Zapalenie nerek: przyczyny, objawy i leczenie

Choroby nerek mogą każdemu z nas sprawić sporo problemów. Jedną z tych przypadłości, z którymi lekarze spotykają się dość często, jest zapalenie nerek. Co można zrobić, by uniknąć tej choroby? W jaki sposób można z tą przypadłością skutecznie walczyć?

Jak objawia się stan zapalny nerek?

Zapalenie nerek to uciążliwy problem, któremu towarzyszą dość charakterystyczne objawy. Ostry ból w boku, parcie na pęcherz oraz ból, który pojawia się w trakcie opróżniania pęcherza – oto symptomy świadczące o odmiedniczkowym zapaleniu nerek. W nieco inny sposób objawia się zapalenie kłębuszków nerkowych. W przypadku tego problemu, objawami najbardziej charakterystycznymi stają się takie problemy, jak ból mięśni, ból głowy oraz obrzęki twarzy oraz nóg. Symptomów takich nie można ignorować, a im wcześniej omówimy te problemy z lekarzem, tym lepiej dla nas i naszych nerek.

Dlaczego zapalenia nerek nie można lekceważyć?

Stan zapalny, który atakuje nasze nerki, może sprawić nam sporo bólu, może też doprowadzić do poważnych komplikacji. Brak leczenia może mieć tu poważne konsekwencje, a ryzyko powikłań jest bardzo wysokie. Brak leczenia prowadzić może do ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek, może odbić się też na problemach z sercem. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej dla nas. Jak może wyglądać walka z zapaleniem nerek?

Stany zapalne nerek kontra medycyna

Leczenie stanów zapalnych nerek może przybierać różne formy. Zazwyczaj wykorzystywana jest tu kuracja antybiotykami. Czasem niezbędne staje się zastosowanie kroplówki lub podania innych leków: moczopędnych lub takich, które pozwalają obniżyć ciśnienie krwi. W najbardziej poważnych sytuacjach potrzebna jest hemodializa, dzięki której można obniżyć nerki.

Zapalenie nerek to poważny problem, którego nie można ignorować. Jeśli zauważymy pierwsze niepokojące objawy, mogące świadczyć o rozwoju stanu zapalnego, powinniśmy się zgłosić do lekarza. Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy leczenie, tym mniejsze ryzyko powikłań i większa szansa na to, że nasze nerki wrócą do dobrej formy.

Dodaj komentarz

scroll to top