Rynek nieruchomości z roku na rok poszerza się, a liczba różnych pojęć wzrasta. Nic więc dziwnego, że trudno wiedzieć, jakie znaczenie mają wszystkie rodzaje lokali, czy inwestycji. Jedno z ciekawszych zagadnień dotyczy mikroapartamentu. Czym on właściwie jest, jakie ma charakterystyczne cechy i dlaczego cieszy się zainteresowaniem coraz większego grona ludzi? O tym w dalszej części artykułu.
Mikroapartament – znaczenie słowa
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że odpowiednim znaczeniem tego słowa jest „mały apartament”. Po dokładniejszym zagłębieniu się w temat okazuje się, iż nie do końca jest to zgodne wyrażenie ze stanem faktycznym. Najprościej mówiąc, mikroapartament to mieszkanie o niedużym wymiarze —najczęściej od kilku do trzydziestu metrów kwadratowych. Ten rodzaj nieruchomości jest często traktowany jako sposób na inwestycje, a taki pomysł został zaczerpnięty z zachodu, głównie ze Stanów Zjednoczonych.
Dla kogo przeznaczony jest mikroapartament?
Tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby ktoś nie mógł korzystać z mikroapartamentu. Każdy, kto ma chęci i oczywiście odpowiednie fundusze, może zamieszkać w takim lokalu. Pomysłodawcy określili jednak w pewnym stopniu grupę docelową, której trzon stanowią studenci i młodzi. Dlaczego akurat oni? Przede wszystkim z powodu zapotrzebowania na mieszkania. Zarówno studia, jak i początek samodzielnego życia, wiąże się z potrzebą zapewnienia sobie lokum. Wiadomo jednak, że trudno wymagać od ludzi, którzy dopiero stają na starcie kariery zawodowej, posiadania wystarczających funduszy na kupno jakiejś nieruchomości.
W takich sytuacjach idealną opcją jest wynajęcie mikroapartamentu. Comiesięczne opłaty są zdecydowanie łatwiejsze do zniesienia, tym bardziej że sporo studentów łączy naukę z pracą. Dodając jeszcze mniejszą bądź większą pomoc ze strony rodziny, okazuje się, iż w tym przypadku kwestie finansowe nie stają na przeszkodzie. Ponadto każdy powinien zadbać o usamodzielnianie się, a dzięki wyprowadzce jest to jak najbardziej możliwe. Co więcej, młody człowiek ma świetne warunki do rozwoju – studia lub praca w dużym mieście to realna perspektywa.
Pewny dodatkowy zarobek
Praca zabiera człowiekowi sporą część życia, a nie zawsze widać jej efekty pod względem finansowym. Warto więc szukać innych metod zarabiania pieniędzy, a jedną z nich jest właśnie inwestycja w mikroapartament. Zazwyczaj przeznacza się go na wynajem. To znakomity pomysł, ponieważ zainteresowanych ludzi taką możliwością wciąż przybywa, a to oznacza, że klientów nie powinno zabraknąć. Nic zresztą dziwnego, gdyż ten rodzaj nieruchomości charakteryzuje się bardzo wysokim standardem. Nie brakuje żadnych urządzeń i mebli, a aranżacja i wykończenie wnętrz prezentuje niezwykły poziom. Wspomnieć należy jeszcze o lokalizacji — często w centrum i innych, dobrych punktach miasta.
Świetlana przyszłość mikroapartamentu
Bądźmy szczerzy, popyt na ten typ nieruchomości powinien regularnie wzrastać. Tym bardziej że wyróżniamy różne rodzaje wynajmu — długo i krótkoterminowe. Zwłaszcza ta druga metoda to w pewnym sensie innowacja na rynku. Przykładowo ludzie, którzy muszą często wyjeżdżać służbowo, przez wiele dni zostawiają swoje mieszkanie puste. Wpadli więc na pomysł jego wynajęcia na ten czas. Dzięki temu na przykład turysta zyska dach nad głową, a najemca zarobi dodatkowe pieniądze. To bez wątpienia korzystny układ dla każdej ze stron.