczniejsze. Dłuższe hasła są zawsze silniejsze, więc spróbuj użyć ulubionego cytatu lub wiersza utworu, książki lub filmu. Pamiętaj, że niektóre strony internetowe mają ograniczenia długości hasła, więc pamiętaj o ich przestrzeganiu. Unikaj używania typowych haseł, takich jak „123456”.

Zarejestruj konta tylko w legalnych witrynach

Zastanów się bardzo ostrożnie, zanim utworzysz konto w witrynie, nawet jeśli wymaga to podania adresu e-mail. Bez względu na to, jak bezpieczne są twoje hasła, użycie ich w niebezpiecznych witrynach narazi Twoje dane na niebezpieczeństwo. Unikaj witryn z błędami ortograficznymi lub złą gramatyką w ich adresach, które mogłyby być niebezpiecznymi naśladowcami legalnych stron internetowych. Uważaj również na witryny, które mają wiele wyskakujących okienek.

Wyloguj się z witryn, gdy skończysz z nich korzystać.

Zalogowanie się na stronie tworzy plik cookie w przeglądarce, który identyfikuje cię i, jeśli zostanie skradziony, może narazić twoje konto. Jest to szczególnie problem w witrynach zawierających poufne informacje, takie jak numer konta bankowego lub karty kredytowej, dlatego zawsze najlepiej jest się wylogować po zakończeniu. Wyloguj się z dowolnej witryny, z której korzystasz na publicznym komputerze lub w sieci. Wyloguj się z dowolnej witryny bankowości lub zakupów, z której korzystasz, nawet na komputerze domowym.

Ustaw swoje profile jako prywatne.

Utrzymywanie prywatnych profili w mediach społecznościowych może utrudnić nieznajomym kontakt z tobą online lub uzyskanie twoich informacji. Wybierz opcję, dzięki której Twój profil będzie widoczny tylko dla Ciebie lub Twoich znajomych.

Sprawdź, jakie informacje są publiczne w profilach mediów społecznościowych.

Ważna informacja na twoim koncie może prześlizgnąć się i zostać upubliczniona, szczególnie jeśli niedawno utworzyłeś lub edytowałeś swój profil. Przejdź do sekcji Prywatność swojego konta, aby sprawdzić, co jest obecnie dostępne dla osób, które nie są Twoimi przyjaciółmi. Rób to co kilka miesięcy, aby upewnić się, że wszystko, co chcesz być prywatnym, pozostanie w ten sposób.

Przejrzyj posty, w których jesteś oznaczony tagiem, zanim je zatwierdzisz

Możesz zapobiec powiązaniu z Twoim kontem czegoś szkodliwego lub krępującego, włączając sprawdzanie tagów. Jest to szczególnie ważne, jeśli konta Twoich znajomych nie są ustawione na prywatne; post lub obraz, w którym Cię oznaczą, mogą być widoczne dla każdego.

Nigdy nie podawaj danych osobowych osobom, które poznałeś online

To może wydawać się oczywiste, ale nadal ważne jest, aby pamiętać. Bez względu na to, jak dobrze możesz myśleć, że znasz kogoś, kogo poznałeś online, nigdy nie możesz być naprawdę pewien, kim on jest i czy może być niebezpieczny.

Kupuj gry tylko ze sprawdzonych źródeł 

Jeśli lubisz spędzać czas przed PlayStation, to ta oferta jest z pewnością dla Ciebie. Pewnie masz jakąś wymarzoną grę, którą chciałbyś sobie kupić, albo wypróbować za darmo. Dzięki PS Plus będziesz miał dostęp do co miesięcznych darmowych gier do przetestowania i dodatkowych zniżek w PlayStation Store. Dodatkowo subskrypcja daję możliwość grania w trybie multiplayer przez internet. Więc jeśli chciałbyś pograć z znajomymi, to nie masz co zwlekać! Poza tym w naszym sklepie znajdziesz karty podarunkowe PlayStation Plus w okazjonalnych cenach, które będziesz mógł podarować w prezencie swoim znajomym lub rodzinie.

Dodaj komentarz

scroll to top