Czym jest farba kredowa i jak jej właściwie używać?

Skoro czytasz ten artykuł, pewnie i do Ciebie dotarło szaleństwo farb kredowych. Majsterkowicze na całym świecie używają farby kredowej do ulepszania i upiększania swoich mebli oraz elementów wystroju domu, ponieważ jest to łatwe, wymaga niewiele przygotowań i pozwala uzyskać wyjątkowe i oryginalne wykończenie.

Niestety – ciągle wiele osób myli farbę kredową z farbą do tablic. Farba do tablic służy do przekształcania przedmiotów (takich jak ściany lub płótno) w tablice kredowe. Farba kredowa to rodzaj farby, który daje matowe, kredowe wykończenie.

Jak powinna być używana farba kredowa?

Jeśli chcesz, aby farba kredowa pomogła Ci zmienić wygląd dużych mebli, zadbaj o dostępność różnych rozmiarów pędzli. Możesz potrzebować małego pędzla do skomplikowanych obszarów z wieloma drobnymi detalami, ale dużo szybciej pomalujesz dużą płaską powierzchnię za pomocą większego pędzla lub wałka. Wałek eliminuje pociągnięcia pędzla, a pędzel oczywiście zapewni bardziej widoczne pociągnięcia pędzla. Oba są ładne, ale to, co ostatecznie zrobisz, będzie zależeć od Twojego stylu. Nie jest konieczne szlifowanie ani gruntowanie. Możesz po prostu zacząć malować bez żadnych prac przygotowawczych.

Nie przesuwaj pędzla po tym samym obszarze. Wystarczy wykonać jeden lub dwa pociągnięcia, w przeciwnym razie pędzel odklei farbę. Jeśli tak się stanie, pozwól, aby obszar całkowicie wysechł, lekko go przeszlifuj i spróbuj ponownie. Farba kredowa jest bardzo wyrozumiała. Coraz częściej zamierzonym efektem jest, aby przedmioty pomalowane kredą wyglądały na postarzane lub miały widoczne pociągnięcia pędzlem, więc nie musisz być idealnym malarzem, aby stworzyć wspaniałe dzieło.

Możesz dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię pomalowaną farbą kredową, ale nie musisz. Uszczelniacz sprawi, że farba będzie trwalsza. Możesz użyć wosku lub uszczelniacza poliakrylowego.

Farba kredowa może być stosowana na drewnie, metalu i większości innych powierzchni!

Czy farba kredowa pomoże Ci zmienić wygląd mebli?

Chcesz nadać swoim meblom zupełnie nowy wygląd? Farba kredowa to najlepsza droga do tego celu. Ten rodzaj farby może pomóc w odświeżeniu ścian, sufitów, szafek kuchennych, niewykończonych drzwi wewnętrznych i nie tylko. Nadaje się do stosowania na wielu różnych powierzchniach, w tym na drewnie, metalu, plastiku, a nawet cegle. Malowanie kredą jest obecnie niezwykle popularne – zwłaszcza wśród początkujących, ponieważ jest praktycznie niezawodne. Nie jest konieczne szlifowanie ani gruntowanie, zamiast tego możesz przejść od razu do przyjemnej części malowania i w mgnieniu oka zmienić swój dom.

Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy projekt malarski, czy uważasz się za profesjonalistę, przejrzyj ten przewodnik, który zawiera mnóstwo wskazówek i wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć perfekcyjne malowanie.

Farba kredowa – malowanie krok po kroku

1. Przygotowanie

Farba kredowa nie wymaga przygotowania ani gruntowania, ale przed rozpoczęciem dobrze jest usunąć z mebli wszelkie elementy, takie jak uchwyty, jeśli to możliwe, ponieważ ułatwi to malowanie. Możesz również szybko wyczyścić kawałek wilgotną szmatką, aby usunąć tłuszcz lub brud, aby uzyskać gładsze wykończenie. Pamiętaj jednak, aby unikać ostrych chemikaliów, aby nie rozebrać kawałka.

2. Nałóż farbę kredową

Po otwarciu puszki z wybranym kolorem farby kredowej użyj mieszadełka lub czegokolwiek innego, co może być konieczne do wymieszania farby, aby zapewnić nieskazitelny kolor i konsystencję farby. Następnie zanurz pędzel i nałóż farbę bezpośrednio na powierzchnię. Nie bój się przesuwać pędzla w każdym kierunku po całym kawałku. Ta część nie musi być staranna ani precyzyjna, wystarczy nanieść tam farbę.

3. Poczekaj, aż farba kredowa wyschnie

Gdy już będziesz zadowolony z krycia pierwszej warstwy, pozostaw ją do wyschnięcia w dotyku. W zależności od pogody może to zająć od 1 do 3 godzin – w zimnych warunkach suszenie potrwa dłużej. Nie martw się, jeśli w niektórych miejscach wygląda trochę niejednolicie, ponieważ zostanie pokryta podczas drugiej warstwy. Jedyną rzeczą, na którą należy uważać, są krople farby, ponieważ mogą one być trudne do usunięcia w późniejszym czasie, więc upewnij się, że farba jest nałożona tak równomiernie, jak to możliwe i nie jest zbyt gęsta.

4. Nałóż drugą warstwę

Gdy pierwsza warstwa jest sucha w dotyku, nałóż w ten sam sposób drugą warstwę. Poruszaj pędzlem we wszystkich kierunkach, aby pokryć cały kawałek. Popraw miejsca bardziej niejednolite i ponownie pamiętaj, aby nie nakładać farby zbyt gęsto. Poczekaj, aż farba całkowicie wyschnie.

Dodaj komentarz

scroll to top