Kryptowaluty – zdecentralizowane finanse

Kryptowaluty (waluty wirtualne) to taki obszar finansów, który jest niezwykle mocno związany z nowoczesnymi technologiami komputerowymi. Oparcie działania kryptowalut na globalnej sieci to jednak jeszcze nie wszystko – inną z cech odróżniających kryptowaluty od „tradycyjnych” walut jest ich zdecentralizowany charakter. Oznacza to, że obrót walutami wirtualnymi nie jest nadzorowany przez organy centralne (w przeciwieństwie do walut tradycyjnych, nad którymi pieczę sprawują banki centralne poszczególnych państw). Cecha ta jest określana terminem: zdecentralizowane finanse (z języka angielskiego DeFi – Decentralized Finance https://www.kryptoporadnik.pl/defi-zdecentralizowane-finanse-w-pigulce/).

Czym jest zdecentralizowana giełda kryptowalut?

W przeciwieństwie do tradycyjnych usług finansowych, nad których funkcjonowaniem sprawują kontrolę, jak już wspomniano, liczne instytucje (oprócz banku centralnego jest to np. Komisja Nadzoru Finansowego w Polsce), zdecentralizowane finanse są typowym rodzajem otwartego rynku finansowego. Rozwiązanie to oznacza, że podmioty dokonujące obrotu na takim rynku mają większą swobodę nad oferowanymi narzędziami.

Taka cecha rynku kryptowalut sprawia, że wiążą się z jego funkcjonowaniem liczne korzyści, w tym m.in.:

  • pełna kontrola nad finansami,
  • brak/mała ilość kosztów transakcyjnych (tzn. kosztów w postaci opłat i prowizji, które należy ponieść podczas zawierania transakcji),
  • brak konieczności posiadania wymaganych licencji, zezwoleń itd.
  • możliwość tworzenia nowych rodzajów instrumentów finansowych.

Powyższe cechy sprawiają, że do rynku kryptowalut przekonuje się coraz większa liczba osób na całym świecie.

Do najpopularniejszych zdecentralizowanych rynków kryptowalut zalicza się obecnie m.in.:

  • Uniswap,
  • Sushiswap,
  • 1inch.

Podsumowanie

Rynek kryptowalut w ostatnich czasach dynamicznie się rozwija, a zaawansowany poziom nowoczesnych technologii komputerowych pozwala mieć nadzieję, że powstaną wkrótce kolejne funkcjonalności, które zwiększą popularność rynków zdecentralizowanych. Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu https://www.kryptoporadnik.pl/zdecentralizowane-gieldy-kryptowalut-dex-czym-sa-jak-dzialaja-i-ktore-sa-najpopularniejsze/.

Dodaj komentarz

scroll to top