Jak nie zrezygnować z noworocznych postanowień?

Styczeń jest miesiącem, w którym kluby fitness i siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. Wraz z nadejściem nowego roku, większość z nas ma nowe cele na nadchodzący rok. Obiecujemy sobie, że będziemy lepszymi wersjami siebie, schudniemy, zmienimy całkowicie styl życia, itd. W pierwszych dniach nowego roku zapisujemy się na siłownię, zajęcia fitness, kupujemy dietę odchudzającą i rozpisujemy to wszystko w kalendarzu, wypełniając każdy dzień. Dla niektórych osób jest to jak skok na głęboką wodę, zwłaszcza dla tych, które do tej pory prowadziły zupełnie inny styl życia. Co zrobić, aby po miesiącu nie rzucić wszystkiego i nie zrezygnować? Poniżej przedstawiam kilka rad, by wytrwać w noworocznych postanowieniach.

Znajdź powód, dla którego chcesz się zmienić. Może to być poprawa zdrowia, zalecenia lekarza, lepsze samopoczucie, czy chęć zrzucenia zbędnych kilogramów. Pamiętaj, że to co robisz, robisz dla tylko dla SIEBIE i musisz tego naprawdę chcieć.

Nie rób wszystkiego na raz. Jeżeli prowadziłaś do tej pory inny styl życia, nowe postanowienia wprowadzaj stopniowo. Nowe, zdrowe produkty spożywcze wprowadzaj do diety stopniowo, jednocześnie eliminując złe nawyki żywieniowe. Kiedy będziesz gotowa, wprowadzisz nową dietę, bez zbędnych wyrzeczeń i zachcianek. Na aktywność fizyczną poświęć początkowo czas 1-2 razy w tygodniu. Nie katuj się codziennie ciężkimi treningami polecanymi przez przyjaciółkę, czy sąsiadkę. Wybierz sport, który będzie sprawiał Ci przyjemność, a nie będzie katorgą i męczarnią. Możesz zacząć nawet od 30-minutowych spacerów.

Zrób sobie check-listę. Wydrukuj sobie aktualny miesiąc i zapisuj cokolwiek co będzie Cię motywowało do wytrwania w postanowieniach. Mogą to być wykonane treningi, spacery, czy zdrowe nawyki.

Wyśpij się. Odpoczynek jest równie ważny co aktywność fizyczna. Wystarczająco długi sen minimalizuje stres, pozwala się odprężyć i zregenerować. Staraj się przesypiać około 8 godzin. Zadbaj także o jakość snu, przed snem postaraj się wyciszyć.

Daj sobie czas. Przy aktywności fizycznej, endorfiny sprawią, że od razu będziesz mieć lepsze samopoczucie, natomiast nadprogramowe kilogramy znikają trochę wolniej. Czasem na zadowalające efekty trzeba poczekać kilka miesięcy.

Zmiana stylu życia nie jest zmianą na jeden, dwa, czy kilka miesięcy. Regularna aktywność fizyczna i zdrowy, zbilansowany sposób odżywiania zapewnią Ci dobre samopoczucie i zdrowie na długie lata. Metoda małych kroków pomoże Ci w pełni osiągnąć zamierzone cele. Nie zniechęcaj się, jeżeli po miesiącu nie zobaczysz wymarzonej liczby na wadze. Efekty prędzej czy później przyjdą.

Dodaj komentarz

scroll to top