Powierzchnie szklane to nieodzowny element wyposażenia wnętrz, ale również konstrukcji budynków. Szyby oraz lustra, jeśli są nieskazitelnie czyste, stanowią wizytówkę mieszkania. Wraz z upływem czasu na szklanych powierzchniach gromadzi się wiele zanieczyszczeń, które należy na bieżąco usuwać. Jak czyścić szyby i lustra prawidłowo?
Dlaczego czyszczenie szyb i luster jest problematyczne?
Chociaż mycie szyb i luster wydaje się prostą czynnością, to niejednokrotnie przysparza sporo problemów. Rezultatem nieodpowiedniego mycia szklanych powierzchni są uciążliwe smugi. Wybór preparatu do mycia ma tutaj także ogromne znacznie. Najlepiej w tym celu stosować sprawdzone środki czystości.
Mycie luster to nie to samo, co mycie szyb
Wielu z nas żyje w przekonaniu, że szyby i lustra to podobne do siebie powierzchnie. Nic bardziej mylnego – lustra mają odmienną konstrukcję. Szyba jest po prostu taflą szkła, a lustra zawierają w sobie także warstwę srebra, naniesioną od tyłu. Nieodpowiednie czyszczenie luster może skutkować uszkodzeniem warstwy srebra i tym samym całej szklanej powierzchni. Aktywne substancje, zawarte w detergentach, mogą wnikać w szczeliny luster. Dochodzi wówczas do różnych reakcji chemicznych, które powodują korozję srebra. Na skorodowanej tafli lustra pojawiają się ciemne plamy. Warto zatem podczas mycia tych elementów wyposażenia stosować jedynie przeznaczone do tego celu produkty.
Jak czyścić szyby i lustra – wybór najlepszego preparatu
Podczas mycia szyb i luster najlepiej korzystać z dedykowanych dla tych powierzchni preparatów. Technika mycia jest oczywiście bardzo ważna, ale bez skutecznego płynu nie będą czyste, lśniące i pozbawione smug. Warto pamiętać o tym, że do czyszczenia szyb i luster nie wolno stosować środków myjących zawierających drobinki ścierne (np. mleczko do czyszczenia łazienki), które przyczyniają się do powstania rys na tafli szkła.
Jak myć szyby i lustra – technika czyszczenia
Do mycia luster zabronione jest używanie szorstkich gąbek. Powinno się je czyścić z użyciem miękkich ściereczek z mikrofibry lub ręcznika papierowego. Lustra oraz szyby powinny być myte energicznie, aby detergent nie utrzymywał się długo na ich powierzchni. Ponadto warto pamiętać również o tym, aby jak najszybciej wytrzeć szklaną powierzchnię do sucha. Chociaż większość luster łazienkowych jest przystosowana do wilgoci, to może nie być odporna na długotrwałe działanie wody.
Jak myć lustra i szyby w zgodzie z naturą?
Jeśli zależy nam na skutecznym, a zarazem bezpiecznym umyciu szklanych powierzchni, warto sięgnąć po Ludwik Ekologiczny płyn do mycia szyb i luster. Produkt świetnie radzi sobie także z czyszczeniem glazury oraz innych powierzchni wykonanych ze szkła. Doskonale usuwa zacieki i zabrudzenia, pozostawiając czyszczoną powierzchnię bez smug. Środek pozbawiony jest szkodliwych substancji chemicznych, takich jak borany, fosforany oraz mikroplastiki i posiada zminimalizowany wpływ na środowisko. Ludwik Ekologiczny płyn do mycia szyb i luster ulega biodegradacji, a jego opakowanie można poddać recyklingowi. Co ważne, produkt posiada certyfikat EU Ecolabel. Otrzymują go wyłącznie wyroby i usługi spełniające wysokie standardy środowiskowe podczas całego cyklu życia – od pozyskania surowców, poprzez produkcję, dystrybucję aż do utylizacji.