Jak przygotować się do wycieczki rowerowej?

Każda wyprawa rowerowa jest inna, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak przygotować się do takiej podróży. Niemniej jednak warto znać podstawowe zasady, dzięki którym wycieczka będzie udana. Dużo zależy od naszych oczekiwań oraz kierunku, jaki obierzemy. Nie ma w tym wypadku gotowego planu, który można wdrożyć w życie. Jedni z dnia na dzień wsiądą na rower biorąc wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy, inni będą przygotowywać do takiej wyprawy miesiącami.

Przygotowanie roweru do podróży

Ponieważ naszym środkiem transportu jest rower, musimy pamiętać, aby dobrze przygotować go przed podróżą. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wsiąść na rower miejski i zaliczyć kilkudniową wyprawę, jednak wyłącznie w wypadku, gdy mamy w planach poruszać się po asfalcie. Jeśli na trasie przewidujemy drogę nieutwardzoną, lepiej zdecydować się na wyruszenie na wycieczkę rowerem trekkingowy, crossowy lub turystycznym. Przed ruszeniem w nieznane, koniecznie trzeba oddać jednoślad do serwisu lub wykonać niezbędne czynności samodzielnie. Chodzi między innymi nasmarowanie poszczególnych komponentów, dokręcenie śrub oraz wyregulowanie hamulców i przerzutek. Warto posiadać także minimalną wiedzę na temat naprawy i budowy roweru, aby podczas podróży bez problemu poradzić sobie z wymianą dętki czy smarowaniem łańcucha. Poza tym nie można zapomnieć o takich elementach wyposażenia, jak odpowiednie oświetlenie roweru, lusterko, bidon czy mocowane na smartfona z opcją wyszukiwania trasy.

Wyznaczenie trasy rowerowej

Chcą pójść na łatwiznę wystarczy wyznaczenie trasy rowerowej za pomocą GPS, w tym wypadku po prostu wybieramy odpowiedni szlak rowerowym i gotowe. Droga będzie prowadziła nas przez najważniejsze, najlepsze atrakcje turystyczne, tereny z pięknymi widokami oraz bazy noclegowe, gdzie można będzie zatrzymać się na noc. W przypadku, gdy chcemy być bardziej niezależni i kreatywni, wyznaczenie trasy można przeprowadzić samodzielnie. To wymaga jednak większego zaangażowania oraz czasu, dlatego warto poczynić takie przygotowania wcześniej. Najprostszym sposobem będzie stworzenie trasy za pomocą Google Maps, wyznaczanie trasy rowerowej w ten sposób jest szybkie i banalnie proste, wystarczy zaznaczyć podróżowanie rowerem i wpisać poszczególne punkty, które chcemy odwiedzić. Następnie warto rozejrzeć się po okolicy i poszukać ciekawych miejsc, obiektów historycznych, restauracji, zabytków czy miejsc widokowych, gdzie można podziwiać krajobraz okolicy. W czasie wyszukiwania trasy warto także sprawdzić, czy wybrane przez nas drogi są przyjazne dla rowerzystów, czy posiadają pobocza oraz chodniki, którymi można byłoby bezpiecznie się poruszać. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie różnych tras, porównanie ich i wybranie najbardziej optymalnej.

Po przygotowaniu roweru i wyznaczeniu trasy rowerowej, należy przejść do pakowania się na wyjazd. Jeśli dawno nie jeździliśmy na rowerze i wybieramy się w dłuższą trasę po raz pierwszy, ważne będzie także przygotowanie fizyczne.

Dodaj komentarz

scroll to top