Jak wybrać idealne meble do swojego mieszkania?

Wybór mebli do mieszkania to decyzja, której rezultat pozostanie z Tobą na długi czas. Przyjrzyj się naszym wskazówkom, które ułatwią Ci znalezienie takiego wyposażenia, jakie najlepiej sprawdzi się w Twojej przestrzeni mieszkalnej.

Idealne meble do mieszkania

  • Wymiary i układ pomieszczenia a wybór mebli
  • Materiał wykonania mebli
  • Spójna stylistyka mebli w całym mieszkaniu
  • Wybór mebli do mieszkania

Wymiary i układ pomieszczenia a wybór mebli – podstawowe kwestie

Aby meble dobrze spełniały swoją funkcję, muszą pasować do pomieszczenia nie tylko wizualnie, ale przede wszystkim pod względem funkcjonalności. W odniesieniu do tego ostatniego na uwagę zasługuje nie tylko praktyczność samych mebli, ale także ich układ oraz jego dopasowanie do konkretnego pomieszczenia.

Chociaż meble sprzyjają utrzymaniu porządku (np. szafy, regały czy półki), to mogą też stać się źródłem chaosu aranżacyjnego i przytłoczyć wnętrze – choćby wtedy, gdy będzie ich za dużo na za małym metrażu. Jeśli masz małe mieszkanie, zastanów się nad tym, czego naprawdę potrzebujesz i zrezygnuj z niepotrzebnych “zapychaczy”. Umiar jest zawsze w cenie.

Dodatkowo, meble nie mogą zakłócać swobody poruszania się po mieszkaniu. Wyobraź sobie, że każdego dnia musisz przeciskać się między szafką a stołem, żeby zrobić sobie poranną kawę. Albo inny przykład – każdego dnia co najmniej kilka razy uderzasz kolanem w szafkę, która stoi w przejściu między salonem a kuchnią. I jeszcze jeden – za każdym razem, gdy wnosisz do domu duże zakupy spożywcze, zahaczasz siatkami o regał i zrzucasz z niego rzeczy.

Chociaż powyższe przykłady mogą wydawać się błahe, w dłuższej perspektywie staną się prawdziwym problemem. Z tego powodu musisz koniecznie zaplanować układ mebli w taki sposób, by ciągi komunikacyjne pozostały nienaruszone. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do wszystkich części mieszkania bez obawy o urazy, robienie bałaganu przy przechodzeniu czy konieczność przesuwania jakiś mebli, żeby gdzieś dojść.

Jaki materiał wykonania mebli wybrać?

Trwałość i jakość wykonania mebli to w dużej mierze kwestia tego, jaki materiał zostanie wykorzystany. Aspekt ten idzie również w parze z ceną, która nierzadko przesądza o wyborze. Obecnie najczęściej spotkasz się z meblami wykonanymi z:

  • foliowanej płyty MDF lub wiórowej – swój wygląd oraz właściwości zawdzięcza temu, że jej wierzchnia warstwa jest folią PCV. Takie meble stanowią zwykle najbardziej budżetowe rozwiązanie, które może cechować się długą żywotnością, o ile będzie właściwie użytkowane. Atutem foliowanych płyt jest także to, że występują w szerokiej gamie kolorów i wykończeń;
  • melaminowanej płyty MDF – jej powierzchnia zostaje pokryta specjalnie zaimpregnowanym papierem dekoracyjnym, który jest utrwalany przy użyciu termoutwardzalnej żywicy. Nadaje jej to nie tylko trwałość, ale przede wszystkim estetyczny wygląd. Meble wykonane z melaminowanej płyty MDF znajdują zastosowanie nawet w kuchni i łazience;
  • lakierowanej płyty MDF – może być stosunkowo tanim wyborem, jednak stosunkowo łatwym do uszkodzenia. Na lakierze mogą szybko pojawić się rysy i inne ślady użytkowania. W przypadku tego rodzaju płyt meblowych masz jednak szansę na uzyskanie niemal każdego odcienia, jaki tylko przyjdzie Ci na myśl.
  • naturalne drewno – stanowi najtrwalsze rozwiązanie, a przy tym najdroższy wybór. Z drugiej strony, drewno nadaje się do odnawiania, gdy zacznie tracić na estetyce. Dzięki temu może służyć przez długi czas.

W kontekście wyboru materiału istotne jest również wykończenie. Do wyboru masz zarówno gładką powierzchnię utrzymaną w macie, półmacie lub połysku, jak również rozwiązania o nierównomiernej strukturze, np. fornir.

Spójna stylistyka mebli w całym mieszkaniu

Przy wyborze mebli do mieszkania, musisz pogodzić ze sobą dwie wartości: praktyczność i estetykę. W zrealizowaniu tego drugiego warunku pomoże trzymanie się jednego stylu w obrębie całego mieszkania. Utrzymanie konsekwencji może okazać nie niełatwe, ale na pewno się opłaci.

Trudno Ci sobie wyobrazić, jak będą wyglądać różne pomieszczenia w stylu aranżacyjnym, który najbardziej Ci się podoba? Najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie porównanie kilku modelowych aranżacji. Ich duży wybór zobaczysz w Galerii Wnętrz Domar, w której znajduje się największy wybór sklepów meblowych we Wrocławiu. Spotkasz się tu zarówno z zagranicznymi sklepami, jak i z rodzimymi producentami mebli o dużej renomie, jak np. Kler, VOX czy Livingroom.

Wybór mebli do mieszkania – końcowe wskazówki

Zanim przystąpisz do zakupu poszczególnych mebli, upewnij się, że masz już przygotowany kompletny plan całego wnętrza. Dzięki temu unikniesz nieprzemyślanych decyzji, które mogłyby Cię słono kosztować  – nie zawsze uda się zwrócić niepasujące produkty.

Już na wstępie ustal też swój budżet zarówno w całości, jak i w podziale na poszczególne pomieszczenia. Pamiętaj, że jego największą część pochłonie najpewniej kuchnia i jest to w pełni uzasadnione. Wnętrze to musi zostać urządzone ergonomicznie i w sposób uwzględniający Twoje potrzeby podczas gotowania. Upewnij się więc, że koszt wyposażenia pozostałych części mieszkania nie przekroczy granicy, która mogłaby Cię zmusić do oszczędzania na meblach kuchennych. To nigdy nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli chcesz urządzić to pomieszczenie na lata.

Zwróć też uwagę na jeszcze jedną kwestię. Wiele pomieszczeń w mieszkaniu chcesz pewnie urządzić tak, by cieszyły oko przez długi czas. Umożliwi Ci to wybór ponadczasowych modeli, które nigdy nie wychodzą z mody, a do tego można łatwo zmieniać ich charakter przy użyciu odpowiednich dodatków.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Dodaj komentarz

scroll to top