Jak przygotować się do roli mamy?

„Jest Pani w ciąży”, gdy kobieta słyszy takie słowa od lekarza, czuje się jak po przysłowiowym uderzeniu pioruna. Taka wiadomość elektryzuje i co tu dużo mówić, ogromnie cieszy. Powtarzając sobie w głowie słowa „będę mamą”zastanawia się, co to w ogóle znaczy? Czy będzie dobrą matką i jak się przygotować do tej najważniejszej w życiu roli? Czy to w ogóle możliwe? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Jak przygotować się do macierzyństwa?

Macierzyństwo jest pojęciem wieloaspektowym. Większość przyszłych mam chcąc przygotować się na narodziny dziecka, uczęszcza do szkół rodzenia, przegląda filmiki na youtube, z których uczą się pierwszej kąpieli, prawidłowego przewijania, trzymania dziecka na rękach, bezpiecznych pozycji do spania itp. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Chcąc znaleźć mądre i wartościowe porady dla mam czytaj na www.maxmama.pl, tam znajdziesz porady, które przygotują cię do tej niezwykle trudnej i absorbującej roli. Na początek wpraw się w nocnym czuwaniu. Spróbuj nie spać przez kilka nocy z rzędu, ustawiaj sobie w telefonie budzik kilka razy w nocy, wstawaj o 4 lub 5 rano.

Jeśli lubisz długie kąpiele, zacznij coraz bardziej skracać czas poświęcony na umycie się tak, aby wyrobić w sobie nawyk szybkiego prysznica. Posiłki lub ciepłe napoje spożywaj w temperaturze pokojowej. Świeżo upieczona mama nigdy nie ma czasu na zjedzenie w spokoju ciepłego obiadu czy wypicie kawy. Zacznij się przyzwyczajać do lodowatej kawy i zimnej jajecznicy. Zdziwiona? Musisz zrozumieć, że rola matki to nie tylko przewijanie, karmienie, pielęgnowanie i usypianie dziecka. Kilkudniowe dziecko wymaga 100% uwagi, przez co zapomina się o tym, aby coś zjeść, napić się, skorzystać z toalety, nie ma się czasu na porządny prysznic itp. Kiedy zdasz sobie z tego wszystkiego sprawę wcześniej i spróbujesz wbić się w ten zwariowany rytm, to łatwiej będzie ci się w tym odnaleźć i stres będzie zdecydowanie mniejszy.

Jak być dobrą mamą?

Określenie „dobra mama” jest nagminnie mylone z pojęciem „idealnej mamy”, a takie nie istnieją. Nawet te kobiety, które bardzo pragnęły dziecka, starały się o nie przez długie lata i modliły o dzień, w którym wreszcie wezmą upragnione maleństwo w ramiona, często czują się bezradne i bezsilnie wobec wiecznie płaczącego malucha. Do tego nie mają czasu, aby się uczesać, umalować, ładnie ubrać, no i ten brzuch! Obecne czasy, kiedy modne stało się chwalenie swoim życiem i przedstawianie go tylko w tych pięknych barwach spowodowało poczucie, że musimy być we wszystkim idealni i perfekcyjni. A nikt nie jest. Zatem zapamiętaj jedno – każda mama jest dobra, jeśli jest przy swoim dziecku. Co to znaczy? Mianowicie, kiedy dziecko będzie się budzić w nocy z płaczem, weź go do siebie do łóżka, mocno przytul i daj poczucie, że jest bezpieczne. Gdy będzie starsze i zacznie samo podejmować życiowe decyzje, wspieraj go w nich, nawet jeśli nie do końca się z nim zgadzasz.

Nie przejmuj się, jeśli stracisz cierpliwość i krzykniesz na dziecko. Macierzyństwo jest bardzo wyczerpujące i męczące, generuje mnóstwo zmartwień i stresów, a jak dojdzie do tego dziecko, które akurat przechodzi bunt dwulatka i jest wyjątkowo nieznośne, to masz prawo się wkurzyć. Dziecku nie jest potrzebna idealna matka, tylko dobra, taka, która go kocha i której miłość  zawsze czuje. Każda ma prawo do błędów. Dobra mama to taka, która jest dziecku oddana i która czerpie radość z czasu, jaki z nim spędza.

Zatem nie martw się na zapas, bo wszystko zweryfikuje życie. Teraz boisz się, ze sobie nie poradzisz, a może po narodzinach dziecka okaże się, że świetnie się odnajdujesz w nowej roli i że niepotrzebnie się obawiałaś.

Dodaj komentarz

scroll to top